Bolu’ya İkinci Bir Üniversite mi geliyor?

 Bolu’ya İkinci Bir Üniversite mi geliyor?
Kuruluşundan itibaren Üniversitemizle ilgili bir hayli yazı yazmama rağmen, son yıllarda bu konuya pek değinemiyorum.Çünkü, önceki Üniversite yönetimlerinin aksine, birkaç dönemdir yönetimler,basını ve köşe yazarlarını toplayıp bilgilendirmek gibi bir zahmete katlanmıyorlar.Neyse, bu konu çokta önemli değil, geçelim.
Bu gün bizim Üniversite konusuna değinmemizin sebebi, Rektör Mustafa Alişarlı’nınTicaret odasında Bolulu iş adamlarına yaptığı açıklama ve açıklamaya karşı, İzzet Baysal Vakıf yönetim kurulu üyesi Fatih Yamaner’in verdiği tepki açıklaması oldu.
Ne oluyor dedim ...yoksa, Bolu’nun iki güzide kuruluşu karşı karşıya mı geliyor?
Tabii ki böyle bir görüntü hiçbir zaman Bolu’nun hayrına değildir.
Öncelikle Rektörümüz Alişarlı’nın açıklamasını dikkatlice okuduğumda, Üniversite de yapılmasınıhedeflediği proje çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.
Mevcut yirmi bin öğrenci kapasitesini elli beş bine çıkarmayı hedeflerken, var olan birimleri birleştirerek sağlık fakültesi, spor bilimleri fakültesi haline dönüştürmeyi planlıyor.
Bunun yanında, Ziraat ve doğa bilimleri, Mühendislik, Mimarlık ve teknoloji fakülte ve araştırma merkezlerini birleştirerek Teknik Üniversite adı altında ayrı bir üniversite yapılanmasının şehir merkezindekurulmasını düşünüyor. Mevcut üniversiteyi büyütmek varken, niye bölüyoruz sorusuna ise, amacımız büyüyen hantal bir yapı yerine tematik, dinamik ve etkin yapı kurabilmek şeklinde izah ediyor ve bu yapının ilgi göreceğini söylüyor.
Rektör Alişarlı bu düşüncelerinde haklı olabilir; hatta ikinci bir üniversitenin Bolu içinde bir kazanç da olabilir. Fakat mevcut üniversitemizi bölüp küçültmek anlamına gelecek bir gelişmenin de, Üniversitemizin kurulmasında büyük emeği ve fedakarlığı olan, dolayısı ile Üniversitemiz isminin konulmasını hak eden İzzet Baysal Vakfının da bu konu da söyleyecek bir sözü olacaktır.
Zaten, aldığım duyumlara göre de, Fatih Yamaner’in açıklamasına, Vakıf ve Vakıf Başkanı Ahmet Baysal memnuniyetlerini belirtmişler.
 Burada öncelikle şunu belirtelim. İzzet Baysal Vakfı ve Baysal Ailesi Boluların kırmızı çizgisidir.
Onları üzecek, kıracak hiçbir davranış Bolular tarafından kabul görmeyecektir.
Vakıf Başkanı Ahmet Baysal ve Baysal ailesi, üniversitenin ülkemizin; hatta Dünyanın sayılı üniversitelerinden olmasını her fırsatta ifade etmekte ve arzulamaktadırlar; ama gelişmelerin de bu yönde olmadığı da bir gerçektir.,
Konuyu kısaca biraz açmak gerekirse, taa doksanlı yıllarda, kurucu Rektör Kemal Güçlüoğlu’nun Üniversitenin geleceği ile ilgili açıklamalarını bir toplantı da dinledikten sonra, yazdığım köşe yazısında,şöyle bir not düşmüşüm. “Üniversitemiz böyle giderse ülkemizin sayılıüniversitelerinden biri olmaya adaydır”. Bu gün her ikisi de rahmeti olan kurucu rektör Güçlü ol ve Nihat Bilgen dönemlerindekaliteli, nitelikli bilim insanlarını Bolu’ya kazandırılmaya çalışılırken, Bilhassa Atilla Kılıç dönemi ile beraber Bolu’ya kazandırılan değerler şu veya bu şekilde üniversiteden gönderilmenin yollarını aranıp, kendi düşünce  ve ideolojik dünyasına uygun insanları ön plana çıkarıldığı görüldü.
Eğer Kuruluşundan itibaren üniversitemize gelen değerler, dalında uzmanlaşmış prof, doçent  veöğretim görevlilerini Bolu’da tutabilseydi, bizim ta kuruluş aşamasında belirttiğimiz hedeflere ulaşmak pekte zor olmayacaktı.
Demek ki, fiziki şartları ve imkanlar büyürken,akademik kadrosu ile kalite vestandardı yükseltmek en büyük hedef olmalıdır.Ben, Rektörümüzün konuşmasının satır aralarında bu konuda iddialı olduğunu gördüm.
İkinci bir üniversite konusu ise elbette vakıf yönetimi ile konuşulur, tartışılır; hatta vakfı da ikna edilip desteğinialınarak hayırlı bir neticeye ulaşılabilir.Zannediyorum , Bolu içinde iyi olur.Tabii ki mevcut Üniversitemizi, bir manada ilk göz ağrımızı küçültmek gibi yanlış bir hedef e sapılmadığı müddetçe…
Kalın sağlıcakla…
Günün Sözü:
Sükut’un heybetini ucuz sözle satma…
YORUM EKLE

banner128