DERS ALMAK

Bir iş ve eylemin sonundaki başarı ve başarısızlık, yapılan planlamanın uygulanması sonucu belli olur. Başarılar, dersine iyi çalışmak, yapılan yanlışların tekrarından kaçınmak, atölye ve laboratuvar çalışmalarında sebep ve sonuç ilişkisine dikkat etmekle ciddi ve disiplini çalışmaya bağlıdır.

Çevremizde gelişen toplumsal acı olaylardan etkilenip, gözyaşı dökmenin, gerekli önlemler alınacaktır vaatleri teselli niteliğinde çıkarılmadığı sürece, kalp sızımız dinmeyecek, gözyaşlarımız durmayacak gibi

Toplumsal bir geleneksel bir davranışımız var. Kaza geliyorum demezmiş! Herşey yüce yaratandan derken faturayı yüce yaratana keserken ya onun insanlara verdiği akılı ne yapacağız??? Gereken tedbiri alın buyruğu ne olacak???

Kazalardan korunma önlemleri bebek yaşlarda başlar. Ateşe yaklaştığında yanarsın ikazı”cısın ne olduğunun anlamını anca eli yandığında onlar “cıs” kelimesinin anlamını. Bütün bilinmeyenler deneme sınama yoluyla mı olur. Elbetteki hayır. Çocuk büyüdükçe onlar neyin doğru yanlış olduğunu. Yeter mi? Yetmez!

İşin uzmanları anlatır iş kazalarını, korunma tedbirlerini. Her gün kendi yenileyen teknoloji ürünleri üzerinde yazılı kullanma talimatları. Yazar da en olur? Ya okunmaz ya da ben ustasıyım ben bilir ben kontrol ederim bilmişliği. Sonuçta ben bilirim bir şey olmaz mantığı ile onarılmaz bedensel sakatlıklar ve önlemez acı son ölümler. Günümüzde kazaların nedenleri insan ihmalleri dikkatsizlik, ihmal ve etiket üzerindeki kurallara uymamak…

Günümüz teknoloji ürünlerini deneme sınama yoluyla öğrenmek yok! Etiketini okumak şart!. Eğer yaşanan olumsuzluklardan ders almasını bilmiş olaydık. Onca canlar yanmaya acı ölümler sonucunda evlere düşmeye devam eder miydi?

Ders almasını bilseydik yapım aşamasında inşaat çöker. Asansör düşer miydi?

Ders almasını bilseydik göçer miydi maden ocakları?

Olur muydu sellerden zarar? Olur muydu trafik kazaları?

Ders almasını bilseydik düşer miydi uçaklar, helikopterler? Selam durur muydu 5 yaşındaki çocuk babasının beresiyle asker selamına???

Oyulmadık kabağın içine girmesini bilen insanlar bir de olaylardan ders almasını bilebilse çatık kaşlar yerini gülümsemeye bırakacak…

YORUM EKLE