ÇOCUKLUK OYUNLARI

Oyunlar oynanır, temel kurgusu hep başarı üzerinedir. Kimileri şer üzerine kimileri hayır, kimileri de beyin jimnastiği zeka gelişimini sağlamak, beden gücünü arttırmak ve de oyalamak amaçlı planlanır. Bunlardan çocukluk oyunları belleklerden silinmez. Ah nerede o günler diye içleniriz…

Bu bağlamda Bolu Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü çalışmalarından olan Geleneksel Çocuk Oyunları Kitabı, Pabucu yarım çık dışarıya oynayalım kitabının tanıtımı ve dağıtımı vardı.

Yer Belediye meclis salonu. Konuklar, Anaokulu ilk ve ortaokul yöneticileri, Başkan Sn. Alaaddin Yılmaz, Başkan yardımcısı Sn. Emine Davarcıoğlu.

Bir ilin sosyal gelişimi içinde yaşanabilirliğini sağlayabilmek kadar kültürel değerlere de sahip çıkılması vazgeçilmezlerimiz olduğu, başkan ve başkan yardımcısı tarafından anlatıldıktan sonra çevre temizliğindeki yenilemelerden geniş bir bilgilendirme yaptı temizlik işleri müdürü Sn. Songül Akman.

Çocukluğumuzun oyunları tozlu yollardan balkonlara atladınazende kibar ve nazik yapılı, esen rüzgardan etkilenen çocuklar artık balkon çocuğu oldu. Şimdi aynı çocuklar bilgisayarlar ve akıllı telefonların bağımlısı oldular. Onları sokaktan toplama devri geçti. Anaların camlardan haydi kızım, haydi oğlum hava karardı eve girin çağrıları yok. Onlar zaten evde akıllı telefonlarıyla iç içe.

Eskiden yol asfalt değil çıplak ayak toprağa temas halinde. Araç gelir çarpar kaygısı yok. Çünkü motorlu taşıt yok.

Altmışı aşkın oyunla kitaptaki oyunları okuyup geçmiş zaman diliminde dolaşmak ne güzel. Kitabın derleyeni Sn. Ümit Özşahin’e, bu imkanı sağlayan Başkan Sn. Alaaddin Yılmaz, Başkan yardımcısı Sn. Emine Davarcıoğlu’na ve işin mutfağında bulunan sorumlu yazı işleri müdürü Sn. Hayri Mısırlıoğlu, Sn. Esra Serin Davarcıoğlu’na yürekten teşekkürler. 

YORUM EKLE