DEFİLE

 

Moda tasarımcılarının dizayn ederek kullanıma hazır hale getirilmiş giysilerin giyilerek tanıtılması işlemine defile diyoruz.

Hamiyet Gürellinin iğne oyalı bez dokuma sanatı adını verdiği iğne oyası ile dokumanın dansına ait gösterim 25 Eylül HAMTON BY HİLTON kalabalık bir davetli gurubuna gösterdi.

İğne oyası ve dokuma iki eski el sanatı. Eski dokuma tezgahlarında iğne oyasını buluşturan Sn. Gürelli yeni bir teknik uygulama ile kendi tarzıyla el sanatlarındaki yerini almış. Kendisini kutluyoruz.

Ne garip bir dünya! Bir tarafta yeni pantolon keserek püsküllendiren hippi kılıklar, bir  tarafta . Ürün kalıba göre şekilleniyorsa durup aynaya bakmalıyız.

Geçmiş zamanda el emeği göz nuru teknolojinin dişlilerine tutsak  olmadan işlevini hep el becerilerine bırakmış. Yoklukların yorgunluğu insan aklını harekete geçirmiş. Yeni teknolojik buluşmalarla sanayi devrimini meydana getirmiş. Bu gün öylesi bir konuma geldik ki el emeği yerini, yapay zeka ve rahatlara bırakmış.

Alman iktisatçı Erhard El sanatları olmayan bir ülkede fabrika bacaları yükselmez. Demek oluyor ki çağımız teknolojisinin harcında el sanatları var.

Sn. Gürellinin defilesinde eski dokuma tezgahlarında dokunan bezlerin aksesuarı iğne oyasını  pog kenarlarından giysilere taşımış. Bez dokumaya değer kazandırmış. Ortaya çıkartılan kreasyola müthiş bir model ortaya çıkarmış.

Değişik renklerle harmanlanan tasarımlar usta bir kesimle mankenler üzerinde bir başka güzeldi. Program organizasyonunda, emeği geçenlere yapımcı Sn. Hamiyet Gürelli ve podyumu güzelleştiren mankenlerimize başarıların devamı dileğimle  teşekkürler..

YORUM EKLE

banner133

banner129