Bolu’yu Seviyorum Diyenlere!

Bolu’da son günlerde hareketli günler yaşanıyor.

Seçilmiş Belediye Başkanı Sayın Özcan kucağında patlamaya hazır birçok bomba ile göreve başladı.

Seçimden iki gün evvel yolun satılması ile başlayan inşaat, gelecekle ilgili haber verir gibiydi. Milletin yolunu satanlar, vatandaşın eylemlerine kulak tıkayanlar, vatandaşı yok sayanların da hazin sonu oldu. Şükürler olsun ki, Sayın Özcan inşaat ruhsatını iptal ederek mahkeme kararını beklemeye başladı da, içimize su serpildi.

15 yıllık iktidarı hatta padişahlığı döneminde, “ben bir adam asamam, birde para basamam” diyen zihniyet, şimdilerde yaylalarda yaşamaya mahkum oldu. Kısaca insan içine çıkacak hali kalmadı…

Oysaki bozuk saatin bile günde 2 kez doğruyu gösterdiği padişahlık döneminde, güzel işlere de imza atmıştı. Fazla zekadan mı, başka nedenlerden mi bilemem ama akıl oyunlarını güzel oynuyordu. Alacağı olumsuz kararlarda, Bolu’da yaşayan teknik elemanları, üniversiteyi, memleket sevdalılarını topluyor, kavga edip dinliyor gibi yapıyor ama kendi istediğini uyguluyordu.

Devrik padişahımız efendimiz, ticaret odasında D-100 güzergahını güney çevre yolu yapamak için de toplantı yapmıştı. Yapılan toplantıda çok ciddi fikirler ortaya atılmış fakat tartışmanın boyutları değiştirilerek kendi istediğini iktidar gücü ile onaylanmasını sağlamıştı.

Yapılan iş doğru değildi elbette. Tarım arazileri yok edilecek, cevher olan Termal Kasabamız Karacasu merkezden ayrılacaktı. Kararı veren devrik padişahımıza kimse sesini çıkarmadı. 60 milyon liraya ihalesi yapılan 3 km.lik yol çalışmaları başladı.

Ortaya çıkan manzara herkesi şaşkına çevirdi. Yolun yapımında yaklaşık 8 metre yükselen yolu delhizlerle geçmek zorunda kalacağız. Böylelikle üniversite ile aramıza da kalın duvar örüldüğü ortadadır.

Çevre yolunun ikinci etabında durum daha vahim bir hal alacaktır. Yaklaşık 8-12 metre yüksekliğinde 50 metre genişliğinde yeni bir Çin Seddi ortaya çıkacaktır. Merkezden batıya ve güneye baktığımızda, koca duvar görecek, adeta Bolu ikiye, üçe bölünecektir.

Bu yapılan geleceğimiz olan çocuklarımıza ihanetin ta kendisidir. İlk etabı biten yolun devamı yapılmamalıdır. Yarınlarda çocuklarımızın bizden nefret etmesini istemiyorsak eğer, iş bırakılmalıdır.

Unutmadan, tarım arazileri şimdi yok edilenden daha fazla betonlaşacak. Kısaca yolumuz olmazsa yaşayabiliriz ama aç kalırsak yaşayamayız.

İhalenin iptali için siyaseti bir tarafa bırakmalıyız. Yolun başındayken, yapılan yanlıştan dönebiliriz. Yarın geç olmadan Bolu’yu seviyorum diyenleri göreve davet ediyorum.

YORUM EKLE

banner128