Bu Ülke Hepimizin

Hayırcılar şunlar, şunlarla beraber oldular biz onun için evet diyoruz söylemi iki sonuç doğurur.

Bir, milleti ayrıştırırsınız,

İki cahilliğinizi ortaya koyarsınız.

Oyları kategorize ederken hayır oyu verecekleri terör örgütleriyle işbirliği  yapmakla suçlamak milletin yarısını dışlamak ötekileştirmektir.

Bu davranış ve propaganda üslubu sadece ayrışmayı körükler.

Özellikle Kürtler üzerinde propaganda yaparken buna çok dikkat etmeliyiz. Kürt vatandaşlarımızla pkk’yı ayırmalıyız. Maalesef bu ayırım yapılmadan PKK ve HDP üzerinden referandum propagandası yapılıyor. Referandum sonucunda kabul yada reddedilir olay kapanır ancak açtığı yaralar devam eder. Milletin arasındaki keskin ayrışma tedbir alınmazsa birliğimizi bütünlüğümüzü ve toplumsal barışı tehdit  eder. Bu konuda sorumlu makamlardan çelişkili açıklamalar geliyor. Hükümet kanadından birileri sert mesajlar verirken, birileri daha yumuşak ve kucaklayıcı açıklamalarda bulunuyor. Bunlar birbirine zıt açıklamalar olduğundan inandırıcı olmuyor.

Devletin bürokratları referandumda bir taraf lehine kampanya başlatıyor. Camilerde hutbelerde propaganda yapılıyor. Bunlar toplumsal barışı tehdit eden en büyük yanlışlıklar.

Vatandaş şunu da sorguluyor. HDP mademki bölücü, terör yandaşı o zaman mecliste ne işi var? Son zamanlardaki tutuklama ve gözaltılar vatandaşta bunlar meclisten atılacak  beklentisi yarattı.

Vatandaşın sorguladığı bir diğer konu da fetö ile mücadelede örgütün siyasi ayağına dokunulmaması. Özellikle yakınlarından herhangi biri bu bağlantıyla takibata uğramışsa bu soruları daha güçlü soruyorlar.

Sosyal medyada da paylaştım. Bu konumda olan bir komşum, kendisi köyde oturuyor, ilkokul mezunu tarikatlarla cemaatlere bir yakınlığı yok, sohbetimizde öyle sorular sordu ki, doğrusu çok şaşırdım. Kendisi işten el çektirilen yakınının suçu olmadığına inanıyor. Yapılan soruşturmaların adil olmadığına ve bu örgütün siyasi ayağına neden dokunulmadığını sorguluyor. Düşünün suçlu yada suçsuz yüzbinlerce kişi soruşturuluyor, işinden oldu, bazıları tutuklu, bunların çevresi tanıdıkları eşi dostu milyonları buluyor. Şimdi bunlar referandumda nasıl davranacak? Verecekleri hayır oylarını nasıl yorumlayacağız? Fetö’ cü hain deyip damgalamak işin kolayı. Bu sorun uzun yıllar kanayan yara olarak devam edecek. Burada işin sosyolojik boyutu ortaya çıkıyor.

KHK kapsamında aşırı uçlardaki kimi sol görüşlü kişiler de görevden uzaklaştırıldı. Terörle bağlantısı olmayan kişilerin bu bahaneyle işten el çektirilmesi  ideolojik temizlik olarak algılanmaktadır.

Bu ülke hepimizin ne bütünüyle bir grubun ne de bütünüyle diğer grubun. Etrafımız ateş çemberi. 280 pilotun 180 i itirafçı oldukları gerekçesiyle görevlerine iade edildiler. Bunların bağlantıları varsa bundan sonra nasıl güveneceksin? Devlet çaresiz kalmıştır.  Hasımlarımız zayıf anımızı yakalamaya çalışıyor. O an da işte bu an. Kendi içimizde sevgi, saygı, hoşgörü anlayışımızı kaybedersek toplumsal barışı da muhafaza edemeyiz.

Eğitimin Sorunları.

Geçen hafta öğretmen adaylarının bir kısmının kendi branşlarındaki sorulara dahi cevap veremediği açıklandı.

Kimi yorumcular bunun eğitimde kurslarla tamamlanan pedagojik formasyonun yetersizliğinden kaynaklandığını iddia ettiler.

Bu kanaat yanlış, pedagojik formasyon dersleri genel özellikleriyle eğitimin nasıl verileceği konusunda bilgiler verir. Halbuki açıklanan aksaklık bilgi eksikliğidir.

Geçen yıl bir öğretmenlik programının derslerine girdim. Otuz kişilik sınıfta herhangi bir konu hakkında dilekçe yazmalarını istedim. Mübalağa değil üçte ikisi kabul edilebilir bir dilekçe yazamadı.  Düşünün dilekçe yazamayan öğretmen.

Eğitimin her kademesinde sorun var. Bu kadar bütçesi, çalışanı öğrencisi olan bir devlet faaliyetinin sonuçları bunlar ise, acil olarak tedbir almanın zamanı geldi de geçiyor demektir. 

Bilgi çağında bilgiyi üretemezsek ve genç kuşaklara öğretemezsek geri kalmışlık çemberini kıramayız.

YORUM EKLE