Canların Can Dostu Nezih Erkan

 

Adı,  Nezih Erkan.

Emekli memur.

Aslında çok da tanımıyordum.

Basında köşe yazıları var, spor üzerine yazdığı için benim ilgi alanıma pek girmiyor.

Benim ilgilendiğim sokak Canlarına(kendisinin tarifi) her gün bıkmadan usanmadan yaz kış yiyecek vermesi.

Geçtiğimiz haftalarda karlı bir Cuma akşamı mesajla beni de götür dedim. Sabah 8.45 de alırım diye dönüş yaptı.

Dediği saatte geldi. Önce sanayiden Erpiliç firmasının verdiği üretim artıklarını aldık. Yol üzerinde Filiz makarna kavşağında köpek yavrularını besledik.

Oradan Organize sanayiye geçtik. Canları her zamanki gibi yolunu gözlüyordu.

O manzara gerçekten görülmeye değerdi. Araca bindik diğer hayvanlara gidiyoruz, köpekler üç oldu. Birisi önümüzde adeta bize rehberlik ediyor. Önümüzde hem koşuyor hem de arkasına dönüp bakıyor acaba geliyorlar mı diye. Diğer ikisi arkamızdan koşarak geliyorlar. Biraz yukarıda 8-10 köpek daha doyurduktan sonra, küçük sanayiye geldik. Burada da yavruları olan bir köpeği besledik.

Sıra geldi Atyaylası yolundaki büyük gruba. Buradaki manzara da aynı. Hepsi bir alana toplanmış, yemek saati yemeklerinin gelmesini bekliyorlar. Onları da besleyip döndük. Benim katıldığım bu etap 2 saatten fazla sürdü.  Bundan önce de kedileri doyurduğunu söyledi.

Siz olsanız bu mesaiyi kaç gün yaparsınız? Kendisi 2016 yılının ocak ayından beri aralıksız her gün yaptığını söyledi.

Bunu nasıl mı yapıyor?

Ben izledim gördüm bu fedakârlık sevgiyle olur.

O karşısındakilere Canlar ediyor. Bazısına oğlum, bazısına kızım diye hitap ediyor. Onlarla bir insanmış gibi, birbirlerinin dilini anlıyor gibi konuşuyor. Ses tonunu, şefkati, başlarını okşaması sanki kendi çocukları gibi içten ve samimi.

Ancak hayvanlar sevgisini karşılık beklemeden gösterirmiş.

Kendilerini besleyen bu adama gösterdikleri sevgiyle, her sabah yollara çıkıp yolunu gözlüyor ve gördüklerinde yemekten önce sevgi ifadeleri olan kuyruklarını sallayarak etrafında dönüyorlar. Normalde böyle kalabalık bir gruba yiyecek verdiğin zaman, hiçbir şeye bakmazlar, diğer arkadaşlarına karşı da korumaya alırlar. Burada böyle bir şey yok, yemekler nasıl olsa bizim deyip kendilerini doyuran kişiye şükran ifadesini gösterircesine etrafını sarıyorlar.

Sosyal medyada da İstanbul’da bir işadamı hayvanlar için ölü adam sahipsiz köpek aşevi kurmuş her gün yemeklerini hazırlatıyor.

Çok şükür ki böyle insanlar var ve bunlardan biri de Bolu’muzda.

Kendi şahsında bu konuda maddi manevi katkı sağlayan kişi ve kuruluşlara da toplumsal olarak en azından teşekkür borçluyuz.

İmkânı olan, maddi gücü olan yardım etmeli.

Dikkatimi çeken küçük bir ayrıntı daha, yiyecek verirken kullandığı eldivenleri de sağa sola atmayıp aracında bir poşette topluyor. Bu kadar da çevreci duyarlılığa sahip.

İyi ki varsın Nezih Erkan, iyi ki Bolu’dasın.

Canların adına da teşekkürler.

YORUM EKLE

banner128