Cumhuriyet’e İtiraz Edenler Var mı?

Artık Cumhuriyetimiz yaşını başını aldı diyebiliriz. 90 yıl az buz değil, çok uzun zaman. Dünyadaki birçok millet, bizler gibi cumhuriyetiyle övünüyorlardır. Bir cumhuriyetimiz yok diye başta İngilizler olmak üzere birçok Avrupa ülkesi kim bilir nasıl üzülüyorlardır?
Aradan bunca zaman geçtikten sonra ülkemiz içerisinde cumhuriyete karşı bir itiraz yok. Çünkü Türk milleti için devlet çok önemlidir. Cumhuriyet ile devlet özdeşleştiği için cumhuriyete sahip çıkmak devlete sahip çıkmak gibi eş anlamlı bir değer ifade eder. 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletin direnme gücü, bu sahiplenme duygusundan kaynaklanmıştır. 
Durum böyle olmasına rağmen, sanki ülkemizde cumhuriyete itiraz varmış gibi bir algı oluşturup, kendilerini cumhuriyetin vazgeçilmez bekçileri gibi görüp rol kesmeye kalkanlar var.
Bugün cumhuriyet gitsin de, onun yerine hanedan, saltanat gelsin diyen bir Allah’ın kulu var mıdır acaba? Bizce yoktur.
Bu böyle olduğu bilindiği halde, aradan bunca sene geçtikten sonra, hala cumhuriyet tehlikeli demek doğru bir yaklaşım olmaması lazım. Hele bunu bir kavga sebebi yapmak, birbirimizi cumhuriyet düşmanı olarak suçlamak ancak düşmanlarımızı sevindirir. Hep beraber coşku içinde cumhuriyeti kutlamak varken, bayramı kin ve öfke haline getirmekle elimize ne geçiyor?
CHP her ilde olduğu gibi Bolu’da da Cumhuriyet mitingi düzenledi. Yürüyüş boyunca atılan sloganları ve miting alanındaki konuşmaları dinlediğimiz de, bayram havasından daha ziyade kendimizi, düşmana karşı  cenge hazırlanıyor gibi hissedersiniz. Hâlbuki bunun adı bayram…Bizim bayramlarımızın böyle olmaması lazım. 
Peki, neden böyle?
Bizce geçmişin otoriter cumhuriyet uygulamalarını cumhuriyetin değerleriymiş gibi görüp bunları bugün de yaşatmak isteyen, az da olsa, etkin bir kesim var. Bunlar, geçmişte cumhuriyetin imtiyazlı insanları idi. Rejimin sahipleri bunlardı. Ülke ekonomisini bunlar tutuyorlardı. CHP’nin zengin muhitlerden çok fazla oy almasının sebebi de budur. Gariban Anadolu insanının, Anadolu çocuklarının iktidardan ve ülkenin nimetlerinden pay alma çabaları gözle görülür bir şekilde artınca bu mutlu azınlığı çıldırttı. İşte bugün cumhuriyet kavgalarının asıl sebebi budur. 
Bugünlerde, haklı veya haksız, bir operasyon geçiren cumhuriyet gazetesi yazarlarından Nuray Mert’in bir yazısı dikkatimi çekti.
Der ki Mert “ Eski statükoya toz kondurmadan cumhuriyeti savunmak cumhuriyet devriminin sonunu hazırlayan en büyük amil.” derken yazının devamında “Bugünkü cumhuriyet dindarı aşağılıyordu, Kürd’ü tanımayı reddediyordu, eski düzen demokratlaşamadığı için çöktü.” der.
Demek ki bugün cumhuriyeti koruma ve kollama amaçlı yollara dökülenler demokratlaşsalar, halkın seçtiğine saygılı olsalar, çok daha saygı ve itibar kazanırlar. 
15 Temmuz darbe girişiminde gördük ki; Cumhuriyet bu milletin asıl evlatları tarafından korunup kollanacaktır.
Bu duygularla daha nice kavgasız, gürültüsüz bayramlar dilerim.
                                                                             
                                                                     ********
                                                                 Ahmet Bilgin

Sosyal medyada göz gezdirirken bir mahalli gazetede şöyle bir başla dikkatimi çekti. “Onu herkes tanıyordu” içimden yoksa bu bizim Ahmet ağabey olmasın dedim. Gerçekten, yazının içeriğini görünce Ahmet Bilgin’in vefat haberi imiş… 
Allah’tan geldik, Allah’a döneceğiz Ayet’ini hatırladım. Hepimiz soluksuz ölüme doğru koşuyoruz. Her harcadığımız nefes ve enerjimizin bizi sona götüren bir vasıta olduğunu bilmeden malum hakikate doğru koşuyoruz, diye düşündüm. 
90’lı yıllarında, o günün etkili haftalık gazetesinde yazılar yazıyorum. Telefonum çalıyor, arayan kendisine sanayi esnafı olduğunu söyleyen Ahmet Bilgin… O hafta çıkan yazımla ilgili düşüncelerini söylüyor, şimdi konunun ne olduğunu bilmediğim için ne dediğini pek hatırlamıyorum.Daha sonra,  birçok konuda farklı düşünsek de, dost oluyoruz. O günden itibaren zaman zaman yanıma gelir sohbet ederdik. Başta siyasi durum olmak üzere, memleketi Kıbrıscık ve Bolu’nun meselelerine ilgi duyar, kendi görüşlerini usanmadan anlatır ve bizim  bu konudaki görüşlerimizi almaya çalışır, yazmamı isterdi. Tabi ki kendisiyle özel bir hukukumuz yok; onun içinde çok iyi tanıyorum diyecek konumda da değilim; ama dost canlısı bir insandı.
Yukarı çarşı Büyük Cami önünde turistik eşyalar satar “Bu hizmetinde ben Bolu’nun tanıtılmasına katkı sağlıyorum, Bolu’lar benim kıymetimi bilsin” derdi ve bunu gururla anlatırdı. Oradan geçerken beni ısrarla yanına çağırır, gündemle ilgili konuşmaktan inanılmaz zevk alırdı. 
Zaman zaman kendisini “Ne olacak bu aslan sosyal demokratların hali” diye takılır “Birçok insan gibi sende sosyal demokratların iktidarını göremeyeceksin” derdim. “Haklısın” derdi. Partisindeki gelişmelerden şikâyet ederdi. Çünkü o bir menfaat beklemeden siyaset yapan iyi bir partiliydi. Meseleye ideolojik gözle bakmaz, hizmet olarak görür, İyi ve güzele ulaşmak olarak değerlendirirdi. Hangi düşüncede olursa olsun, kırıcı olmamaya özen gösterirdi. 
Bu köşenin de iyi bir okuyucusu olan Ahmet Bey, keşke bu satırları sağlığında yazsaydım diye düşünüyorum. Kim bilir ne kadar memnun olurdu. En son gördüğümde yerinin değiştiğini gördüm. Yine yanına çağırdı “Ne o, yerin değişmiş ,yoksa Alaaddin Başkan seni yerinden mi kovdu?” dedim. “Yok, orada Taşhan içinde tadilat var, onun için buraya geldim, zaten çarşı içinden dükkân tuttum.Havalar soğuduğunda oraya gideceğim, dükkânıma da mutlaka gel, laflarız” Dedi. Ne yazık ki, bu nasip olmadı.  
Kendisine gani gani rahmet diler, yakın ve dostlarına baş sağlığı dilerim.
YORUM EKLE

banner128