Bu Hafta Gündem Bolu

Son haftalarda yazılarımın konusunu ülke genelindeki sorunlar oluşturuyordu. Bu hafta yerel konulara değineceğim.
Konumuzun ana başlıkları belediye hizmetleri.
Belediyemiz çalışıyor. Eleştirsek de takdir etsek de kendi doğrularından şaşmıyorlar. Belki de böylesi daha iyi.
Önce araç sahiplerini bezdiren yollardan bahsedelim. Altyapı çalışmalarından sonra bozulan yollar kış şartlarının da etkisiyle araç sahiplerini bezdiriyor. Kazısı yapılan yollar adeta köstebek yuvası. Bunlar kaçınılmaz ancak, etkileri azaltılabilir.  Haftada bir greyderle tesviye yapılsa çukurlara biraz kum dökülse bu kadar sıkıntı çekilmez. 
İnternette karikatürünü bile yapmışlar. Diğer şehirlerde sarhoşlar yolda yalpalarken, Bolu’da sarhoşlar düz, diğer şoförler kasis ve çukurlardan kaçmak için zikzak yapıyorlar.
Bir başka çalışma, yer altı çöp toplama konteynırları. Belediye hızla caddelerde montajını yapıyor. Eğer tedbir alınmazsa yarısı boşa yapılmış olacak. Yarısı dediğim geri dönüşüm kısmı. Mevcut uygulamada geri dönüşüm toplaması amacına ulaşmıyor. Bunun başlıca sebebi belediyenin uyguladığı ceza uygulaması. Yanlışlıkla yada dikkatsiz bir şekilde evsel atıklar geri dönüşüme atılınca belediye sözde caydırıcılık için ceza yazıyor. Bunu duyan halk da madem öyle bütün çöpleri evsel atık bölümüne atarak cezadan kurtulmanın yolunu buldular. Ceza yerine teşvik getirilse daha verimli olurdu. Mesela her 5-6 ayda yada yılda bir en çok geri dönüşüm biriktiren bir yada birkaç kişiye bilgisayar, tablet, yada tv gibi hediyelerle verilse teşvik edici olur. Kazananları tespit etmek için geri dönüşümden en çok kimin adı çıkmışsa ona verilebilir. Geri dönüşümler ayrılırken banka slipleri, elektrik su  faturaları, banka ekstreleri yada başka isim yazan evraklardan talihliler belirlenebilir. Bu hediyelerin maliyeti zaten kendiliğinden ayrışacak atıkların işçiliğinden çıkar. Bu iş  özel sektörde olduğu için, belediyenin bir kaybı da olmaz.
Ayrıca geri dönüşüm atıkları düzenli toplanmıyor. Atıklar haftalarca dolu vaziyette kalıyor. Bazen ihbar edilse de toplanması gecikiyor. Bunların da denetlenmesi gerekiyor.
Üçüncü konumuz oyun parklarına yapılan tadilat, bakım ve yenileme çalışmaları. Yaz boyunca birileri geldi yaptı etti, artık malzemeleri özellikle yollarda bırakıp gittiler. Nereden mi biliyorum? Mahallede karşımdaki parktaki çalışmalardan. Bir gün tam söyleyeyim dedim, bir daha gelmediler. Meğer işlerini bitirmişler kum artıklarını parkın girişinde yolda bıraktılar gittiler. O kumlar yollara dağıldı. Özel inşaat sahipleri yapsa akşamına zabıta gelir. Gelsin elbette de kendi işlerinde de hassasiyet göstersinler.
Belediyenin ilgili müdürlüğü, fen işlerimidir, park bahçelermidir hangisi ise yaptırdığı işi takip edip denetlemeleri gerekir. İşi yaptıktan sonra iş alanını temiz bırakmasını sağlamalılar.
Yaşanan  aksaklıkları sıraladım. Tedbir almak ve gereğini yapmak belediyenin işidir. Özellikle yolların durumu çok acil.

YORUM EKLE