Bolular Her Şeyi Kavga Üzerine mi Kurmuşlar?

Yaklaşık 20 yıl önce, Bolu Bayram gazetesinde, Bolu’da ki  kavgalara işaret ederek “ Bolu’lar her şeyi kavga üzerine mi kurmuşlar” diye sormuştum. 
 Aradan bunca zaman geçmesine rağmen bu günde, parti içi çekişmeleri, ayak oyunlarını, partiler arasındaki kavgaları gördükçe, aynı soruyu sorabiliriz.
Topu topu üç Milletvekilimiz var. Her gün birbirlerine laf çaktırmaktan, bir birlerine hakaret etmekten başka bir şey duymuyoruz. Bu iki milletvekilimiz arasındaki çekişmeler artık kabak tadı verdi. Bu kavgaların kendilerini tatmin etmekten, taraftarların gazını almaktan başka Bolu’ya bir faydası yok.
Birilerinin savunuculuğu yapmak gibi bir düşüncem yok; ama, neymiş efendim, Erçoşkun en büyük Fetöcü imiş. Bu durumda, küçük fetöcüler, mecliste büyük fetöcüleri bombalamış gibi soru aklımıza gelebilir. Ve yine mecliste seksen bylock kullanan fetöcü milletvekikli iddiası var ki,  eğer bu gerçekse, iktidarı devirmek için çok riskli olan darbe teşebbüsü yerine, muhalefetle birleşip 80 milletvekili ile iktidarı düşürme yoluna gitmediler ve hala bu yola başvurmuyorlar sorusunun cevabı yok.Demek ki, tüm suçlamalar laf olsun, torba dolsun dan öteye gitmiyor.
Son yallar hariç, az çok bolu siyasetinin içindeyim. Geçmişten bu güne, bu tür, partiler arasındaki kavgaları, parti içi çekişmeleri, ayak oyunlarını,saf değiştirmeleri yazmaya kalksam, herhalde epey hacimli bir kitap olur.
Yıllar önce Doğru yol partisinin içindeki çekişmeler G. Başkan Demirel’e kadar ulaşmış, ilçe Başkanının “Bolu’da ilçe teşkilatını ayrı mekana taşımak istiyoruz” teklifine. Demirel’in “ ne yani, Bolu’da iki partimiz mi olacak” diye sorduğunu bizzat  şahit olmuştum.
Bu  günde aynı şekilde Bolu Ak Parti, CHP ve MHP teşkilatları içersinde iki parti gibi hareket eden partililer yok mu?
Görüldüğü gibi, demokrasi tarihimiz hep böyle anlamsız kavgalarla geçmiş, gücümüzü, enerjimizi hep boşa harcamışız.
Mevla’mız yüce kitabında bu tehlikeye işaret ederek “Birbirinizle uğraşmayın,sonra içinize korku düşer, gücünüz gider” ( Enfal 56) buyurur. 
Bu gün başta siyaset olmak üzere, her topluluk,her oluşum bu tür kavgalar yüzünden güç kaybına uğramaktadır. Maalesef, toplumuzda hoşgörüsüzlük, saygısızlık aldı yürüdü. Dostluk yerine sevgisizlik kaim oldu. Bu da, Mevlamızın işaret ettiği gibi, güç kaybına sebep olmaktadır.
Eğer ülkemizin geleceğini düşünüyorsak, milli birlik ve beraberlik ruhunu inşa etmemiz gerekiyor.Yoksa batılıların bizi birbirimize kırdırma oyunları asla bitmeyecektir.
Peki, böylesi kavgalı ortamdan nasıl kurtulacağız?
Biliyorsunuz, bu günlerde başkanlık tartışmaları tekrar başladı.
Geçmişte de bu gerçekleri gören Özal, Demirel ve Türkeş gibi bazı liderler bu başkanlık konusunu gündeme taşıdılar; ama taraftar bulamadılar. Geçenlerde Baykal bile “Erdoğan- Davutoğlu ikilisinin  bile böyle oldu ise iki ayrı partiden iki refik değil,iki ayrı siyasi aktör o makamlarda olursa Türkiye mahvolur” diyerek başkanlık konusuna işaret edip, daha sonra başkanlığa karşı olduğunu açıklasa da, gerçek bu…
Başkanlık sistemi ülkemiz için iyimi olur? Kötümü olur? Şimdiden bir şey söylemek zor; ama şu bir gerçek ki, en azından bu gün enerjimizi bitiren kavgalar son bulacaktır.
İktidar, muhalefet milletvekili olmanın fazla bir ayrıcalığı kalmayacağına göre, milletvekilleri birbiri ile değil hizmetleri ile yarışacaklardır.kim daha iyi çalışır,bölgesine yararlı olursa başarılı olacak, beklide kavga edecek bir ortam bulamayacaktır.
Başkan, seçime müteakip kabinesini kuracak,meclisin çıkardığı kanunlar çerçevesinde hareket edip başarılı olmaya çalışacaktır. Başarılı olursa bir defe daha seçilme imkanı olacak, daha sonra  siyasi hayatını noktalayacaktır. Bu gün ki siyasi parti başkanları gibi yıllarca başımızda kalamayacaktır.Farklı düşüncedeki  insanların bir araya gelen oylarları ile seçilecek, neticede insanlar, kendilerinin seçtiği kişi ülkeyi idare edeceği içinde, anlamsız kavgalar son bulacaktır.
Böylesi bir ortamında ülkemizin hayrına olacağını, zannediyorum, her kes kabul eder.

  


YORUM EKLE

banner128