BOLU’DA ÜRETİCİ PAZARI KURULMALIDIR

   Bolu’da merkez ve ilçe köylerinde yaşayan ve üretim yapan köylülerimiz her geçen gün güç kaybediyorlar .  Belediyenin denetimi altında açılacak üretici pazarıyla hem çiftçi kazanır,    hem de Bolu’ da yaşayanlar daha sağlıklı, taze  gıdaya ulaşabilir.  

            Geçmişte kendi kendine yeten bir tarım yöresi olan Bolu’da artık temel gıda ihtiyaçları,  en başta un dahi Bolu dışından geliyor. Bolu ilçelerinde ise bütün köyler neredeyse boşalmış durumda, köylerde yaşamaya devam eden  az sayıdaki köylünün  üretebileceği  ürünler değerini  bulmadığı için üretilmiyor.  
               Ülkemizde tekelleşen büyük tarım şirketleri Bolulu yerel üreticinin gücünü kırıyor, fiyat egemenliği kurarak üreticiden ucuza alıp tüketiciye pahalıya satıyorlar.
          Topraktan soframıza gelene kadar pek çok kez el değiştiren ürünler, hem üreticinin az kazandığı hem de tüketicinin pahalıya gıdaya ulaştığı bir sonuca ulaşıyor.  Böylece çiftçiler, ekolojik tarımın temel prensiplerinden biri olan gıda egemenliğini yitiriyorlar, bitki hastalıklarına karşı dirençli olan atalık tohumlar yok oluyor ve yerel, mevsiminde ve taze, sağlıklı gıda üretimi her geçen gün azalıyor. 
              Uzak mesafelerden gelen, hibrit tohumlarla üretilen , dirençli, uzun ömürlü olmaları için kontrolsüz bir şekilde tarım zehirleri kullanılarak üretilen ürünler, Bolu’nun mahalle pazarlarında halkın tüketimine sunuluyor. 
      Peki, üretici pazarı nedir ?
        Bolu şehir merkezinde her Pazartesi kurulan büyük pazar ve haftanın belli günlerinde mahallelerde kurulan pazarlar mevcut.   Bu pazarlarda üretici köylüler satış yapmakla birlikte genellikle aracılar bulunuyor. Bu pazarlarda satış yapan üretici köylülerin kontrol edilmemiş ürünleri sattıkları ve bazılarının da ne yazık ki kendileri üretmedikleri, toptancılardan aldıkları ürünleri ,”kendimiz ürettik” diyerek sattıkları biliniyor. 
              Üretici pazarlarında ise  sadece üreticiler, üyesi oldukları kooperatiflerin  himayesi altında satış yapabiliyorlar.
                Bilindiği gibi üretici pazarının kurulması ve denetlenmesi yasaya göre belediyelerin sorumluluğu altındadır.  Dolayısıyla Bolu Belediyesi’ ne çok önemli bir rol düşüyor.  Bolu merkez ve ilçe köylerinde üreticilerin organize edilmesi, mevcut kooperatif yapısı veya yeni kurulacak kooperatiflerle ürünlerin üretimden satışa kadar denetlenmesi,  üretici pazarına köylerden yapılacak nakliyenin belediye imkanlarıyla sağlanması ve sonunda nihai tüketici Bolu halkına aracısız bir şekilde ulaştırması mümkündür.
                Ege bölgesinde pek çok belediyenin gerçekleştirdiği bu oluşum Bolu Yöresinde gerçekleşirse Bolu’da ekolojik, organik tarım faaliyetleri artacaktır. Belediyenin epeydir gündeminde olduğunu bildiğimiz ve “Yöresel Pazar” diye planları yapılan pazarın” Üretici Pazarı” adı altında yapılandırılması yerinde olacaktır.   
           Üretici Pazarı, açıldığı andan itibaren her yaştan tüketicinin büyük ilgisini çekecektir. Doğal, taze ve yöresel köy ürünleriyle Bolu halkı sağlıklı gıdaya ulaşacaktır.
              Bolu halkı ve şehir dışından yıl boyunca Bolu’ya ziyarete gelen binlerce ziyaretçi,  üretici pazarı sayesinde  yöremiz köylüsü ile aracısız  alışveriş yapma imkanına kavuşacak   ve üreten yöremiz köylüsünün  ekonomik yapısına  önemli katkı sağlanacaktır.             
             Kurulacak  ÜRETİCİ PAZARINDA kazanan,   doğrudan üretici olan, ürettiği üründe hak ettiği geliri elde edemeyen  Bolu yöresi köylüleri  olacaktır. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turan Yılmaz
Turan Yılmaz - 8 ay Önce

Teşekkürler...Dilinize ve yüreğinize sağlık...

Isabetli bir proje.Muhakkak birilerini teşvik edilmesi uygulanmalı.Kutlarim Reşat Bey.
Isabetli bir proje.Muhakkak birilerini teşvik edilmesi uygulanmalı.Kutlarim Reşat Bey. - 8 ay Önce

Zuriye Doganuz.

Yıldız Alibaşoğlu
Yıldız Alibaşoğlu - 8 ay Önce

Yaygınlaşması vedenetlenmesi gereken çok yerinde bir girişim,tebrikler...

Seher Çınar
Seher Çınar - 8 ay Önce

Ben Mersin de yaşıyorum. Mersin de CHP li belediyeler "üretici kadın pazarları " uygulamasını başlattılar. Mezitli Belediyesi bu uygulamasıyla ödül de aldı. Bu pazarlarda sadece kadınlar çalışıyor. Gıda ve el işi ürünler satılıyor. Denetim ne kadar yapılıyor bilmiyorum, hal ürünleri de maalesef satılıyor. Insanlar destekliyor biz de alışverişimizi bu pazarlardan yapıyoruz. Kadınlar çok başarılı. Dilerim görüşleriniz dikkate alınır.

Vahide uz
Vahide uz - 8 ay Önce

Tamamen katılıyor, destekliyorum. Umarım belediye desteğini bulursunuz.