DOLU

2020 yılı ülkemiz adına adeta afetler, acı olaylar yılı gibi başladı. Yaşanan acı olaylara üzülürken başımıza gelen afetler bizleri ziyadesiyle etkilemekte ve üzmekte. Diliyorum ki bundan sonra bu tür şeyler bir daha yaşanmaz. Allah beterinden korusun.

Kar yağar pislikleri örter, yağmur yağar pislikleri götürür demiştik. Gözü görmez, kulağı duymaz, laftan anlamaz öyle çok insan var ki şu güzelim şehirde. Bağırası geliyor insanın artık “ben buradayım” diye. Burada olduğumuzu anlamaları için illa bir çıkıntılık mı yapalım? Hani şu bazen ceviz büyüklüğünde yağan dolu var ya… İşte tam öyle bir dolu yağsa şu şehre bir de bilmem iyi mi olur(?) Sert sert değse körlere, canını acıtsa sağırların ve aklını başına getirse şu anlamazların… Mal sevdasına, mülk sevdasına at gözlüğünü takanlara ibret olmaz mı ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı?

Doğa olaylarına hayretle bakıyoruz. Düşündüğümüz yok.  Hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanıyoruz, ama sorgulamıyoruz maalesef.  İbret almamız gereken çok şey var. İstemediğimiz şeyler olmasını istemiyorsak biraz dönüp etrafa bakmalıyız, gözlüğümüzü –at gözlüğümüzü- çıkarıp. Ama tabi gelin görün ki görüyorum deyip bakmayan, duydum deyip dinlemeyen, aklımda deyip anlamayan dolu etraf. Bir çıkıntılık yapmanın tam vaktidir. Dolu gibi yağan eleştiri yağmuruna şemsiye açınca bir şey olamayacağını düşünecekler. Ama yarıp geçecektir şemsiyenin o cılız örtüsünü ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri. Göreceğiz tabi ilerleyen günlerde şehrimiz daha nelere gebe kalacak. Birileri sürekli ağlamakla meşgul olurken birileri de sürekli bugüne kadar ne yaptı diyor. Yapılan da yapılmayanda Bolu’ya ihanet olmuş durumda.

Off… Neyse her şey kendi zamanında gelirmiş. Kar yağdı, tüm pisliklerin üstü bembeyaz, tertemiz bir örtüyle kaplandı. Yağmur yağdı lağıma akıp gitti pislik birikintisi. Geride kalan ahmaklara da ceviz büyüklüğünde yağacak bir dolu gerek. O da olduktan sonrası güzel olacak. Selametle…

YORUM EKLE