Zabıtalar özellikle mi yönlendiriliyor?

Geçtiğimiz yıl 16 sanayi esnafı Yeni Sanayi Sitesi için Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nden paralarını geri almak için dava açmış, bunlardan 12 tanesi ödedikleri paraları faiziyle geri almışlardı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü Bolu Belediyesi'ne ait zabıtların BESOB'a dava açan esnafların işyerlerini kontrole gitmeleri ve işyerlerinin asma katları ile sundurmalarını mühürlemeleri soru işaretlerine yol açtı.

Zabıtalar özellikle mi yönlendiriliyor?
ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

2011 yılında Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve belediye meclisinin almış olduğu karar ile Sanayi Sitesinin yeri değiştirilerek, İzzet Baysal Sanayi Sitesinin kuzey tarafına taşınması karara bağlandı. Alınan meclis kararı sonrası, esnaf derneklerinin bağlı olduğu BESOB’un sekretarya görevi yapmak üzere yeni sanayiden iş yeri alacak olan esnaflardan para toplanmaya başlandı. Fakat yapılan ihaleyi alan firma ve yapım işleri için dükkân inşaat bedelleri beklenenin çok üstünde çıkınca, bazı esnaflar dükkân almaktan vazgeçtiler. Dükkânlardan vazgeçen esnaflar, ödedikleri paralarını almak üzere BESOB’a müracaat ettiler. Müracaat eden esnaflardan bir kısmı ödedikleri paranın % 25 kısmından vazgeçerek parasını alırken, bazı esnaflarda BESOB'u mahkemeye vererek ödedikleri paraları faiziyle tahsil etmiş oldular.

ASMA KATLAR MÜHÜRLENDİ

Geçtiğimiz hafta Bolu Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri Sanayi Sitesi'ne giderek bazı işyerlerinde denetim yaptılar. Ancak Zabıta ekiplerinin denetim yapmak için öncelikle BESOB'a dava açan 12 işyerine gitmesi soru işaretlerine neden oldu. Zabıtanın özellikle bu işyerlerine yönlendirilmesi gibi bir işlemin olduğunu düşünen esnafların dışında BESOB'tan paralarını geri alan diğer esnaflar da tedirgin bir şekilde bekliyorlar.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Sanayi Sitesi Başkanı Metin Bozoğlu; “Bazı işyerlerine ve özellikle de BESOB'a dava açan ve paralarını faiziyle geri alan işyerlerine zabıta ekiplerinin giderek asma katlarını mühürlediklerini duyduk. Bu projeden kim çıktıysa hepsinin ziyaret edileceğini düşünüyoruz ancak sanırım henüz tamamına ulaşılmamış. Şu an için bir girişimde bulunmayacağız ama sanayi sitesinin taşınması konusunu yetkili kişilerle tekrar görüşeceğiz. Bu yönde il başkanı, vekiller ve bakan yardımcılarımız nezdinde girişimlerimiz olacak” dedi.

BİLGİM YOK

Zabıtaların mühürleme işlemleri hakkında bilgisi olup olmadığını ve iddiaları sorduğumuz BESOB Başkanı Tahir Gayret; “konu ile ilgili herhangi bir bilgim yok ve kimse de bana bu konuda bir müracaatta bulunmadı. İddia edildiği gibi, esnafların dava açtıklarından dolayı böyle bir uygulama ve mühürleme işleminin de yapıldığını zannetmiyorum. İnsanların hakları varsa tabiki bunu yasalar yoluyla arayacaklardır. Bize bağlı odamız var ve bize gelirse gerekli girimlerde bulunuruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 17:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
ESNAF
ESNAF - 4 yıl Önce

sanayi site başkani değil, demirciler oda başkani dir metin bozoğlu. neyse zaten bir oda iki dernek müşterek hareket ediyorlar. bu mühürleme zaafiyeti sonrasında siyasilerle bir araya gelinecek bakalım siyasilerden bolunun en büyük sorununa kim kayıtsız kalacak zaten netice alınamazsa direkt ankaraya gidileceğini olmazsa cumhurbaşkanına kadar gidileceğini biliyorum inşallah sanayiden ne istediklerini bu görüşmelerde kıvırmadan söylerler besoba bir şey demiyorum değmez

memett
memett - 4 yıl Önce

kel alaka zabıtalar bilinçli gitsinler zaten hemde sürekli gitsinler sanayi rezalet pis düzensiz bir yer oldu.sanayinin içinde dükkan sahipleri işgal ede ede uzatmalar yapa yapa tır kamyon dönmez oldu ara sokaklar hep kapandı önüne gelen ilave depo işyeri açıyor .bu keşmekeşe rezalete derbeyliğine dur deme zamanı geçti gitti.

SIRADAKİ HABER