Bürokrasiyi Aşamıyoruz

Bürokrasi kısaca şöyle tanımlanmaktadır.
“Bir toplumda tabandan yukarı doğru çıktıkça bir yapı içinde örgütlenmiş olan, genel kurallar ve işleyişlerine göre çalışan, memurlardan oluşan hiyerarşik devlet örgütü”.
Yada,
“Yasaların uygulamalarını üstlenen memurların idari işleyişidir”.
Şartlar değiştiğinde bu idari işleyiş vatandaşların aleyhine olabiliyor. Bu durumda bazı cesaretli bürokratlar inisiyatif kullanıp risk alarak kanunları vatandaş lehine kullanırlar.
Buradan şuraya geleceğim. Bolu’da bir üniversitemiz var. Gölköy merkez olmak üzere bir deşehiriçi kampüsü var. Şehiriçi kampüsündeki bölümlerin bir kısmı organize sanayi bölgesindeki Elginkan Vakfının boşalttığı binaya taşındı. Bu sıkıntı orda da var. Dolayısıyla şehiriçi kampüsündeki öğrenci sayısı da yarı yarıya azaldı.
Kampüs içindeki kafeteryayı işleten müstecirin sözleşmesi geçen yıl bitti yenilenmesi gerekiyor. Fakat işveren üniversite değil, peki kim diyeceksiniz?
Milli Emlak Müdürlüğü.
Şehiriçi kampüsündeki bir kafeteryayı üniversite yönetimi ihaleyle kiraya veremiyor. Bu tip yerlerin tasarrufu  Milli Emlak Müdürlüğündeymiş.
İhaleye çıkıldı ancak ihale şartları daha önceki öğrenci sayısına göre belirlendiği için kiralama bedeli çok yüksek. Ayrıca müstecir buralarda istediği fiyatı uygulayamıyor. Bu bedelden kiralama yapan bir kişi para kazanamaz. Dolayısıyla şehiriçi kampüsünün kantini dönemin başından beri kapalı.
Öğrenciler ders aralarında olsun, boş zamanlarında olsun dinlenecek, bir şeyler yiyip içecek kapalı alanları yok. Sonbahar geçti, yağmurlar başladı, havalar soğudu kar yağdı öğrenciler perişan. Şu soğuk günlerde bırakın yeme içmeyi ısınabilecek bir mekanları bile yok. Kış günü her taraf karla kaplı, çocuklar bahçede ayakta bekliyorlar.
Gençler sabah geliyor bir simit çay ile kahvaltısını yapacakyada susadı bir su alacak yer yok. Çevrede yakınlarda bu tip mekanlar da yok.
Hani yukarıda demiştik ya bürokrasi işte tam da bu.
Bunu nasıl aşarız? İnisiyatif kullanarak.
Sayın Rektörüm; şu kış gününde öğrenciler mağdur. Bürokratik engelleri aşamıyorsunuz. Ama ortada da bir sorun var ve siz öğrencilerden sorumlusunuz. En azından ihale oluncaya kadar geçici çözüm olarak,  mevcut kantinde öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir düzenleme yapamaz mısınız.Bu konuda öğrencilerden çok şikayet alıyoruz. Okulumuzun da imajına zarar veriyor.
Öğrenciler gerçekten çok mağdur.
YORUM EKLE

banner128