DEPREM OLURSA NE YAPACAĞIZ ?

Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...


 

Acil durumlarda yani deprem yangın gibi olaylarda ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Diye sorsam cevabınız ne olur? Tabi bu soruyu pat diye sorduğumda önce bir düşündünüz değil mi? Ama unutmayın zaten böyle olaylar aniden olur ve siz olay anında şimdi yaptığınız gibi düşünürseniz kötü şeyler yaşayabilirsiniz çünkü bu tür olaylarda zaman o kadar kıymetlidir ki düşünecek vakit olmaz. Şimdi sizlere örnek olsun diye 12 Kasım 1999 depremi anında yaşadıklarımı ve yaptıklarımı anlatmak istiyorum.

O gün o anda Annemin yemek pişirmesini beklerken televizyon izliyordum birden ortalık sallanmaya başladı. O dönemde de televizyonda bu tür bilgiler çok verildiği için o anda ne yapılması gerektiğini biliyordum. Hemen koltukların önüne yere uzandım. kafamı korumak içinde koltukların üstünde duran yastıklardan almaya çabaladım. Sonra annemlere baktım. Onlar ayakta yerinden bile kıpırdayamamıştı

İlk sarsıntı bitince babamla annem beni aşağı indirdiler. Böylece o deprem anını atlattık. Ancak bizim evde bile benden ve kardeşimden başka o anda kafasını korumaya çalışan yoktu. Bunları niye anlattığımı merak ediyorsunuz değil mi? biliyorsunuz bu hafta 12 Kasım haftası yani o depremin yıl dönümü, hem bunu hatırlatmak hem de konuya kimsenin bakmadığı bir yerden bakmak istiyorum. O depremde de yaşadık başka doğal afetlerde de yaşadık ve gördük ki bu olaylardan en çok etkilenenler engellenen insanlar. ‘peki, niye böyle?”
 
Düşünsenize ülkemizde ve benim yaşadığım şehir olan Bolu’da engelli bireylere acil durum eğitimi veriliyor mu? Bu konularda verilen eğitimler insanlar tarafından ne kadar ciddiye alıyor. Bence hiç ciddiye alınmıyor. Nasıl olsa onlar engelli öyle bir durumda ne yapabilirler ki? diye bakılıyor. Bu bakış açısı aslında bizim yaptığımız en büyük hatalardan biridir.
 
Bir bireyin engellide olsa bu tür durumlarda gerekli eğitimi aldığında, gerekli şeyleri öğrendiğinde kendini koruyabilir. Burada önemli olan şey bu tür eğitimleri önce ailenin sonrada eğitimcilerimiz tarafından ciddi bir şekilde ele almasıdır. Ayrıca acil durum becerisi tek bir dersle yılda bir yapılan tatbikatlarla kazanılmaz! Hele hele engelli bir bireye bu şekilde derslerle bu beceriyi kazandırmanız mümkün değildir.

Şimdi bana bazıları çıkıp “ iyi diyorsun da bazı arkadaşlarımız var onlar yemeklerini bile kendileri yiyemiyorlar biz onlara bu bilgileri nasıl verelim? ” diyecekler. O arkadaşlarımız yemeklerini bile yiyemiyorsa yani onu bile öğrenememişlerse aileleri başta olmak üzere öğretmenlerini ve aldıkları eğitimi tepeden tırnağa incelemek gerek 

Çünkü engelli bireylerin eğitimi bence üçayaktan oluşur. Yani şöyle üçayağı olan bir sehpa düşünün ayakları da oluşturan aile, öğretmen ve doğru eğitim olsun. Bu ayaklardan biri sağlam olmazsa o sehpa ayakta kalabilir mi? yani “çocuk daha yemek yiyemiyor ben buna dediğin şeyleri nasıl öğreteceğim” deyip işin içinden çıkmak en kolayı ve herkesin bahanesidir. Hiç kimse niye yemek yiyemiyor diye araştırmaz.
 
Bakın sevgili aileler ve eğitimciler biliyorum engelli bireylerle uğraşmak onlara bir şeyler öğretip eğitim vermek bazen çok zor ama ne olur zor ve yavaş öğreniyorlar diye hiçbir şeyden vazgeçmeyin “bu adamdan bir şey olmaz demeyin.” Doğru eğitim, doğru eğitimci ve aile iş birliği ile öğrenme güçlüğü olsa bile her insana bir şeyler öğretilebilir.

Şunu da unutmayalım acil durumlarda ne kadar çok bilginiz olursa o kadar az korkar ve hata yaparsınız yani boşuna denmiyor bilgi hayat kurtarır diye onun için acil durumlarda yaşamak ve hayatta kalmak için bilgili ve donanımlı olmalıyız ancak bu şekilde kendimizi koruyup hayatta kalabiliriz…
 
Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber  - Bolu Olay Gündem gazetesi 
YORUM EKLE

banner129