Zorlu yarışın galibi Fidan

Bolu gündeminde uzun süre yer alan Ziraat Odası Bolu Şubesi Başkanlık seçimleri Necip Fazıl kültür Merkezinde Türkiye Ziraat odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Gamzeli’nin divan başkanlığında gerçekleşti. 144 delegenin oy kullandığı zorlu seçimden İsmail Yamantürk 68 oy alırken Hakkı Fidan 74 oy aldı, 2 oy da geçersiz sayıldı ve böylece Ziraat Odasının Yeni Başkanı Hakkı Fidan oldu.

Zorlu yarışın galibi Fidan

Haber: Semih BAYKAL

Ziraat Odası Bolu şubesi Başkanlık seçimleri ilk olarak Divanın oluşturulmasıyla başladı. Ardından Ziraat Odası eski Başkanı İsmail Yamantürk’ün faaliyet raporunu okuması ile devam etti. Daha sonra dilek ve temenniler bölümünde konuşan Başkan adayı Hakkı fidan Eski yönetimi eleştirerek kayda değer hiç bir şey yapmadığını söyleyerek şunları ifade etti; " Bende ekmeğini topraktan kazanan bir ailenin çocuğuyum Örenci köyünde 80 100 degar araziyi kardeşlerimle beraber ekmekteyiz. Çiftçilerin menfaatleriyle ilgili Bolu ziraat Odasının kayda değer hiçbir çalışma yapmadığını gözlemledim. Bu nedenle üreticimiz için bu göreve aday olmaya karar verdim. Değerli delege kardeşlerim nasip olurda bu görev için bizlere yetki verirseniz sizlere fayda sağlayacağız. Yapacağımız projeler ise şunlar; çiftçi belgelerinizin tarım il müdürlüğüne verilmesini sağlayacağız. Satış mağazasının mevcut yeri değişecek. Patates pazarı sosyal tesisi yapacağız. Biçer döverlerin kontrollerinin yapılmasını ve fiyat tespitini yapacağız. Az önce İsmail Yaman başkanım ifade etti yani şuanda 17 lira-18 liraya biçerdöverler çalışıyor. Bu fiyat nasıl tespit edildi? Size soruyorum var mı böyle bir şey ? var mı arkadaşlar ? istediği gibi döver biçerler fiyat tespiti yapıyor. Patates buğday haricinde alternatif ürünler getireceğiz size. Meyve fidanı dağıtımı yapacağız. Çiftçiye tarım danışmalığı yapacağız. Dar gelirli çiftçimizin çocuklarına kurs vereceğiz. Bu güne kadar paramız var diyorlar hiç. Bir çiftçimizin çocuğuna burs verildi mi ? Bu genelge de var. Biz bunu sağlayacağız arkadaşlar. Çiftçimizin çocuklarına üniversite okuyan çocuklarımıza burs vereceğiz. Büyük baş ve küçük baş hayvancılığı yapan çiftçimize proje desteği verilecek. Bu güne dek proje desteği verilmedi. Şimdi bizim yapacaklarımız bunlar" diye ifade etti.

"DELEGE BENİM SAYEMDE KIYMETE BİNDİ"

Fidan konuşmasının devamında  ben aday olmasaydım eski yönetim delegelerin kıymetini bilmiyordu diyerek şunları söyledi; " Ziraat odasında makam arabasıyla sizden oy istemeye gelindi. Sizin malınızla sizden oy istemeye gelindi. Eski Başkan  2011 de aday olmayacağını söylemişti. 12 seneden sonra gene çıktı. Yani aday olmayacağını geçen 2011 seçimlerinde söyledi size. 12 senedir çiftçiye hangi projeyi üretti bir faydası oldu mu? Ben aday olduktan sonra mı bu delegeler aklınıza geldi? Ben aday olmadan önce hiç delegeleri arayan yoktu. Delege benim sayemde kıymete bindi. Ben olmasaydım delegeyi hiç arayan yoktu. Bunun sebebi ne? Allah aşkına bu güne kadar mevcut yönetimle delege arkadaşlar hangi projeyi yaptınız ? Yani daha çok söylenecek şey var arkadaşlar. Biz arkadaşlarımızla beraber bu yola çıktık yeni bir yüz yeni bir düzen. Biz size söz veriyoruz yapacağız, çalışacağız diye. İnşallah bu görevi bize layık görürseniz, biz de bunu yapacağız. Yani size söz veriyoruz. Yani bizim yanımızdaki arkadaşlarımızın hepsi çiftçi. Ziraat mühendisi arkadaşlarımız var, çiftçi arkadaşlarımız var yani bizim şuandaki yönetimimiz hepsi tarımdan anlayan kişiler. İnşallah bize de destek verirseniz bu göreve geliriz. Seçime geçeceğiniz zaman bizim seçim kağıdımız sarı. Arkadaşlar bunu da size buradan söyleyeyim. Bir de başkanım biz bütün şuandaki arkadaşlarımızı burada herkes tanısın buradaki insanları. Sizden bunu talep ediyorum" dedi.

ZİRAAT ODASI ARTIK AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN GENCECİK BİR DELİKANLI

Fidan sonra kürsüye gelen Eski Başkan Yamantürk Fidan şunları söyledi; " Tabi ki benim esas mesleğim çiftçilik,tarım. Ben delegeden ziyade Bolu da ki bütün çiftçimizi kucaklamaktan yanayım. Çünkü o çiftçilerimizin tercih ettiği kişiler burada oy kullanacaksınız. Her köyümüzdeki üyemiz bizim hizmet etmemiz gereken insanlar arkadaşlar. Taviki delegelerimiz bunların içerisinden kademe kademe geliyor çünkü delege sayısı seçimlerimiz var. her delegemiz bir köyü temsil ediyor ve o köyün bütün sorumluluğunu üzerinde taşıyor. Bunlar daha değerli. Meclis oluşacak meclis daha değerli. Bunun içerisinde yönetim oluşacak bunlar da değerli. Allah herkese kolaylıklar versin. Sizin de delege olarak görevleriniz ağır. Çünkü sorumluluğu aldınız buraya geldiniz bu sorumluluğu yeterince yerine getireceksiniz. Ziraat odası artık ayakları üzerinde duran gencecik bir delikanlı. Bizim her türlü yere Başkan olma derdimiz yok. Bizim yapacaklarımız yaptıklarımızın teminatı. Her şey ortada. Hiçbir şeyi saklamıyorum. Ama bundan sonra delegemiz çiftçimiz bize ne buyurursa muhtarlarımızla beraber biz bu görevleri en iyi şekilde yapmaya talibiz. Biz yaptığımız ve devam eden projeleri devam ettireceğiz. Dolayısıyla bizleri sabırla dinlediğinizden dolayı, bizlere hoşgörülü davrandığınızdan dolayı, kusurumuz varsa affedin,hakkınız helal edin. Çünkü bu saatten sonra takdir delegenindir. Bize görev verirseniz bizler devam ederiz. Hakkı arkadaşımıza verirseniz onlar devam eder. "diye söyledi.

"FİDAN'IN DELEGELERİYLE DİVAN BAŞKANI ARASINDA TARTIŞMA YAŞANDI"

Yamantürk'ün konuşmasının ardından Fidan'ın delegesinden iki kişi faaliyet raporu hakkında görüşlerini belirtmek istedi ancak divan Başkanı buna izin vermedi. Divan Başkanı faaliyet raporları zamanında konuşmak isteyen var mı diye ben sorduğumda kimse konuşmadı. Bu konu oylanıp bittikten sonra konuşamazsınız dedi. Ayrıca Divan Başkanı,  sizin başkan adayınız konuştu siz başkanınıza güvenmiyor musunuz diye tepkisini gösterdi ve seçimin yapılmasına başlanılmasını istedi.

Konuşmaların ardından 144 delege oylarını sırayla kullandı. Delegelerinin kullandığı oylardan 68'ini Yamantürk, 74'ünü Fidan aldı. 2 oyunda geçersiz sayıldığı seçimden Hakkı Fidan galip çıkarak Ziraat Odasının yeni Başkanı oldu.

İşte Hakkı Fidan'ın 21 kişilik yönetimi

Tahsin Akduman, Turan Cebeci, Aydın Akbay, Ekrem Yılmaz, Selim Özer, Gürkan İleri, Hüseyin Cahit Özkalem, Sabri Yüksel, İlhamı İşlek, Dursun Aktaş, Mazhar Dinler, Selamı Madenoğlu, Abdullah Taş, Muzaffer Kolay, Çetin Özkoparan, Saddettin Çevik, İsmail Temelevren, Sadık Poyraz, İsmail Çoban, Mustafa Gündoğdu

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128