banner120

ZEHİR TACİRLERİNE ŞOK BASKIN

Bolu İlimiz Çaydurt mevkiinde 27 Ekim 2015 tarihinde alkollü bir lokanta ile ilgili gelen ihbar üzerine Jandarma Ekipleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz Kontrol Görevlileri ve Bolu Defterdarlığı Gelir Müdürlüğü Denetçi Personeli ile ortak gerçekleştirilen bir operasyonda 494 şişe sahte içki ele geçirdiler.

ZEHİR TACİRLERİNE ŞOK BASKIN
Adli makamlardan alınan arama kararına istinaden işletmenin deposunda tespit edilen alkollü içkilerde hem bandrol kontrolü yapılmış hem de nitelikleri yönünden incelendiğinde faturasız olduğu da tespit edilen 141 şişe 70 cl’lik, 142 şişe 50 cl’lik ve 211 şişe 35 cl’lik olmak üzere toplam 494 şişe sahte rakıya el konulmuştur. Bolu Nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatıyla söz konusu sahte içkilerden analizleri yetkili kontrol laboratuarında yaptırılmak üzere numune alınmıştır. Konu ile alakalı şüpheli bir vatandaş hakkında adli işlemler başlatılmıştır.

Vatandaşlarımız alkollü içki temin ederken özellikle rakı vodka ve viski gibi ürünlerde dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

1-  Şişenin ağzında bulunan seri numarasının kapakta bulunan numara ile eşleşmiş olduğuna
2-Akıllı cep telefonu ve tableti bulunan vatandaşlarımız içki ürünlerinin kapaklarında bulunan bandrol üzerindeki karekod veya seri numarasını Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Denetim ve Uyum Başkanlığı tarafından hazırlanan uygulaması BUIS ile kontrol ederek ürünün orijinal olup olmadığını kontrol edebilirler
3-Özelikle şişelerdeki tepe boşluğunun uygun olmasına ve şişelerin kapaklarının kapalı olmasına dikkat edilmelidir.
4- Şişelerin kapaklarında bulunan bandrollerin zarar görmemiş olması ve kapakların üzerindeki logo amblem ve markaların orijinal olmasına dikkat etmelilerdir.

Vatandaşlarımız şüphelendikleri ürünlerle alakalı olarak her türlü ihbar ve şikâyetlerini Alo 174 Gıda Hattımıza veya kolluk kuvvetlerimize 155 Polis İmdat / 156 Jandarma İmdat Hatlarına yapabilirler. HABER MERKEZİ     


                              …/11/2015                             

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124