DEPREM

Sarsılıyoruz. İçimden yangınlar, fırtınalar, seller gelip geçiyor. Bir yağmur ki yüreğimizde hiç dinmiyor. Her şey gelip geçerken durulduk sanıyoruz. Durulmuyor yüreğimizdeki yangın, depremlerle sarsılıyoruz. Yıkık dökük virane bir şehir gibiyiz.

Etrafta hali vakti güzel insanlar görüyorum. Şen şakrak dolaşırken sevinç naraları kalabalığa karışıyor. Gülmeyen yüzümüzü güldürür dediklerimiz karanlıklarda kayboluyor. Paramparça bir kalp var ki içimde anlatamam. Dimdik ayakta, içim viran olmuş batakta. Halimiz hal değil, unutuyoruz. Kendi sevinçlerimiz iyi olsun da gerisi bize ne olsun diyerek yaşamımıza devam ederken yüreğimiz dağlanıyor. Bir ateş yanıyor bağrımda, yağmurlara teslim olup sele kapılıyorum. Akıp gidiyor içimden bir garip duygu yumağı. Tutamıyorum zamanı, kaybolup yok oluyor günümüzün “yardımsever” insanı.

Akıllanmıyoruz kardeşim işte. İyi olmaktan kaybediyoruz. Üzerimize düşeni yapalım, nasılsa görüp gereğini yaparlar diye bıraktıkça üstümüze geliyorlar bir bir. Neredesiniz? Hani her şeyi güzelleştiren tavrınız? İlla kötü mü olalım, “ben buradayım” diyebilmek için. Kör müsünüz de görmüyorsunuz, salağa mı yatıyorsunuz karar verin. Güvendiğim yok size zaten eyvallah da bari söylediğiniz kadar dik durun. Yok yok… Artık depremler yaşanmalı, sarsılmalısınız ben gibi. Oradan oraya savrulup virane bir şehre dönmelisiniz. Yoksa anlamazsınız. Anlayamayacaksınız da ama olsun. En azından aynı şeyleri yaşayalım.

Deprem diyorum. Tedbir almaz isek öldürücü olabilir. Deprem değil bina öldürür diyorlar. Ecel için vesile mi kalmadı be kardeşim. Korkularınızı bastırmanın yolu vesilenin adını mı değiştirmek. O zaman sel değil alt yapı sorunu öldürür diyelim. Hortum değil tutunacak yer olmaması öldürür diyelim. Trafik kazası değil hava yastığı olmaması öldürür diyelim. Olmaz böyle olmaz. Hayatta kalmak için daha mantıklı işler yapılmalı. Sırf para üzerine dönen raporlar, onaylar, nasıl yapıldığı ne üzerine yapıldığı belli olmayan binalarla ilk şiddetli depremde rahmet okuruz sonsuz yaşama erişenlerin arkasından.

Depremlere, hem gerçek hem ruhsal depremlere hazırlıklı olmalıyız. Olmaz isek canımız sıkılır. Kimi rahatından kaybeder kimi parasından kaybeder kimi canını kaybeder ama hep baş başa kalırız.

**********

Güzel şehrimiz Bolu’nun ayağa kalkması adına servetini bağışlayarak ilimizi kalkındıran, kurduğu vakıf ile sayısız eser bırakan, bıraktığı eserlerle Bolu’da yaşayan herkese sağlıktan eğitime çeşit çeşit alanlarda hizmetlerden faydalanma imkanı sunan büyük hayırsever, Bolu’nun babası İzzet Baysal’ı vefatının 20. yıldönümünde saygı ve rahmetle yad ediyorum. Selametle…

YORUM EKLE