Boluluların Demokrasi Sınavı

Geçen sene Türkiye umulmadık bir şekilde umulmadık bir gücün darbe girişimine maruz kaldı. Bu girişime karşı gerçekleşen şanlı dirilişin üzerinden tam bir yıl geçti. Toplumumuz, darbelerin ağır yıkımını bildiği için, sene-i devriyesinde sessiz sedasız meydanlara aktı.

Elde bayraklar yan yana, kardeş kardeşe…yüreklerde 250 şehidin acısı vardı. Haykırılan ses unutmayacağız, unutturmayacağızmesajı idi. Sadece Türkiye’de değil, başta Balkanlar olmak üzere, tüm dünya ayakta idi.

Uluslararası ajanslar, bazıları es geçse de, bu destansı dirilişi tüm dünyaya duyurdu. Tüm dünya gördü bu milletin birliğini, demokrasiye sahip çıkışını, azim ve karalılığını…

Biz o gece sadece darbeci hain sürüsü ile savaşmadık, yedi düvele karşı kazandık bu zaferi

Bu bir milat… Bundan böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Darbe girişiminde bulanacaklar pabucun pahalı olduğunu gördüler.

Darbe-i sene-i devriyesinde sokağın nabzını tutmaya çalıştım. Tüm Türkiye gibi Bolu’da dimdik ayakta idi. Sokakta insanlar sevinç ve hüznü bir arada yaşıyorlardı. Bakışlarında öfke ve karalılık vardı. İzzet Baysal caddesinde insan seli adeta akıyordu. Meydan dolup dolup boşalıyordu. Yatsı namazı için Büyük Cami hınca hınç dolmuştu. İmamın namaza müteakip etkili duasına cemaat gönülden “amin” deyip, şehitlerimize rahmet dileyerek, hayırla yad ediliyorlardı. Anladım ki hemen hemen herkes o gece için bir şeyler yapma telaş ve heyecanı içinde idi. Gerçekten gurur verici bir manzara… Gerek Türkiye’de, gerekse Bolu’da görülen bu manzara karşısında küllerimizden yeniden doğduk diyebiliriz.

 Ülkemizi, tıpkı Mısırda olduğu gibi, dize getireceğini düşünen emperyal terörü param parça ettiğimiz için  artıkbaşımız daha dik duruyor.

Öyle ya! Genci yaşlısı, erkeği kadını ile yollara düşerek tankların, gökten yağan bombaların karşısında vatan için bende varım diyebilecek kaç millet vardır. Bu dünya tarihinde eşi görülmemiş bir olaydır. Hangi millet elleri tankı durdurmayı başardı, tarihte bunu örneği yoktur.

Bu arada şu gerçeği unutmayalım. Gözlerini kırpmadan insanları öldüren, tankın altında ezecek kadar insanlığını yitirenler, yakalanmalarına rağmen zerre pişmanlık duymuyorlar. Bilakis neden başaramadık, nerde hata yaptık diyerek, ah keşke elimize bir fırsat geçse de daha kötüsünü yapma hevesindeler. Bu çok tehlikeli ve çok vahim bir durum. Onun için dikkatli olmak lazım.

Çok dikkatli olunması lazım diyoruz; ama CHP genel Başkanı Kılıçtaroğlunun Zorlu “adalet” yürüyüşünü, FETÖ davalarında yaşanan güya adaletsizlikler için yapılan yürüyüş gibi bir algı oluştuğu için, darbecilere bir güven geldiğini, bir yerlere ümit bağladıkları davranışlarından açık biçimde görüyoruz.

Fakat kendilerine ne kadar güven gelirse gelsin, bundan sonra ne olursa olsun bu örgüt Türkiye’de halkımızdan asla karşılık bulamaz. İktidar değişse de, bu mücadele aksasa da, halk nezdinde hiçbir itibarları yoktur. Çünkü bu örgütün ne kadar tehlikeli b ir örgüt olduğu çoğunluk tarafından kabul gördüğü bir gerçek.

Yalnız burada, diğer İslami cemaatları, tıpkı FETÖ gibi, tehlikeli hale gelebilir gibi bir düşünce yayılmayaçalışılıyor. Bu fikir, ülkemizin ana omurgasını teşkil eden İslami gelişmeleri engellemeyeyönelik kötü niyetli bir yaklaşımdırElbette cemaatların içinde hatalı olanlar olabilir; ancak İslami hayatın gelişmesinde sayılmayacak faydaları olduğu da görülen bir gerçektir.

Bu konuda yazar Yusuf Kaplan önemli bir tespitte bulunarak bakın ne diyor. “ Bütün zaaflarına rağmen butoplumun hayatından cemeatları çıkarıp atarsanız, fazla değil, bir kuşaklık zaman diliminde, bu ülkede İslam’dan eser kalmaz” ve yine devamında önemli bir tespitte bulunarak “FETÖ cemaatolamaz. Şantaj, montaj, rüşvet, sahtekarlık yapan, küresel güçlerin maşası olmaya çalışan, kendiülkesinin insanına kurşun sıkan bir şebeke cemaat olamaz. Olsa olsa maşa bir örgüt olur

Bu tespitleri önemli buluyoruz.

Elbette “hizmet” hareketi olarak gördüğümüz cemaatin içerisinde samimi, iyi niyetli insanlar; hatta dostlarımız var; ama bu gün gelinen nokta ve görülen gerçek bu… Bu gerçeği görmemezlikten gelemeyiz. Maalesef Cennet hayalleri kurarken, artık daha dünya da iken Cehennem korkusu yaşanmaya başlandı. Bu durumda, zararın neresinden dönülürse kardır deyip, pişmanlık yasasından yararlanarak gerçekleri, inkar yerine, itiraf etmeleri lazım. Bu hem kendileri hem de ülkemiziçin kazan ve kurtuluş olacaktır.

Kimseye karşı art niyetim olmadığını her kes bilir. Meseleyi kırıp dökmeden, hissiyatımı dile getirmeye çalıştım.Sözlerimin bu çerçevede değerlendirileceğini düşünüyorum.

Tüm şehitlerimizi rahmetle, tüm gazilerimizi mihnetle anıyor, Allah böyle bir geceyi bir daha yaşatmasın diyoruz.

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE

banner128