CUMHURİYET’İN ÇINARLARINDAN ALİ HAYDAR ORHUNER’İ SONSUZLUĞA UĞURLADIK- 1

     Ali Haydar Orhuner, tam bir Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı, Bolu’da 30 yıldan fazla öğretmenlik yapmış ve çok başarılı öğrenciler yetiştirmiş bir öğretmen. 1925 yılında doğan öğretmenimiz, geçtiğimiz 18 Ağustos 2019’da, ardında unutulmaz izler bırakarak sonsuzluğa uğurlandı.

    Cumhuriyet’in ilk yıllarında yokluk diz boyu, okuma yazma oranı bazı kaynaklara göre erkeklerde yüzde 5 civarında, kadınlarda ise sadece binde 7.  Ben bu rakamların da çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Zira o zaman bu istatistikleri çıkaracak bir kurum bile yok. Fakirlik ve yoksulluk diz boyu. Bunu büyüklerimizden hep duyuyoruz, o zaman yazılan kitaplardan da okuyoruz. İnsan bunları duyunca sanki bir kaç asır önce yaşanmış gibi öyle uzak geliyor.

   Bizim çocukluğumuzda bile çok yokluk vardı. Şimdiki zaman ile mukayese edince arada ne kadar mesafe aldığımızı görüyoruz. işte bu gelişme, Cumhuriyet’imizin mucizesi ve bu Cumhuriyet öğretmenlerimizin yarattığı bilgi yayma ve çalışma sayesinde olmuştur.

    O dönemde yetişen öğretmenlerin hepsi bir harika. Nasıl yeni kurulan Cumhuriyet’e bağlılar, nasıl Atatürk’e hayranlar... Her birisinin hayatı kitap olmalı, filmlere konu edilmeli ve bunlar gelecek kuşaklara aktarılmalı.

    Biz bu vatansever, cefakar, fedakar öğretmenler sayesinde buralara geldik. Yoksa Kurtuluş Savaşı’nda Yunanlılarla ve düşmanla işbirliği yapan din maskesi takmış vatan hainlerine, her daim Cumhuriyet’i yıkmaya uğraşan bu gerici ve yobaz zihniyete kalsaydı, mahvolmuştuk. Adamlar bugün bile utanmadan, sıkılmadan “Keşke Yunan kazansaydı.” diyebiliyorlar. Onca yazılı belgeye, bilgiye rağmen tarihi kendi karanlık düşüncelerine göre yeniden yazmaya kalkıyorlar.

    İki yıl önce CHP’li arkadaşlarımızla bu aydın düşünceli, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yetişmiş, Atatürk’çü insanları bulmak için araştırma yapmış ve bulabildiklerimizi ziyaret etmiştik. Onlara da Cumhuriyet’in Çınarları ismini vermiştik. Ardından bu şartlara uyan yaklaşık 10-12 büyüğümüzü de 29 Ekim 2017’de Cumhuriyet Bayramı’na götürmüştük. O zaman bu çalışmamız çok ses getirmişti ve çok beğenilmişti.

    İşte ziyaretlerimizden birini de Ali Haydar Orhuner’e yapmıştık. Ali Haydar Bey, oturuşuyla, kalkışıyla, kravatlı tertemiz giyimiyle, konuşmalarıyla çok farklıydı. Ayaklı kütüphane gibi bilgi doluydu, hepimiz O’na hayran kalmıştık.

    Dikkat ederseniz o dönemin bütün öğretmenleri son derece karizmatik, bilgili, Atatürk ve Cumhuriyet aşığı. Bence bu hassasiyetlerinin nedeni de, anne ve babalarının Osmanlı’nın yıkılma dönemlerine denk gelmeleri yüzünden çektikleri çileler, savaşlar nedeniyle oradan oraya savrularak göç etmek zorunda kalmaları, yaşadıkları inanılmaz yokluklar.          Cumhuriyet’in kuruluşu ile huzura kavuşan özgür ve bağımsız milletin bu çocukları dört elle okumaya, öğrenmeye ve çalışmaya başlıyorlar. Bu şevk ve heyecan ile işe koyulan bu gençler sayesinde milletimiz yeniden şahlanışı gerçekleştiriyor ve bütün Dünya’nın dikkatini çekiyor. Dünya’nın öteki sömürülen mazlum milletleri de bizi örnek alıyor, “Biz de yapabiliriz.” diyorlar.

      Aydın düşünceli, ışık saçan bu insanlar, sadece fakirlik ve yoklukla mücadele etmemişler, bir de bu vatan haini gerici takımla alabildiğine savaşmışlar. İşin zorluğu da burada zaten. Dış düşmanını bilirsin, ona göre tedbir alırsın. Ama içindeki sinsi düşman çok tehlikeli. Bir de bunlar din gibi çok hassas bir konuda, cahil insanlarımızı dinin gerçeklerini bilmeden, hurafeler ve masallar üzerinden aldatmaları. Onlara göre din elden gitmesin de vatan giderse gitsin. Sanki vatanın olmayınca dinini yaşayabileceksin. Bu devirde hala, insanlık yararına hiçbir şey yapmamış bu adamların peşinden giden insanlarımız var ya, buna hayret ediyorum. Ya bu öğretmenlerimiz olmasaydı, Türkiye bugün ne halde olurdu, düşünmesi bile korkunç.

   .../.

  Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ender Orhuner
Ender Orhuner - 11 ay Önce

Nilguncum çok teşekkür ederiz kalemine sağlık