BOLU’NUN ÖNCELİKLERİ

1. olarak deprem can güvenliği sağlanmasıdır

Anadolu’nun incisi yeşil BOLU’muzun güzellikleri yaşama sevincini arttırıcı pek çok özelliğinin yanı sıra üzerinde durulması gereken konular bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerini inceleyeceğiz:

A)DEPREM CAN GÜVENLİĞİ:

Herkesin çok iyi bildiği bir gerçek Bolu 1.DERECE DEPREM KUŞAĞINDAdır. Üstelik Bolu’yu KAF kuzey ve güney yönlerinde bulunan fay kırıkları ile kuşatmıştır, yani Bolumuz bu fayların arasında bulunan yeryüzü parçasında yer almaktadır. SAKARYA-AKYAZI –DÜZCE ve BOLU dünya deprem literatüründe bulunan bir yeryüzü bölümünü teşkil etmektedirler.

Ancak bildiğiniz gibi canlıları deprem değil BİNALAR öldürmektedir. BU GÜVENLİ YAPILAR YAPMANIN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYMAKTADIR. Bolu olarak bu gerçeğin farkındayız konuya ilişkin olarak kurucusu olduğum İMO –İNŞAAT MÜH.ODASI OLARAK GERÇEKTEN ÇOK ÖZVERİLİ VE DEĞERLİ ÇALIŞMALAR YAPARAK BOLU HALKININ GÜVENLİKLİ BİNALARDA OTURMASINA önemli KATKI SAĞLADIĞIMIZ GERÇEKTİR. 1999 12 Kasım depreminde de aldığımız hasarın düşük olmasında bu çalışmalarımızın katkısını görmüş olduk. Bu tarihten sonra kurulan YAPI DENETİM BÜROLARI ile birlikte İMO’nun statik proje denetimi sona ermiştir. Ben yapı denetimlerinde ciddi çalıştıklarına inanmakla birlikte inşaat ruhsatı veren resmi kuruluşların hepsinin yine meslek kuruluşlarının görüş ve ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALMALARINI TEMENNİ ETMEKTEYİM.

Özellikle belediyelerin şehir planlarının yapımında deprem gerçeğini ÖNE ALARAK HAREKET ETMELERİ GEREKMEKTEDIR. Deprem güvenliğini aşağıdaki başlıklarda inceleyebiliriz:

A-1-KAÇAK YAPILAŞMANIN ÖNLENMESİ:

Türkiye geneline baktığımızda mevcut yapı stoğunun sadece %8 -10 gibi bir bölümünün mühendis mimar elinden çıkarak hazırlanan projelere göre verilen inşaat ruhsatları doğrultusunda yapıldığı görülmektedir. Son zamanlarda TOKİ ve kooperatif türü yapılaşmaların artması ile bu rakam biraz artsa da yinede  %15’e ulaşıp ulaşmadığı belirsizdir. BOLU BELEDİYESİ BU KONUDA BAŞARILIDIR, ilimiz merkezinde ruhsatsız yapılaşma yok denecek kadar düşük bir düzeydedir.

A-2-YERLEŞİM YERLERİNİN TESPİTİ VE ZEMİN ÖZELLİKLERİNİN BİLİNMESİ

Şehir İMAR PLANLARI yapılırken yerleşim bölgelerinin toprak yapıları fay zonları tespit edilerek yapılaşma bölgelerinin tespiti gerekir. Bu konu deprem için çok önemlidir zira deprem dalgaları gülcü zeminlerden hızlı geçer ya da buralardan geri dönerek yumuşak bölgeleri sarsarlar. Bunu bir peynir ve bir yoğurt parçasının üstüne yerleştireceğimiz bir kürdan gibi çubuklarla deneyebiliriz. Göreceğiz ki kabları salladığımızda yoğurt yumuşak bir materyalde çubuğumuz iki tarafa uzun zaman sallandığı halde diğer katı materyalde kısa sürede duracaktır. Öyleyse yerleşim bölgelerimiz nispeten daha güçlü zemini olan bölgelere doğru yer alacak şekilde şehir planları yapılmalıdır. Ancak maalesef geçtiğimiz dönemlerde İMAR KANUNUN 18. MADDESİ İLE TARIM ARAZİSİ OLARAK VASIFLANMASI GEREKEN YUMUŞAK VE SULAK ARAZİLER ARSA YAPILARAK YERLEŞİME AÇILMIŞTIR. BU ÇOK BÜYÜK BİR HATADIR VE EN KISA ZAMANDA BU HATADAN VAZGEÇILMESİ GEREKIR. HATTA ELZEMDİR DİYEBİLİRİZ. Bu madde 1, olarak ele alınması gereken bir maddedir

A-3-GÜVENLİ proje GÜVENLİ İNŞAAT MALZEMESİ VE GÜVENLİ İŞÇİLİK YAPILMASI: Bu konu yapılaşmanın vazgeçilmeyecek ANA MADDESİDİR. Yine belediyelerin kontrolünde mühendis mimar ve yapı denetim bürolarının çalışmalarının düzgün ve özverili dikkatli olmaları ile doğru orantılı bir iş kolu olarak yer almaktadır. İhmale gelmez savsaklanamaz bir konu olup görev bilinci ve insan sevgi ve saygısıyla doğru orantılı bir konudur. Malzemeler denetlenmeli özellikle demir ve beton kalitesi işçiliği çok düzgün olmak zorunluluğu vardır.

A-4-DEPREM YERYÜZÜ KAYITLARININ TAKİBİ VE BUNA GÖRE TAHMİN YAPILABİLME İMKANININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Günümüzde artık teknolojiler her gün ilerlemektedir. Ve bize düşen ise bunları deprem konusunda da kullanabilmektir. Bu meyanda vaktiyle Bolu’da yapıldığı zaman şiddetle karşı koyduğum deprem müzesinin İPTALİ VE YERİNE DONANIMLI BİR AKOM MERKEZİNİN KURULMASI YÖNÜNDE OLACAKTIR.

Son olarak DEPREM GÜVENLİĞİ KONUSUNDA DA D-100’ÜN YENİ GÜZERGAHININ GÜNEYE ALINMASI ÇOK BÜYÜK BİR HATA OLACAKTIR. BU SADECE KUZEY ANADOLU FAYININ (KAF) BU BÖLGEDEN GEÇMESİ İLE BİRLİKTE SUYA DOYGUN OLAN VE BOLU’NUN EN SON KALAN TARIM ARAZİLERİNİN DE BU BÖLGEDE OLMASIDIR.

Bu arada maalesef geçen dönemlerde imar 18.madde düzenlemesi ile talan edilen tarım arazisi YOK EDILME KONUSU TAMAMEN KALDIRILMALIDIR. YETER ARTIK MİLLETİN CAN BURNUNA ÇIKMIŞTIR.

ZATEN BU 18. maddenin kanununun başında MÜCAVİR SAHA DIŞINDA KALAN ARAZİLER İÇİN diye ibare varken neden mücavir saha içinde de uygulanmıştır. ASLINDA YAPILAN OLAY BAŞTAN AŞAĞI YANLIŞ VE HAKSIZ BIR UYGULAMADIR VE KALDIRILMASI GEREKİR. Bu konuyu daha sonra geniş olarak BU TARIM VE BOLU MERKEZİNDE TURİZM KONUSUNU DAHA SONRA ANLATACAĞIM. Esen kalınız.

                                                           

YORUM EKLE

banner128