DOĞA’NIN DÜZENİ

  Tabiat dediğimiz şu kainat düzeni canlısıyla yüce yaradanımız tarafından kurulmuş. Ne varki sistemi bozmaya çalışanları da akıllı diye yaratılan insanları oluyor. Doğa; börtü böceği, kurdu kuşu, gölü göleti, yaylası ormanı, suyu havası ile tüm güzelliklerini kendi döngüsü içinde sürdürecekse de biz insanlar düzeni bozmak için adeta birbirimizle inatla yarış halindeyiz.

  Zaman alıyor ağlıyor bulutlar, kararıyor gündüzler, afet diyoruzadına da, gerekli dersi almıyor, almak istemiyoruz. Zaman oluyor, toprağın bereketi dediğimiz yağmur, sele dönüyor sürükleyip götürüyor herşeyi. Erozyon diyoruz. Sürüklenip gidiyor yaşamın bereketi toprağımız. Zaman oluyor, Ağustos’ta yağıyor kar, pislikten kararan toprağın yüzünü ağartırken bir yandan da büküyor sarı başak boynunu, öldürüyor doğanın aksesuarı renk renk çiçekleri, sebzeleri, meyveleri.

 Sözden anlamayan, olanlardan ders almayan bencil insanlar oldu. Alemle gelen düğün bayramda buluyoruz teselliyi. Kırların güzelliği, renk renk çiçekleri bencil davranılarımızla koparıp yakamıza takıp, başımıza taç yaparken çiçek dalında güzeldir diye ahkam kesiyoruz.

  Şu son olaylarda yaşadığımız orman yangınları ve sel felaketlerinde bize ne oluyor diye düşünürken, dönüp boy aynasına baktığımızda arada kendimizi göreceğiz. Orada, doğanın öfkesini göreceğiz.

 

M.Nanmdar 02 Temmuz 2017 Çarşamba

YORUM EKLE