BOLUYA   PANORAMİK  BİR İNCELEME YAPALIM  NELER VARMIŞ?

31 MART 2019 itibarıyla  bir dönem sona erdi   ve yeni bir çalışma dönemi başladı. Her ne kadar bazı konular özellikle imar kanununun   uygulamalarında  oldukça vatandaşı zorlu sürece sokan durumlar yaşanmış olsa da   bunlarında  bir şekilde  çözümlenebileceğine olan  umudumuz  oluştu.  UMUT ÖNEMLI TABİKİ . Şimdi  daha basit çözümlenebilecek  olaylardan başlayarak şehrimizin konularına  bir  göz atalım:

1-KARADERE SUYU:  Şehrimizin kuzeyini kapsayan  Çele bölgesi ormanlarından doğan  ve  batıya doğru yoluna devam ederek Hasanlar Barajına akan  KARADEREYİ  çocukluğumdan beri tanırım  o zamanlarda içinde kırmızı noktalı alabalığın yaşadığı bu doğal kaynaktan  akan  dere  suyunun belirli bir yüzdesinin şehrimize  evlerdeki  musluklardan akmasına  az bir zaman kaldığını sanıyorum. Bu konuda yapılan  su tünelinde bazı aksamaların olduğu ancak giderildiği sebebiyle yakında  bu sevindirici gelişmeyi   yaşayacağımızı ümit ediyorum.

2- BELEDiYE MEYDANI VE  OTOPARKIN YAN DUVAR İSTİNATLARI:

Sayın Alaaddin Yılmaz bir önceki belediye reisi  tüm  itirazlara rağmen şehrin ortasındaki tepeyi kazarak yok etti ve oraya kapalı bir otopark ve bu binanın  yanında  bir galeri ile  (adı tünel -ancak tünel değil galeridir. Sadece kuzeyde 50-60 mt’lik tünel bulunur.  Pazar yerine bağladı .İNŞAAT ESNASINDA BENIM  TOPRAK YIKILMASINA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER İÇİN YAPTIĞIM TÜM UYARILARA DA   İSTİNAT YAPISI OLARAK  KAZIKLAR ÇAKARAK  CEVAP VERDİ. Fakat bir konu çok önemli,  bu toprağın yıkılmasını önlemek için çakılan kazıkların  en fazla 2 yıl zaman içersinde önlerine betonarme perde yapılarak korumaya alınması  teknik olarak  çok ÖNEMLİDİR. AKSİ HALİNDE BU KAZIKLAR  BULUNDUKLARI YERDEN KAYARLAR. Şimdi bu sütunlardan uyarıyorum;  hemen  açıkta diş implenti gibi duran bu istinat kazıklarının önünü betonarme perde ile kapatınız. Bu arada Kültür Sİtesinin önüne de çakılmadılar  orası da  aslında  büyük tehlike arz etmektedir onun tedbirini de bilahare yazacağım.

3- D 100 KARAYOLU :  D 100 Karayolu   şehrimizin içinden geçmeyecek ve bir  yay çizerek Karacasu bölgesi yakınından geçecek  diye  ortaya çıkan yer değiştirme işinin   gündemden  indiğine dair  haberler  çok sevindirici .Zaten  İmar kanununun   18.madde uygulamasını   kanunun ilgili maddesinde belirttiği  gibi imar dışı   mücavir saha bile DIŞINDA  ARSA  ÜRETMEK İÇİN KULLANMAK GEREKİRKEN  ŞEHRİN EN MÜMBİT  TARLALARINI  DARMADAĞINIK  EDECEK ŞEKİLDE UYGULAMALARIN YAPILMASINDAN  ÇOK  MUZDARİP OLUNDU . Şimdi  illaki şehir dışına gidecek araçlar D 100’e faz la ağır trafik yapıyorsa FİLİZ MAK.FAB  önlerinden başlayan bir viyadükle yukarı kaldırılır bu viyadük DAĞKENT sıralarına gelince  aşağıya inebilecek  kot durumuna  doğal yolla zaten sahip bir arazi yapısındadır.Sonuç olarak  D 100 YOLUNUN  GÜNEYDEN GEÇMESI SADECE ISRAF VE  ZARAR GETİRİR . BAŞKA OLUMLU BİR SONUÇ  OLMAYACAKTIR. Yukarda belirttiğim gibi elde kalan  cüzi tarım arazisi mahvolacaktır. Yine çok önemli olan  bu bölgeden geçen ANA DEPREM FAY’ın durumudur  .Bir şehrin dışarısı ile irtibatını sağlayacak  büyük yol.  Bir depremde saf dışı kalabilir. Dikkatle inceleyince  bu bölgenin suya çok doygun olan  toprak yapısında  ana bir yol yapma  maksadına uygun olmadığı gerçeği  ortaya çıkacaktır. Bu nedenle  bahsi  geçen bölgenin zemin durumunun  incelenmesinin bilimsel  olarak  yapılmasını öneriyorum.

4-Şehir içi trafik ve mevcut yolların irdelenmesi :  Benim düşüncemi sorarsanız , şehrimizin  doğu- batı  istikametinde ki  trafiğe cevap verecek anayola  ihtiyacı var  ancak yukarda 2. maddede anlattığım mevcut D 100 bu IİHTİYACA CEVAP VEREBİLECEK GİBİ OLABİLIR .KONUMU VE ŞİMDİLERDE ARTAN TİCARI HACMİ  İLERLEYEN YILLARDA daha da   FONKSİYONUNU ARTTIRACAKTIR. Ancak buna uzun zaman vardır. Şehrimizin tek ana caddesini  araç trafiğine kapatan  kafalar şimdi  bizleri  çözüm arayışlarına  yöneltmiş bulunmaktalar. Birde BİSİKLET YOLU MUAMMASI VAR!  Ya sen yolu araç trafiğine kapatıyorsun,   iyi güzel,  ortasındaki  bisiklet yolu orada ne yapıyor?  Bisikletli,  mobiletli hatta arabalı vatandaşlar oradan geçiyor,   affedesiniz  sırıtarak ÜSTELİK. Bu kazaya davettir.  Böyle hata  olamaz.  Dünyanın hiçbir ülkesinde yaya yolunun ORTASINDA BİSİKLET  YOLU YAPILMAZ.  Bu bisiklet yolunu başka bir güzergaha taşıyınız.  Örneğin Karaçayır parkının önünden geçen yolun kenarına  olabilir.  Paşaköy  yolu da olabilir hatta,  Kalıcı Konutlar caddesiyle de   sürüp gidebilir. Bu konunun incelenmesini temenni ediyorum.

5-18. MADDE UYGULAMALARININ YARATTIĞI   ÇEŞİTLİ  KÖTÜ DURUMLARI  BİLAHARE  YAZACAĞIM .  Sadece bu uygulamalarda kimler,  nasıl mal mülk sahibi yapılmak üzere önceden  18 .madde alanları hakkında bilgiler  uçtu..

6-GÖLCÜK  : Sn yeni Reis Tanju ÖZCAN BEY  Gölcükte  yapılan kaçak binalar için ikilemdeymiş  şimdi soruyorum. Bu nu yapan kafa  inşaatın yasak olduğunu biliyordu. O zaman   lejant diye bir olgu var, imar izni  diye bir olgu ve bir YASA var.  SİZ HUKUKCUSUNUZ  GEREKENİ YAPMAYI EN İYİ SİZ  BİLİRSİNİZ . Eğer siz böyle bir işe imza atsaydınız  sonuç nasıl olacaktı?  Belki imar affı uygularsınız fakat bu da sınırlı biliyorsunuz.

7-ŞEHİR HASTAHANELERİ YERİ  :Kesin olarak açıklandığın da hakkında bilgim az olmasına rağmen  bu hastahaneler için KARACASU YOLU önerilmiş. Benim anlamadığım ise bu şehir  1. derece deprem bölgesi  ve önerilen bölgede FAY ZONU başka yer yok mu?  Benim BELEDİYE’YE  tavsiyem  1999 depreminden sonra yapılan haritalarını çok iyi inceleyin  ve şehri nispeten daha sağlam zeminlerin olduğu bölgelere taşıyacak  tedbirleri  alınız. YOK demeyin var  Kuzey Doğuya doğru kaya ya yakın  kist zeminler var dır.

8-BÜYÜKSU PROJESİ :

Yapılmasına  Güneyde  büyük TAŞLIYAYLA GÖLETİ OLDUĞU İÇİN  şiddetle karşı çıktığım bu projeye şimdi daha sakin  bir düşünceyle incelediğimde   eğer revize edilerek  şehir içi bir nehir kenarı  mesire yeri gibi değerlendirilirse olabileceğini düşünüyorum.  Üstelik Karaçayır parkının devamı  gibi olabilir, suni şelale vs gibi olaylarla zenginleştirilir.  Kenarında yer alacak kafe,  lokanta vb gibi yapılarla Bolu’ya yeni bir çehre açılabilinir.  Tabi ki o plaj vs  gibi abesle iştigal olan kısımlar iptal edildiğinde demek istiyorum.

 BU YAZIMIN DEVAMI OLARAK TARİHİ  YAPININ CANLANDIRILMASI VE TURİZM  VE HIZLI TREN  HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİMİ GELECEK YAZIMDA ANLATACAĞIM.

   HERKESE  HAYIRLI VE GÜZEL GÜNLER DİLİYORUM .                              

YORUM EKLE

banner128