BU SEZON HANGİ FİLMLERİ KONUŞACAĞIZ?

              Bolu’ da geçen ilk gençlik yıllarımızda ,  yerli ve özellikle yabancı  filmleri çevrilmelerinin üzerinden   ancak birkaç yıl geçtikten  sonra seyretme olanağı bulurduk. O yıllarda, tek biletle  iki filmi birden peş peşe  izlediğimiz,  Başak Sineması ,Yeni Sinema ve  Saray Sinemaları artık  yok ,  o sinema salonları,   hatıralarımızda yaşıyor. Şimdilerde ise,  sinema  salonları AVMlere taşındı ,salonlar küçüldü ve bu küçük  cep sinemalarında her hafta dört beş film gösterime giriyor. Sinema severler,   yabancı filmleri  dünya izleyicileri  ile aynı anda ilimiz  sinemalarında  izleme olanağına sahip durumdalar.  
          Bütün dünyada sinema sezonu her yıl Ekim ayında başlıyor. İstanbul’da düzenlenen Filmekimi etkinliği ile pek çok yeni film İstanbul seyircisinin izlemesine sunuluyor. Benim takip edemediğim bu etkinlikteki  yeni sezon filmlerini ,  İstanbul’da yaşayan bir dostumun, Yeditepe Üniversitesi’nde eğitim gören ve aynı zamanda Müjdat Gezen Sanat Merkezine devam eden kızı, Balım K. Kar  izlemiş ve kritiklerini yapmış. Pek yakın zamanda Bolu’da  da gösterime girecek bu filmler hakkında fikir sahibi olmak isteyen sinema  sever okurlarımızı Balım K. Kar’ın yazısı ile baş başa bırakıyorum. 
***                               ***                             ***        
Cannes, TIFF, Venedik gibi festivallerden haberlerini aldığımız filmler yavaş yavaş vizyona girmeye başladı. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, sinema seyircisini hayal kırıklığına uğratmayacak bir seçki var önümüzde bu yıl. Bu filmlerin çoğunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından her yıl düzenlenen Filmekimi’nde izleme şansı yakaladım ve sizler için bu yıl adından fazlasıyla söz ettirecek yapımların bir listesini çıkardım.
1)Mother!
Bu yılın en tartışmalı filmlerinden biri olan Mother!, isminin sonundaki ünlemi son 45 dakikasından alıyor. Venedik’te salonun yarısının yuhaladığı, yarısının ayakta alkışladığı filme gelen bu birbirinin zıttı tepkilerden hem yönetmeni hem prodüksiyon şirketi çok memnun. Beğenin beğenmeyin, bu sezon bu filmi çok duyacağınız kesin.
2)The Beguiled 
Sofia Coppola’nın son filmi, yıldız bir ekip, iyi sanat yönetimi ve sinematografiye sahip. Bu yılın Oscarlarında en iyi yönetmen adaylığını garantilediğini söyleyebiliriz.
3)Darkest Hour
Gary Oldman’a ilk Oscar’ını getirecek film. İlk fragmanı yayınlandığından beri tüm eleştirmenler bu konuda hemfikir. Filmde Winston Churchill’i canlandıran oyuncu tıpkı Casey Affleck gibi rakipsiz duruyor.
4)The Post
Steven Spielberg + Meryl Streep + Tom Hanks = Oscarlar. 
5)Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Filmekimi’nde izleme şansı yakaladığım ve favorilerim arasına giren yapımlardan biri de buydu. Frances McDormand’a sezon boyunca bir sürü adaylık getireceğini şimdiden söyleyebiliriz.
6)The Shape of Water
Guillermo del Toro’nun son filmi Venedik’te Altın Aslan’ı kaptı bile! Sally Hawkins’in adaylıkları ise cepte sayılır!
7)Lady Bird
Benim de merakla beklediğim filmlerden biri Lady Bird. Yönetmen koltuğunda Greta Gerwig’in oturduğu, başrolü Saoirse Ronan’ın üstlendiği film, festivallerde büyük beğeni topladı.
8)Wonder Wheel
Woody Allen’ın son filmi, başroldeki isimse Kate Winslet. Gerçekten heyecanlandıran bir fragmanı yayınlandı geçenlerde, merakla bekliyoruz.
9)A Fantastic Woman
A Fantastic Woman, Şili’den çıkma, başarılı bir yapım. Listede bulunmasının bir diğer sebebi de potansiyel kadın oyuncu adaylığı; zira gerçekleşmesi halinde trans bir birey ilk defa oyunculuk dallarından Oscar adayı olacak.
10)Call Me By Your Name
Geldik her gittiği festivalde seyircinin favorisi haline gelen Call Me By Your Name’e! Luca Guadagnino’nun yönettiği film bu yıl kesinlikle izlemeniz gereken filmlerin başında geliyor.
11)In the Fade 
Fatih Akın filmini tabiki de sona sakladım. Yönetmenin en iyi filmlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Diane Kruger’a Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülünü getirdiğini de unutmayalım!
YORUM EKLE

banner128