DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ -I-

Böylesi özel günlerde hatırlansa da, hiç olmamaktan çok çok iyi. Özürlü, özrü ile başa çıkabiliyorsa olumsuzluklardan tam olmasa da kurtulmasını biliyor. Yeter ki onlarında yaşamlarını kolaylaştıracak tatlı bir gülümseme, elinden tutacak sıcak ve samimi bir el olduğuna inansın, güvensin.

Özürlüler günü geldiğinde ya bedensel, ya da zihinsel özürlülerle ilgili hakların dile getirildiği, sorunların tartışıldığı ve onların topluma kazandırılmasına yönelik teklifler altın tepsi içinde sunuluyor.

Özürlüler de bu toplumun bir parçası. Onlar ve ailelerinin de kendilerine özgü yaşamları için ihtiyaçlarının karşılanmasına, moral motivasyona ihtiyaçları var. Onların da müsait olduklarında, düşünce ve bedenlerinin elverdiği ölçülerde çalışmaya ihtiyaçları var. Onların topluma kazandırılması yaşamları için tek şifa reçetesi olmalı.

Özürlü olmak kaderin bir cilvesi midir? Doğum anı ve öncesi yapılan bir dizi yanlış uygulamalar mıdır? Yoksa ağızdan ağza dolaşan akraba evlilikleri, çiftler arasındaki kan uyuşmazlıkları mıdır? Böyleyse; hırsız girmeden kapıları kilitlemek gerekiyor.

01 Aralık günü dünya özürlüler günü olarak kutlanıyor. Bu amaçla Bolu Belediyesi, Bolu Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı ve ilimizde faaliyet gösteren üç engelli derneğinin katılımıyla Köroğlu Sofrasında yemekli bir toplantı düzenlendi. Salon engelli, engelli aileleri Belediye ve Partililerle doluydu. Salonda adeta bir şölen havası vardı. Herkesin mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Yemek sonu sunucu Sn. Ayşe Ayık kısa ve anlamlı konuşmasıyla gecenin programını açıkladı ve sırasıyla konuşmacıları mikrofona davet etti.

Sırasıyla Engelli Dernekleri adına Köroğlu Engellileri Derneği Başkanı Sn. Şeyda Ay: O bir engelli annesiydi. Onun yüreğini yakan ateşin bütün engelli ailelerin de yüreklerini yaktığını biliyorum. Bizim derdimiz bizden sonrasını düşünmek oluyor. Engelli yaşamını kolaylaştırmak olmalı. Hazırladığımız projelerin değerlendirilmesini istiyoruz. Çünkü attan düşen biziz…

AKP Bolu İl Başkanı Sn. Nurettin Doğanay:

Politikalarında öncelikli projelerinden biri de engelli ve yaşlılarımızın hayat standartlarını yükseltmek, sokakta evde yaşamlarını kolaylaştırmak. İş imkanlarını araştırmak üzerine çalışmaların devam ettiğini, eğitim imkanlarının sağlandığını,

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Ekrem Çetinkaya:

 Belediye olarak engellilere ait isteklere öncelik verildiğini. Yol, kaldırım, ulaşım konularında kendilerine kolaylık sağlandığını, engelli otobüslerinin alındığını, akülü ve aküsüz araçlar temininde ve gelir kaynağı ve iş imkanları sağlamak amaçlı çay bahçelerinin açıldığını söylediler.

Çeşitli müsabaka ve yarışlarda ödül almaya hak kazananlara ödülleri Belediye Başkan Yardımcılarından Sn. Emine Davarcıoğlu , Sn. Ekrem Çetinkaya, AKP İl Başkanı Sn. Nurettin Doğanay ve yönetim kurulu üyeleri tarafından verildi.

 Not: Bizim Mahalle Bahçelievler Programında adı geçen Mahalle sakinlerinden Sn. Sevgi Erdoğan’ın işine ait bilgi sehven noksan çıkmıştır. Doğrusu Arzuhalci sonra icra dosyası tanzimi sonra kırtasiyeciliktir. Halen kırtasiyeci olarak yaşama devam etmektedir. Düzeltir özür dilerim.

 

 

YORUM EKLE

banner133