Din Eğitimi

Sosyal medyada defalarca izlediğim ve ibret alınması gereken bir video da, ilahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Okuyan ilk asistanlık yıllarındaki bir anısını anlatıyor.
Bir bayramda memleketi Trabzon’a  giderken otobüste yanındaki turistlerle yaptığı konuşmayı nükteli bir şekilde anlatıyor.
Turistler İsrail asıllı Belçika vatandaşı iki mühendis. Tanışma faslından sora ne iş yaptığını soruyorlar. Araştırma görevlisi olduğunu söylüyor. Neyi araştırıyorsun dediklerinde Kuranı araştırıyorum der. Kuranı biliyor musun diye sıkıştırırlar. Biliyorum tabi der, kuvvetli hafızım deyince Kuranın en uzun suresi nedir diye sorarlar. Bakara diye cevaplar. Bakarada ne var diye sorarlar. Bu soru üzerine cahilliğini anlar ve acı gerçeği haykırır. Ne bileyim ben bakarada ne var. Bize Kuranı ezberlettiler içinde ne var öğretmediler, üstelik de Arapça bildiğim halde diye ilave ediyor.
Daha sonra sizde kutsal geceler var mı diye sorarlar. Cuma geceleri kutsaldır der. Ne yaparsınız o gecede deyince Yasin okuruz der. Yasin’i kime okursunuz diye sorarlar, ölülere okuruz der. Yasin’de ölülerle ilgili ne var diye sorunca ikinci şoku yaşar. Mizahi bir şekilde Allah’ınYahudi’sine bak sana ne bizim kitabımızdan biz ne güzel manasını anlamadan okuyoruz der. 
Önce konuşmak için çok hevesli iken bir soru daha sormasın diye dua eder.
Ve turistler bir ilahiyat asistanının din konusunda cahilliğini görerek şunları söylerler hem de yazılı olarak.
“Bir Müslüman olarak kitabınızı tanımak önce sizin göreviniz, bu kitabı siz tanımadan başkasının tanıma isteği hakkı yoktur.”
İki Yahudi kuranı bir ilahiyat asistanından daha iyi biliyor. Bir şeyi daha biliyorlar  Müslümanların cahilliklerini.
Şeyhlere, şıhlara tarikatlara bıraktığımız dinimizin hali bu. 
Cahil bir toplumu yönlendirmek çok kolaydır. Din konusunda daha da kolay ve tehlikelidir. Bu gün özellikle Ortadoğu’da İslamiyet adına Müslümanlara adeta bir vahşet uygulanıyor. Batının gözünde Müslümanlık artık bu sahnelerle akla geliyor. Bu vahşeti gören bir gayrimüslimİslamiyet’e sempati duyar Müslüman olur mu? Batı Hristiyanlığının istediği de buydu. Müslümanlığı kendi elleriyle kendi sınırları içine hapsettiler. İslamiyet en az 100 yıl batıda belini doğrultamaz.
Yine sosyal medyada bir deney yayınlamışlar. Arap kıyafetli biri tekbir getirerek insanların önüne bir paket bırakıyor. Bu paketi gören herkes bombalı paket şüphesiyle kaçıyorlar. Aynı deneyi batılı biri ile yapıyorlar insanlar hiç umursamıyorlar. 
Bu deneyde gösteriyor ki bati emperyalizmi ve Hristiyanlık hedefine ulaşmıştır. 
Hoşgörü dini olan bu din 21 yüzyılda ne hale geldi. Peygamberimiz mahşerde bizden hesap soracak benim tebliğ ettiğim din bu değil diye.
Bir soru: Peygamberimizi tasdik eden ona inanan ilk erkek kimdi?
YORUM EKLE