CUMHURİYET’İN ÇINARLARINDAN ALİ HAYDAR ORHUNER’İ SONSUZLUĞA UĞURLADIK-2

 Geçen haftadan devam ediyorum.

    .../.

    Tüm yaşamını eğitime adamış bir öğretmen olan Ali Haydar Orhuner, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde doğmuş. Annesi Kahramanmaraş’lı Şerife Hanım, babası mübadeleden önce Selanik’ten ilk gelenler arasında olan muallim Ahmet Efendi. Ali Haydar Bey, 38 günlükken babasını bir kaza neticesi kaybediyor. 4 çocukla kalan annesiyle beraber 5 yaşına kadar Göksun’da yaşıyorlar. Hakim olan dayısı Faruk Bey Mudurnu’ya tayin olunca, babaannesi ile birlikte Mudurnu’ya geliyorlar ve bugün butik otel ve restoran olan Keyvanlar Konağında yaşıyorlar. Ali Haydar Bey, 14 yaşına kadar Mudurnu’da bu konakta kalıyor.

     Keyvanlar Konağı Mudurnu’nun en güzel konaklarından biri. Şimdi bu tarihi konağın işletmesini bankada birlikte çalıştığımız Sami Özdemir başarıyla yapıyor.

     Bu konaklarda kim bilir zamanında ne hayatlar yaşandı? Bu büyük ahşap evlerden kim bilir kimler geldi geçti? Avrupa’da ünlü kişilerin, yazarların, sanatçıların kaldıkları yerleri müze gibi yapıyorlar. Bunun turizme çok katkısı oluyor. Atatürk’ün tedavi için gittiği Çekya Karlovary’de kaldığı otelin kapısına ve yattığı odaya “Atatürk burada kaldı.’ diyerek tabela koymuşlar. Hiç ummadığım bir anda Ata’mızın adını görünce çok duygulanmış bu kadar ve tabelayı ellerimle sevmiştim.

     Şu anda  Keyvanlar Konağı’nın ilk girişinin sağ tarafında Keyvanlar Ailesi’nin fotoğrafları ve hikayeleri yer alıyor. Sol tarafta da hakim Faruk Bey’in ailesinin ve Ali Haydar Bey’in çocukluk fotoğrafları ile aile hikayeleri var. Bunu çok iyi düşünmüşler. Bu tarihi konaklar yaşamalı, buralarda kimler yaşamış, gelecek nesillere aktarılmalı.

     Ali Haydar Bey, 14 yaşına kadar yaşadığı Mudurnu’yu çok seviyor ve yaşamının sonuna kadar kendisini hep Mudurnu’lu hissediyor.

     Ali Haydar Bey’in sevgili oğlu ve benim de ortaokuldan sınıf arkadaşım olan Ender, babasını ölümünden bir yıl önce Keyvanlar Konağı’nda 400 kişinin katıldığı müzikli bir yemeğe götürüyor. Bu yemekte yaşamını müzikle kazanan ve Koru Otel’de neredeyse 25 yıl aralıksız müzisyenlik yapan Ender org çalıyor, şarkılar söylüyor. Hep birlikte çok duygu yüklü bir gece geçiriyorlar. Gece de Ali Haydar Bey çocukluğunda yaşadığı odada kalıyor.

     Ender, yine Ali Haydar Bey’in ölümünden 4 ay önce de Keyvanlar Konağı’na götürmüş, Burada yemek yiyorlar ve gece de Ali Haydar Bey çocukluğunda kaldığı aynı odada yatıyor. Ali Haydar Bey, bundan inanılmaz mutluluk duyuyor. Ender bunu yapmakla ne kadar güzel bir iş yapmış, kendisini çok takdir ettim. İleride, düşündükçe babasına yaptığı bu davranıştan hep mutluluk duyacak. İnsan, yaşadığı süre içinde büyüklerine olan görevlerini layıkı ile yerine getirdiğinde, sevdiğini ve büyüğünü kaybetmenin acısını unutmasa da büyük bir huzur duyuyor. Yapamadıklarınızdan veya yapmadıklarınızdan da “Keşke şunu da yapsaydım, bunu da yapsaydım.” diye içinizde hep bir sızı kalıyor.

     Ali Haydar Bey, 14 yaşından sonra Diyarbakır’da okumakta olan büyük ağabeyinin yanına okumak üzere yatılı bölge okulu olan Diyarbakır Sanat Okulu’na gidiyor. Sanat okulu bitikten sonra Ankara’da Yüksel Teknik Öğretmen Okulu’na gidiyor. “Okumaktan başka çarem yoktu.” diyen Ali Haydar Bey, yaşamı boyunca da hep okumuş.

     .../.

      Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE

banner128