Bu da Bizim Seçim Manifestomuz olsun

 

Her seçim dönemi geldiğinde partililer ve partinin aşırı partizanları seçimi,adeta, ölüm kalım savaşı olarak görüyorlar; hatta daha da ileri giderek kendilerini,ülkenin kurtuluşunun son şansı olduğuna inanıyorlar.

Halbukigerçek pek de öyle değil…

Meseleye daha soğukkanlı ve gerçekçi baktığımızda, seçimin sonuçları ne olursa olsun, sorunlarımız hep vardı ve var olmaya devam edecek, dertler bitmeyecektir.

Sağ iktidarlar döneminde de, sol iktidar döneminde de sorunlarımız yoğun bir şekilde tartışıldı ve bu günde, kim iktidara gelirse gelsin,başta terör ve ekonomi olmak üzere ülkemizin dev sorunlarını öyle bir çırpıda çözmek mümkün değildir.  Her han ki bir partinin kazanmasıyla,söylenildiği gibi, ülke güllükgülistanlık olmayacaktır.

Yıllarca siyasetin içinde bulunmuş biri olarak ve yine halen siyaset yapanlar bilir ki, geçmişte destek verdiğimiz parti bir şekilde iktidar veya iktidar ortağı oldu. Peki, desteklediğimiz partinin, her iktidar gibi,  elbette ülkenin yararına uygulamaları olmuştur; amaülkemizin sorunlarını çözmede ne derce başarılı olmuştur? Buna hiç kimse olumlu cevap veremez.

Tüm bu gerçekler karşısında, böylesi kırıcı tartışmanın yararı ne?

 Adeta serbest kürsü haline gelen bizim gazetenin internet mesaj sayfasına bir baksanız, insanlar birbirini öylesine kıyasıya eleştiriyorlar ki, sanki düşman iki ülkenin vatandaşları zannedersiniz. Yapıcı olmayan bu tartışmaların kendimizi rahatlatmaktan öte bir yararı yoktur.

Elbette seçimlerde, siyasi tercihimiz konusunda, iş arkadaşımızdan,kardeşimizden ve dostlarımızdan farklı düşünebiliriz. Bu farklılığımızı öne çıkarıp kendileri ile kırıcı tartışmalar yapmak hiç kimseye bir fayda sağlamayacaktır.

Dostlarımız, akrabalarımız ve kırdığımız kalpler kalıcı, seçimler ise geçicidir. Gerçekten, seçimler unutulur gider; ama kırdığımız kalpler kalıcıdır.Seçimler geçici dostluklar bakidir.

Bu arada şunu da belirtelim; Ülkemizin sorunlarını çözmek sadece seçim kazanmakla değil, eğitimle, medya ile, cemaat ve sivil toplum örgütleri ile özlediğimiz hedefe varmak mümkündür. Böylesi dolaylı yoldan da topluma iyiye, güzele doğru değiştirmeimkanı vardır.

Demek ki sadece iktidar değişikliği ile büyük hedeflere ulaşmak mümkün olmuyor. Bunubiraz kolaycılığa kaçmak olarak değerlendirebiliriz; hatta bu durum biraz geri kalmış ülkelerin özelliği olsa gerek…

Tüm bu gerçekler karşısında son olarak şunu söyleyebiliriz. Seçimlerde büyük beklenti içinde olmamak en sağlıklı düşüncedir.Kavgasız ve gürültüsüz ortam hep ülkemizin yararınadır.

Buda bizim seçim manifestomuz olsun dedik.

Kalın sağlıcakla…

Günün sözü:

Ne kadar zorsun ahir zaman, ne dost belli ne de düşman!

 

YORUM EKLE

banner128