CAN SUYU


Bir damla suyun hikayesidir can suyu. Damlalarla göl olur gölet olur akar derelerden musluklardan. Su damla damla toprağa düşer bereket olur, açar çiçekler güzelleşir doğa, doyunur börtü böcek, kurt kuş yeşillenir ağaçlar, meyveye döner tohum.

Su bozan öfkelenir yıkar bendini, sel olur tarumar eder, sürükler önüne çıkanı,

Su bu cilvelidir, oynaktır. Bazen serinletir yürek yangınlığını bazen söndürür alev alev yananları.

 Kim bilir beklide kıyamet habercisidir dünyanın yer altı kaynakları kuruyup susuz kaldığında, sudan bahanelerle çıkacak insanları yok eden savaşlar.

Biliriz doğa içindeki güzellik içinde, kuyu suyuna mecbur kalıp yıllarca arsenikli su içtiğimizi. Yıllarca dere kaynak suları gürül gürül yanımızda aktı bir baktık.

Geleceğin güvencesini suda gören belediye başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz Topraklarımızdan çıkan tahsisli karadere sularını beş yıllık bir mücadelenin sonunda hak etti. Belediye olarak su yolu üzerindeki 3600 metre tüneli ihaleye çıkardı. Bolu dağı tünelinin iki katı uzunluğundaki yolun sonuna gelinmiş 2 Ekimde tüneldeydik.

Gelecekte bir milyon nüfusa yeterli Karadere dere sularının hikayesini anlatırken, Zafer kazanan komutan gibi mutluydu. Bu anlamda su konusunda geriden gelen barajımız vardı. Orası da devreye girdiğinde umarım su sorunumuz kalmaz.

Toplum olarak görevimiz yalnızca boşa akan suları ıslah etmek değildir. Toplumsal bir başka görevimiz de, yeraltı kaynak sularımızı da korumak olmalıdır. Unutmayalım ki bu topraklar bizim hepimizindir. Bu topraklar ulusumuzundur, gelecek kuşaklarımızındır. Araları bilinçsizce asitli atıklarla kirlettiğimizde yalnız yer altı su kaynaklarımızı değil ambarlarımızı da kirleteceğiz. Doğanın katline sebep olacağız. İşte o zaman karadere sularındaki kırmızı benekli mercan balıklarını anılarda yaşatacağız.

 Bu arada yolun sonuna yaklaşılan çalışmalarda ustasından mühendisine teşekkür ediyor sağlıkla işin sonuçlanmasında başarılar diliyor kolay gelsin diyorum. Allah yardımcınız olsun.

YORUM EKLE

banner133

banner129