CUMHURİYET

Rahmetle andığım Cennet mekan anneannem evimizin olmadığı dönemlerde dua ederdi. “Başımızı sokacak bir evimiz olsa da ayaklarım dışarıda olsun razıyım” derdi. Cumhuriyeti millet için böyle özdeşleştiriyorum. Cumhuriyeti: Vatan toprakları üzerinde yükselen sırça bir köşk olarak görüyorum.

Cumhuriyet; Millet hakimiyetine dayana ve bu hakimiyetin milletin temsilcileri olarak seçilen milletvekilleriyle yönetilen bir idare şeklidir.

Orada hürriyet, bağımsızlık vardır. Orada hukuk, adalet vardır. Orada insan hakları vardır. Orada ortak akıl vardır. Orada bilime, sanata açılan pencereler vardır. Orada bilimsel okullar laik eğitimler vardır. Orada teknolojik gelişme vardır. Orada insan yaşamını kolaylaştıran kurallar vardır.

600 yıllık bir imparatorluğun çöküşü sonucu, Samsun’da yakılan meşalenin ateşinden Osmanlı’nın külleri arasından kavrulan umutsuz insanları bir araya toplayarak yeni bir hamurdan ulus yaratan Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin 96.yılını kutluyorum,  bu uğurda canlarını yitirenlerin, Cumhuriyet’i bizlere emanet edenlerin mekanları Cennet olsun. Kurduğunuz Cumhuriyet’i koruyup yüceltmek vazgeçilmez görevimiz olacak. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Cumhuriyet Bayramımız, 96.yılımız ulusça kutlu olsun.

YORUM EKLE