CUMHURİYET’İN ÇINARLARINDAN ALİ HAYDAR ORHUNER’İ SONSUZLUĞA UĞURLADIK - 3

    Geçen haftadan devam ediyorum.

     .../.

     O yıllarda 3 yıl, şimdi 4 yıl olan Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’nu başarıyla bitiren Ali Haydar Bey, kurada başka bir il çıkmasına rağmen,  kurada Bolu’yu çeken bir arkadaşı ile becayiş ederek, çok sevdiği Mudurnu’ya yakın olabilmek için Bolu’ya geliyor.

     O zaman şimdiki gibi torpil yok, benim yandaşım gibi haksızlıklar yok. Şimdi KPSS’de 80 puan alan atanamıyor, ama 40 puan alan sırf başı kapalı, İmam Hatip Mezunu, benden diyerek ataması yapılıyor. Böyle olmasa devlet daireleri türbanlılar ile dolar mıydı? Bu sınavları hep başı kapalılar mı kazanıyor?

     1947 yılında Bolu’da o zamanki adıyla Erkek Sanat Okulu’nda göreve başlıyor. Yıllarca okulun torna tesviye bölümünde teknik öğretmen ve atölye şefi olarak çalışıyor. Şimdi ismi Bolu Endüstri Meslek Lisesi olan okulda binlerce öğrenci yetiştiriyor. Bu öğrencilerin hepsi birer iş sahibi oluyor ve Bolu Sanayi Çarşısı’nda ve fabrikalarda çalışıyorlar. Çoğu da Türkiye’deki çeşitli Teknik Üniversiteleri bitiriyor. Yıldız Teknik üniversitesini de kazanan ve bitiren pek çok öğrencisi oluyor.

    Ali Haydar Bey, öyle başarılı öğrenciler yetiştiriyor ki, bu öğrencilerinden bazıları Bolu’ya ve Türk ekonomisine damga vuruyor.

      Bu öğrencilerinden Fahrettin Ergin, Türkiye çapında ün yapıyor ve dizel makinelerinin üreticisi  oluyor. Bugün de Fahrettin Ergin Bey Bolu’nun çok saygın, güvenilir, sözü senet kabul edilen, her bankanın kendisi ile çalışmak istediği bir iş adamıdır. Banka müdürlüğüm döneminde, müşteri yapabilmek için defalarca ziyaret ettiğim ender kişilerden biridir. Böyle müşteriler bankaların onur müşterileri arasında yer alırlar.

     Bir başka öğrencisi Bolu Olay Gündem Gazetesi’nin de köşe yazarlarından olan Mustafa Namdar. Mustafa Bey de uzun yıllar başarıyla Bolu Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır. Halen Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı genel sekreteri olan Mustafa Bey geçmişte Bolu Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. Ali Haydar Bey gibi binlerce başarılı öğrenci yetiştiren Mustafa Bey, emekli olduktan sonra kendini Bolu’ya adayarak Bolu için çalışan sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmaktadır.

     Çok başarılı öğrencilerinden biri de endüstri mühendisi olan Veli Yıldırım. Veli Bey, iş yaşamında çok başarılı işlere imza atıyor ve Kayseri’deki Haslar’ın Yönetim Kurulu Üyesi oluyor.

     Benim bilebildiğim bu parlak öğrencilerin dışında eminim kim bilir daha ne başarılı öğrencileri vardır Ali Haydar Bey’in. Bu başlı başına bir araştırma konusu olabilir. Kısıtlı imkanlar yüzünden araştıramadığım için bulamadığım ve ismini burada yazamadığım Ali Haydar Bey’in diğer başarılı öğrencileri bana alınmasınlar.

     Ender, Ali Haydar Bey’in Baysal Ailesi ile de çok yakın dostluğu olduğunu söyledi. İzzet Baysal İstanbul’da çalışmak üzere iş teklifi yapmış, ancak Bolu’dan ayrılmamak için kabul etmemiş.

     Ali Haydar Bey yine Bolu’dan gitmemek için idari görev de kabul etmiyor.

      1947 yılında Bolu’ya geldikten bir yıl sonra, 65 yıl evli kaldığı Hüsniye Hanım’la evleniyor. 1950 yılında Enis, 1956 yılında da Ender Dünya’ya geliyor.

     .../.

     Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE