banner133

banner128

17 Ocak 2019 Perşembe

BOZKURT – LOTUS OLAYI UNUTULMASIN

07 Ocak 2018, 09:52
Bu makale 851 kez okundu
BOZKURT – LOTUS OLAYI UNUTULMASIN
Hasan DİNÇ
  

Bu yazı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Fransa’ya yaptığı önemli ziyaret sebebiyle kaleme alınmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Fransa ile Türkiye Cumhuriyeti arasında meydana gelmiş bir olay, sonuçları itibariyle Lahey Sürekli Adalet Divanına götürülmüş, buradan Genç Türkiye Cumhuriyeti dış itibarına yakışır bir netice almış ve Lahey Sürekli Adalet Divanı tarafından milli onurumuzu temsil eden anlamlı bir hediye ile ödüllendirilmiştir. Günümüz Türkiye’si ile dış itibarımız yönünden mukayese etme fırsatı verdiği için konuyu önemli buluyor ve yeniden gündeme taşınmasını faydalı buluyorum.

Türkiye Cumhuriyetinin ilk yolcu gemilerinden birine Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından BOZKURT adı verilmiştir. Kıyılarımız arasında yolcu taşıyan bu gemi 2 Ağustos 1926 gecesi Ege denizinde Fransız LOTUS gemisiyle çarpışır. BOZKURT gemisi ağır hasar alır ve batar. Yolcularından sekizi de hayatını kaybeder. Olaya devletimiz el koyar ve LOTUS gemisini İstanbul limanına çeker. Kaptanı gözaltına alınarak tedbirsizlik ve dikkatsizlik sebebiyle ölüme neden olması gerekçesiyle mahkeme tarafından tutuklanır ve kendisine 80 gün hapis cezası verilir. Fransa bu karara “Açık denizlerde işlenen suçlarda sadece bayrak devletinin yargılama yetkisinin bulunduğu” gerekçesi ile itiraz ederek Türk mahkemesinin verdiği mahkûmiyet kararını yetkisiz olduğunu ileri sürerek geçersiz kabul etti. Sonucu da Lahey Sürekli Adalet Divanına götürdü.

Konu Lahey Sürekli Adalet Divanı tarafından kabul edildi. Duruşmada Türkiye Cumhuriyetini Adalet Bakanı Merhum Mahmut Esat savundu. Mahkeme kararını 7 Eylül 1927 tarihinde açıklamış, Türkiye’nin konu ile ilgili yaptıklarının hukuka uygun olduğuna karar vermiştir. Ayrıca “BOZKURT gemisinin adı ve Türk Milletinin milli sembolü, hürriyet ve istiklâlinin timsali olması sebebiyle” Türk heyetine Mustafa Kemal ATATÜRK’e verilmek üzere tunçtan yapılma bir BOZKURT heykeli hediye edilmiştir. Bu davadaki üstün gayretleri nedeniyle soyadı kanunu çıktığında Mustafa Kemal ATATÜRK adalet bakanı Mahmut Esat’a BOZKURT soyadını vererek onu ve bütün neslini milli bir onurla ödüllendirmiştir.

Birinci Cihan Savaşının muzaffer ve büyük devleti olan Fransa, gücüne güvenerek Türkiye Cumhuriyetinin kendisiyle ilgili mahkemece verilmiş bir kararını kabul etmemiş ve sonuç alacağına kesin olarak inandığı için konuyu Lahey Sürekli Adalet Divanına götürmüştür. Genç Türkiye Cumhuriyeti kişilikli ve şahsiyetli dış politikası ve kuruluşu sırasında takip ettiği büyük güçlere karşı milli mücadelesi ve zaferi dünya efkârında önemli makes bulmuş, bu nedenle büyük itibar kazanmış ve gücü kendisi için geçerli kabul eden Fransa’yı uluslararası bir yüce mahkemeden başı eğik göndermiştir.

BU BOZKURT HEYKELİ ŞİMDİ NEREDE?

BOZKURT – LOTUS davasının hatırasını yaşatmak ve sonuçlarını diri tutmak için Mustafa Kemal ATATÜRK’E Lahey Sürekli Adalet Divanı tarafından hediye edilen tunç BOZKURT heykeli 29 cm yüksekliğinde, 34 cm uzunluğundadır. Kaidesi ise 30X12 cm boyutlarındadır. O tarihte henüz harf inkılâbı yapılmamış olduğundan kaidesi üzerine o günkü alfabemiz olan Osmanlıca ile “BOZKURT davası hatırası, Lahey, 7 Eylül 1927” notu düşürülmüş.

Bu BOZ KURT heykeli uzun süre ATATÜRK’ÜN çalışma masası üzerinde durmuş, 1938 den sonra ise diğer şahsi eserleriyle birlikte Anıtkabirde sergilenmiştir. 1968 yılından sonra ise Samsunda Gazi Müzesinin açılmasıyla birlikte diğer şahsi eşyalarıyla beraber Samsun’a gönderilmiş ve 1978 yılına kadar da orada sergilenmiştir.1978 tarihinde CHP’nin iktidarı zamanında okullarımızın duvarlarında asılı tarihi Türk büyüklerinin ve Türk zaferlerinin tablolarının indirildiğinde onlarla birlikte Gazi Müzesindeki bu BOZKURTheykeli de müzeden kaybolmuştur. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 75. Yıl dönümü törenleri için hazırlıklar yapıldığında bu heykelin aranmasına başlanmış, devlet bütün imkânlarını bulunması için seferber etmiştir. Sonunda Türkiye gazetesi muhabiri Kemal Çapraz tarafından müzenin deposunda tozlar arasında bulunmuştur. Heykel o tarihten itibaren Gazi Müzesinde sergilenmektedir. Aynı dönemde yakalarına gururla BOZKURT rozeti takan milliyetçi gençlere düşmanlık gösteren ve BOZKURT’a it diyecek kadar iptidaileşen CHP’nin ATATÜRK mirasçılığı ile BOZKURT düşmanlığının oluşturduğu büyük çelişkinin açıklaması hiçbir zaman yapılamamıştır.  

qqq-118.jpg

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  GAZETE MANŞETLERİ
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  ARŞİV
  banner82

  banner129

  banner124