Cuma Camileri

Günümüzde bütün camilerde Cuma namazları kılınabiliyor.  
Oysa 13. yüzyıl sonlarına kadar Cuma ve bayram namazları ayrı ayrı camilerde kılınmaz, kentlerde,   bütün Müslüman cemaati alabilecek büyüklükte inşa edilen Cuma camilerinde toplanılırdı.  Müslüman Türk atalarımız, Anadolu’nun bütün kentlerinde bu nedenle büyük camiler inşa etmiş ve bu camilere; Cuma mescidi, Camii Kebir ve daha yaygın olarak ta Ulu cami adını vermişler.
           Bolu’da Ulu Camilerin en güzel örneği, yapıldığı yıllardaki yapısını halen koruyan Mudurnu’daki Yıldırım Beyazid Camisidir. Bolu şehir merkezindeki Yıldırım Beyazıt Camisi ise yangın ve deprem sonrası geçirdiği tamiratlar nedeniyle özgün yapısını kaybetse de Ulu Cami adını taşıyan bir camiidir.  
           Artık günümüzde şehir ve kasaba merkezlerinde bütün cemaatin toplanarak bir arada Cuma namazı kılma imkanı fiziki olarak mümkün değil.  Ancak ilçelerin bazı köylerinde Cuma camileri mevcut ve bu camiler Cuma ve Bayram namazlarında halen kullanılıyor. 
          En iyi örneklerini Seben’de görebileceğimiz, yapım yılları yüz elli, iki yüzyıla dayanan ecdat yadigarı Cuma camileri, bakımsız olmalarına, tamire ihtiyaç duymalarına rağmen geçmişin soylu hatıralarını taşıyarak ayakta kalmaya çalışıyorlar.  Yerleşim yerlerinin biraz uzağında, köylerde, mahallelerin ortasında, dere ve ırmak kenarlarında kurulu olan ve yöresel taş, ahşap işçiliğini yansıtan bu camiler,   Anadolu Müslüman inancının artık kaybedilmeye yüz tutmuş sadeliğini de hatırlatan önemli mabetler aslında. 
         Seben – Mudurnu yolu üzerinde, Seben çayı vadisinde Nimetli Köyü yol ayrımında küçük bir tepecikte yer alan Cuma Camii, bu camilerden ayakta kalabilmiş nadir örneklerinden birisi.  Konum itibarıyla yöresindeki köylere uzak sayılabilecek bir mesafe de olan caminin sadece çevre halkı için yapılmadığı aşikar. Geçmiş yıllarda Mudurnu ‘ya bağlı bir kasaba olan Seben’i Mudurnu ya bağlayan yol üzerinde yer alması, caminin, geçen yüz yıllarda cuma günleri yanındaki düzlükte pazar kurulan, gelip geçen kervanların da konaklayabildiği bir cami olma özelliğinde olduğunu gösteriyor. Geçmişin derin izlerini taşıyan bu cami maalesef, artık yıkılmak üzere yapının, acil tamire ihtiyacı var. 
         Seben’ de Nimetli Köyü yakınlarındaki bu Cuma Camisi dışında Kozyaka ve Alpagut köylerinde var olduğunu bildiğimiz tarihi cuma camilerine sahip çıkılarak yapılacak tamiratlarla yenilenmeleri gerekiyor. . 
           Bolu Müftülüğü,  bu camilerle ilgili olarak mutlak bir çalışma yapmıştır.   Eminiz ki bizim bilmediğimiz başka tarihi Cuma camileri yöremizde, diğer ilçelerimizde de mevcuttur.  
           Yöremizdeki ecdat mirası tarihi Cuma camilerinin envanterlerinin çıkarılması, korunması ve tamiratlarının yapılması gerekmektedir.   Bütçesinin bir çok bakanlık bütçesinden fazla olduğunu bildiğimiz Diyanet’in bu tamiratlara kaynak ayırması da zor olmasa gerek. 
          Anadolu Müslüman geleneğinin en önemli temsilcisi olan bu anıt yapılara sahip çıkıp, ayrılacak küçük kaynaklarla tamir etmek, çevre düzenlemelerini yapmak geçmişimize, dini, kültürel değerlerimize sahip çıkmanın da bir göstergesi.                          
            Bu topraklarda yüzyıllardır kardeşçe yaşamımızı sürdürmemizin temel taşı olan Anadolu Müslüman yaşam geleneğine sahip çıkmalıyız. Bu  değerlerimize sahip çıkılmadığında ülkemizin başına ne gibi  felaketlerin gelebileceği  son yaşanan hadiselerde de  açığa çıkmamış mıdır?    


Seben Yolu ne zaman bitecek?

          Bir kaç senedir Bolu –Seben karayolunda bir  çalışmadır gidiyor. Elli kilometrelik yolun farklı  yerlerinde  yapılan ve birbirinden ayrı olarak süren çalışmalarda bitirilebilen  bölüm maalesef  oldukça az. Yıl içinde Seben’e  yaptığımız  yolculuklarda gözlediğimiz kadarıyla plansızlık  ya  da başka bilmediğimiz başka sebeplerle, yolun  hafriyat yapılan bölümlerinde  önce mevcut zemin  bozuluyor , iş yarım bırakılıyor , asfaltlama işlemi gecikiyor  ve aylarca araçların kötü bir satıhtan geçmesi gerekiyor.
             Kış aylarının başında olduğumuz şu günlerde yolda halen  farklı noktalarda üç- beş kilometreyi  bulan kötü satıhlı ve  gece ve gündüz uyarı işaretlerinin yetersiz olduğu  bölümler mevcut. .Yoldaki inşaat faaliyeti gerekli, ama  bir bölüm tamamlanmadan başka bölümlerde çalışma yapılması  ve aylarca sathın bozuk halde bırakılması, yolu kullananları iyice bezdirmiş durumda. Yol yapım çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı ,yolu kullanan  sürücülerin bu yol  eziyetine  daha ne kadar katlanacakları   bir merak konusu olmaya devam ediyor. . 
YORUM EKLE

banner128