banner120

Zehirlendik!!!

Bolu’da havaların yağışlı ve ardından da güneşli geçmesinin ardından özellikle kanlıca mantarında büyük artış gözlenirken buna karşı zehirlenmelerde de ciddi şekilde artış olduğu tespit edildi. İlimizde 15 Eylül - 15 Ekim arası toplam 20 kişi ormandan toplayarak yedikleri mantarlardan zehirlendi.

Zehirlendik!!!
Haber: Kasım ŞAHİN

İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkililerince yapılan açıklamada, 15 Eylül-15 Ekim arası toplam 20 kişinin ormandan toplayarak yedikleri mantarlardan zehirlendiği ve gerekli tedavilerinin yapılarak taburcu edildikleri belirtildi.

 

Yetkililer, mantar zehirlenmesinin belirtilerinin göz yaşarması, tükürük, terleme, kusma ve karın ağrısı, kramp, ishal, baş dönmesi, kas seğirmesi ve göz bebeklerinin küçülmesi olduğunu söyledi. Ayrıca mantar zehirlenmesinde belirtilerin 15-30 dakikada ortaya çıkabileceği gibi 12-24 saati de bulabileceğini belirten uzmanlar, vatandaşlara ormanlık alanlardan toplanan mantarları yememesi konusunda uyardı.

 

Kültür mantarlarının her türlü denetimi yapıldığından risk içermediğini ancak kırlardan toplayacağınız mantarlarının insan sağlığı açısından büyük tehlike arz ettiğini belirten uzmanlar, “Zehirli ve zehirsiz mantar yan yana olabilir, aynı görüntüye sahip olabilirler. Haşlanarak, pişirilerek ya da limonlu suda bekletilerek zehrinden arındırılamazlar” dediler.

BİR GÜNDE 4 KİŞİ ZEHİRLENDİ

Çıkınlar Mahallesi’nde gündüz toplandığı mantarları pişirip yiyen S.K., rahatsızlanınca hastaneye başvurdu. Akşam yemeğinde yediği mantardan sonra şiddetli bir rahatsızlık yaşadığını söyleyen S.K., hastanede tedavi altına alındı.

 

Sağlık Mahallesi’nde de benzer şekilde bir zehirlenme vakası yaşandı. Topladıkları mantarları yedikten sonra mide bulantısı şikayetiyle hastaneye giden D.Ö.’nün, yediği mantardan zehirlendiği anlaşıldı. D.Ö.’ye hastanede ilk müdahalesi gerçekleştirildi.

Kalıcı Konutlar Umutkent Mahallesi’nde ise mantar nedeniyle aynı aileden iki kişi mantardan zehirlendi. H.Ö. ve F.Ö.’nün yedikleri mantardan zehirlendikleri tespit edildikten sonra tedavi altına alındılar.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124