Bolu’da Hoşgörü Kazansın


Bolu belediye başkanlığı için ikiiddialı  aday Sayın Fatih Metin ve Sayın Tanju Özcan oldu.

Bana göre biri kötü biri iyi  başladı.

Fatih Metin AKP nin çıkarabileceği en iyi adaylardan biriydi. Kendisini il başkanlığından beri tanıyorum. İnsani ilişkilerde saygılı, sempatik, yumuşak huylu, kendinden büyüklere abi diye hitap ederek samimiyet gösteren biridir.

Yine böyle birini beklerken ilk televizyon programında polemiğe giren, muhtemel rakibine salvolar atarak  meydan okuyan bir Fatih Metin’le karşılaştık.

Gerekçesi, bir gazetecinin belki de kastı aşan ifadelerle kendisini eleştirmesi, bana göre hiçbir önemi olmayan kökeninin Bolu olmaması.

Cevap vermese miydi?

Elbette ki cevap vermeli ancak kendisi acemi bir politikacı değil, ustaca vereceği cevaplarla aleyhine olan bir yorumu lehine çevirebilirdi. Gerilime dayanan ülkenin genel siyasetini Bolu gibi nispeten küçük bir ile taşımak avantaj değil, dezavantajdır. Mahalli seçimler rakibine saldırarak, hakaret ederek, küçük düşürecek ifadelerle yıpratmaya çalışarak kazanılmaz.

Fatih bey, şuna samimiyetle inanın, o programdan sonra sizi kim arayıp bravo, helal olsun, muhteşemdin gibi sözlerle gaza getiriyorsa, bilin ki sizin aleyhinizedir, seçimi kaybetmenize sebep olur.

Bir taraftan da şehirde seçim gezilerine başladı. Erken başladı da esnafları gezerken kapıları, katları atlayarak gezmesi dikkatlerden kaçmıyor. Tepki göreceğini mi zannediyor. İlk günlerden böyle olursa daha seçimlere üç aydan fazla var, bu üç ay zor geçer.

Sayın Tanju Özcan’a gelince;

Sataşmalara cevap vermedi, böylece puan topladı. Dahası belediyeyi ziyaret ederek başladı.

Karşılama ve salon toplantısı adeta gövde gösterisi gibiydi. Salon toplantısını izledim. Tanju bey artık politikanın tam kurdu olmuş. Ayrıca da dersine çalıştığı belli oluyor. Açıkladığı projelerinde falso yoktu. Fatih bey gibi meydan okumadı, kendi işine baktı. Salonda CHP li olmayan bir iki arkadaşa rastladım, oyum Tanju beye dediler.

Kim ne derse desin Bolu’da bir Tanju Özcan rüzgarı esiyor.

Bu rüzgarı AKP genel merkezi de görmüş olacak ki, Bolu’da anket yaptırdığı söyleniyor. Aday belirleme öncesinde yapılan araştırmaların sonuçlarının çarpıtıldığı sosyal medyada açık açık dillendiriliyor. Söylenenler doğruysa adayların YSK ya bildirilmesine daha çok varken sürpriz bir değişiklik olur mu?

CHP nin de bir anket yaptırdığı ve Tanju beyin 8 puan önde çıktığı söyleniyor. Bu iddia doğru olmayabilir. Son araştırmamda AKP epeyce önde çıkmıştı. Ancak adayların açıklanmasıyla dengeler değişti. Ne kadar değiştiğine adayların kesinleşmesinden sonra bakacağız.

Ülke gerilim siyasetinden bıktı, ekonomik sıkıntılardan bunaldı, artık hoşgörü ve birbirimize saygı duyma zamanı. Halkın sabrının ve sadakatinin sınırsız olduğunu düşünmeyin. 31 mart çok şeylere gebe.

Bolu’da sevgi ve hoşgörü kazansın.

YORUM EKLE

banner128