DOST KAZANMA SANATI


Günümüzde dostluklar ve arkadaşlıklar öyle zorlaştı ki, neredeyse her şey maddiyata döküldü. Gerçek dostu bulmak iğneyle kuyu kazmak gibi bir şey. “Öyle bir zamandayız ki, yiğit belli değil, mert belli değil. Herkes yarasına merhem arıyor, dert belli değil, derman belli değil.” diye bir yazı okudum, tam da günümüze uygun düşüyor.

      Bir başka arkadaşım dostlukla ilgili bir temenni paylaşmış:

      Bir insanın idealleri olmalı, sonsuzluk gibi.

        Bir insanın özlemleri olmalı, umutla açan çiçekler gibi.

        Bir insanın umutları olmalı, yarınlar gibi.

        Bir insanın yarınlarını paylaşacağı dostları olmalı,

        Sevgi dolu, dost yürekli sizler gibi…

        Geçmişin bugünle, ışığın gölgeyle, umudun gerçekle, üzüntün neşeyle,

Ülkenin sevgiyle barıştığı bir gün olması dileğiyle.”

demiş ve ne güzel söylemiş söyleyen.

        Yine arkadaşlık bağlarının ne kadar önemli olduğunu anlatan başka güzel bir yazıda “Tam şu  anda nerde durduğuna bak, sonra da nereye gittiğini düşün. Bunu yaptığında korkunun buzları eriyecek, umudun ışığı ise parlamaya başlayacak. Hayatta adım  adım yürü. En büyük acıları bile yenmek mümkündür. En tatlı meybenzetiyorum.veler arkadaşlık bağlarından toplanır. Gerçekten inandığın, güvenebileceğin insanları bulursan, onları sakın bırakma, unutma yansıttığın ışık kadar iyisin.” diyor.

          Gerçek dostlarımızın ve arkadaşlarımızın kıymetini bilmemiz gerekir ki, onları kaybetmeyelim. Kalp kırmak kolay, ancak kırılan kalbi onarmak çok zordur. Ben bunu kırılan bir bardağın tekrar yapıştırılsa bile asla eski haline dönmemesine benzetiyorum. Kırılan bardağı ne kadar özenle yapıştırsanız da izi kalacaktır. Bir kalp kırıldıktan sonra istediğiniz kadar özür dileyin, eski haline dönmesi imkansızdır.

         Yabancı bir yazar MarıoMorgan “Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.” diyor. Çevrenizdekiler için mutluluk yaratmak, size de mutluluk ve huzur verecektir. İnsanlar sizin dostluğunuzdan güven duyarlarsa, bundan siz de en az bu dostlarınız kadar yararlanırsınız.

“Kusursuz dost arayan dostsuz kalır.” derler. Hepimizin kusurları, çeşitli zaafları ve başkalarına tuhaf gelen davranışları olabilir. Önemli olan bunları hoşgörü ile karşılamak ve olduğu gibi kabul etmektir. Yoksa şu üç günlük yaşamımızda kırıp dökerek ne kazanabiliriz?

          Bazı insanlar, sanki karşısındakinin kusurunu arar gibi hemen eleştiriye başlıyorlar. En ufak hatada demediklerini bırakmıyorlar. Oysa güzel söylemenin ve farklı fikirlerin bir zenginlik olduğunu kabul ederek olaya yaklaşılsa bütün sorunlar çözülür. Birazcık saygı ve sevgi tüm sorunları çözer. Kısacık ömrümüzde paylaşılamayacak hiçbir şey yok.

         İnsanlara daima dostça yaklaşırsak, onların görüşlerini saygı ile karşılarsak, zaman içinde karşımızdaki insanlar da bize böyle yaklaşmaya başlayacaklardır. Ben yollarda araç kullanırken saygısızlık yapanlara çoğunlukla yol vermeye çalışıyorum. Belki yaptıklarından mahcup olurlar da, tekrar aynı hatayı yapmazlar diye düşünüyorum. Böyle davranmak insana ayrıca bir huzur da veriyor.

        Tüm ilişkilerimizde önce karşımızdakini düşünüp, kendimizi onun yerine koyarak hareket edersek gerçek dostlarımızı üzmemiş, yeni dostlar da kazanmış oluruz. Aksi halde dostlarımız olmadan yaşamın ne bir anlamı, ne de güzelliği kalır.

YORUM EKLE

banner129