CUMHURİYET DESTANI -2-

İşte böylesine umutsuzluk içinde kara bulutların kapladığı bir ortamda Mustafa Kemal ve silah arkadaşları BAĞIMSIZLIK MEŞALESİ YAKARAK “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM parolasıyla aydınlığa giden yolu aramışlardır ve Sakarya Meydan Muharebesiyle milletimizin istiklali uğruna kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır. Artık millete düşen görev düşmana son darbeyi vurmak olmuştur.

-Mustafa Kemal’in başkomutanlığında Avrupalıların 5-6 ayda geçilmez dediği mevziler, 3 günde geçilmiştir. 30 Ağustos’a gelindiğinde düşmana son darbe vurulmuştur. Düşman İzmir’de denize dökülmüştür.

-30 Ağustos’un gerçek anlam ve önemini Dumlupınar Çaltepesi’nde yapılan törende Mustafa Kemal’in verdiği söylemde: “Hiç şüphe etmemelidir ki, Yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyetinin temeli, burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Harfler; yalnız karşı karşıya gelen iki ordunun çarpışması değildir. Meydan Muharebesi , milletlerin bütün varlığı ne ile ilim ve fen alanlarındaki yükselmeleriyle, ahlaklarıyla, kültürleriyle kısaca bütün maddi ve manevi kudret ve faziletleriyle çarpıştığı bir imtihan meydanıdır” demiştir.

-İşte kazanılan zaferi muhteşem kılan, harbin, kadın, çocuk, yaşlı demeden  milletçe topyekün bir savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Kahraman milletimiz ulu önderin liderliğinde bir meydanda alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Şanlı tarihimize altın harflerle yazılan bu zaferin çok önemli siyasi ve askeri sonuçları olmuştur ve bu sonuçlar günümüze de yansımaktadır…

-30 Ağustos Zaferi Türk ordusuna SİLAHLI KUVVETLER GÜNÜ olarak armağan edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada sürekli barışın tesisine katkıda bulunmak için, tarihinden ve milletinden aldığı güçle modern harp silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle azimli ve kararlı komuta kademesiyle dosta güven, düşmana korku salmaya devam edecektir. Dünyanın sayılı güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimiz her zaman her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazırdır.

-Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle milletçe bu toprakları bizlere vatan yapan, başta ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimize rahmet, kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Arz ederim.

Garnizon komutanlığı adına

Yüzbaşı Başol Erol

Teşekkürler komutanım.

YORUM EKLE