Bolu'da FETÖ Soruşturmalarında Gelinen Nokta !

Esasında yazımın başlığını "Bolu'da FETÖ soruşturmalarında at izi it izine mi karışmaya mı başladı" şeklinde düşünmüştüm; ama acaba fazla mı abartmış olurum, diyerek bir durum tespiti yapmayı uygun gördüm.

Gerçekten, bu FETÖ soruşturmaları ile ilgili, at izi it izi, sapla saman, kuru ile yaş söylemleri ulusal basında dile getiriliyor; ama Bolu'da da aynı durumun, aynı şikâyetlerin bize kadar ulaştığını görünce, " ne oluyor,  Ak Parti kendi ayağına kurşun mu sıkıyor?" diye düşünmeye başladım.

 Konu ile ilgili Ak Parti'nin etkin bir ismiyle görüşeyim dedim. Telefonda kısa konuşma da anladım ki, Ak Partili yetkili benden daha dertli...  İlginç gelişmelerden bahsetti. Mesela, Ak Parti'den milletvekili aday adayı olan bir kişinin, tam yedi defa FETÖ konusunda şikâyette bulunduğundan bahsetti.  Ve yine Bolu'da yetkili önemli isimden bahsederek , bunlar mağduriyetlerin çoğalması yönünde çalışarak "partimize zarar veriyorlar" anlamına gelecek şeyler söyledi. Ben bu konuşmadan bu yetkililerle ilgili pek  olumlu düşünmediği izlemini aldım.

Burada bizim ve herkesin beklentisi, bu tür operasyonların daha titiz, daha çok kul hassasiyeti, daha ciddiyetle sürdürülmesidir. Gerek Cumhurbaşkanlığı, gerekse Başbakanlık seviyesinde kılı kırk yarma hassasiyetinin hatırlatılması bu tür mağduriyetlerin olmaması içindir. Mesela, herhangi bir dernek veya vakıf kuruluyor. Kurucular arasında birkaç FETÖ'cü var ve bunlar biliniyor; ama, siz tüm üyelerle ilgili soruşturma açıp " masumiyetini ispat et " dersen bu doğru bir yaklaşım olmasa gerek...

İşin zorluğunu biliyoruz. Böylesi görevi üstlenenlerin sağ duyulu davranıp uzun soluklu bir çalışma yapması  gerekmektedir.  Bunun da ne kadar zor olduğunun farkındayız.

Darbe hıyânetine direkt olarak destek vermiş olduğu düşünülen ve etkili karar mekanizmasında bulunan kamu görevlilerinin bu görevlerine devam etmeleri mümkün değildir. Ve yine İslâmî kılıf altında sorular sorup çalıp başkasının hakkını gasp eden, vatandaşa acımasızca kurşun sıkarak terör estiren, Amerikan gizli servislerin maşası durumundaki bu ihanet şebekesinin başında bulunanlara hâlâ güven duyup, oradan emir alıyorlarsa elbette bunlar cezalandırılacaklardır. Bundan kurtuluş yoktur; fakat bunları topluca tasfiye ederken de toplumda derinliği hissedilen sancıların oluştuğunu gözden ırak tutulmamalıdır.

Yakın geçmişe kadar "Cemaat" veya "hizmet" zannederek FETÖ'nün  içinde yer almış olup da sorumluluk almamış, herhangi bir suç işlememiş olanların da âhlarını almamak lâzım. O okula çocuğunu vermiş, o bankaya hasbelkader para yatırmış insanların ocaklarına incir ağacı dikmemek lâzım.

17- 24 Aralık'a kadar bu yapının içinde bulunup maddi manevi bilfiil büyük destek veren bir iş adamı dostumla konuşuyoruz. Kendisine" hizmet dışında, devlete sızmak  gibi,  hiçbir şey sezmedin mi diye sorduğumuzda, "bana hep, 'bizim siyasetle, partiyle işimiz olmaz, biz hizmet için çalışıyoruz' derlerdi" diyor.  "Ancak o bedduâ haykırışlarını gördükten sonra irtibatı kestim. ne kadar arasalar da kendilerine katılmadım" diyor. "Cemaatin bu kadar içinde olmama rağmen ne savcı, ne hâkim, ne de emniyet mensubuna rastladım. Demek ki onlar bizim giremediğimiz yerlerde toplanıyorlarmış. Hatta bir iş adamı yanlışlıkla bir odaya giriyor, hemen onu oradan çıkarıyorlar. Bu şık olmayan hareket karşısında o işadamı cemaatle irtibatı kesiyor."

Görüldüğü gibi, dış görünümü, makyajı çok güzel olsa da içi böylesi karanlık bir yapı... Maalesef bu yapı kardeşi kardeşe, dostu dosta, vatandaşı devlete düşman etti. Elbette ki devlet bu var olma savaşında yüz binleri aşan bu örgüt mensupları ile mücâdele edecektir.

Biz sadece bu mücâdelede biraz dikkat ve îtinâ diyoruz.    

YORUM EKLE

banner128