DÜNYA’NIN EN ÖNEMLİ BULUŞU KİTAPTIR

Bir kitap yazmak, insanların yıllarca biriktirdikleri bilgileri çevresine ve insanlığa aktarmasıdır. Farklı düşünen, duygularını, düşüncelerini aktaran yazarlar, insanlığa ışık saçarlar. Düşünen, araştıran, sorgulayan beyinlerin, yılların birikimleriyle yazdıkları kitaplarla nesilden nesile aktarıla aktarıla bugünün kültür seviyesini oluşturmuş.

Bizler de, bu kitapları kısa sürede okuyarak kendimize zenginlik katıyoruz. Geçmişi, tarihimizi, atalarımızın nasıl yaşadığını, Dünya’nın her yerindeki insanların yaşam biçimlerini, adetlerini bir çırpıda okuyarak öğreniveriyoruz.

Her kitap yeni ufuklar açar. Yeni ufuklar da insanlığın ve medeniyetlerin de daha fazla yükselmesine yol açar.

Ovidus, “Gençliğini kitapla beslemeyen ulusların sonu acıdır.” diyor.

Konfüçyüs, “Tanrım! Bana kitap dolu bir evle, çiçek dolu bir bahçe ver.” demiş.

F.Bacon ise, “Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır.” diyor.

Yüce Atatürk’ün başarısında da çık kitap okuması yatıyor. Ata’mızın dört bin kitap okuduğunu biliyoruz. Yüz yıl önce yaptıkları bugün de aynen geçerli. Gelmiş geçmiş en büyük Türk, Atatürk’tür. Ata’mız bu kitapları okumasaydı bizim halimiz nice olurdu? Bunu düşünmek bile istemiyorum.

Ata’mız, “Okuyan, araştıran bir toplum yaratılmalıdır.” demiştir.

Şimdi bir de ümmet tartışması çıktı ki, bu çağdışı düşünce kalıbı İslam ülkelerini ne hallere düşürüyor, görüyoruz. Onların okumuşları da cehennemden farksız ülkelerinden eğitim seviyesi yüksek çok okuyan ülkelere kaçıyorlar. Çoğu da yollarda telef oluyorlar.

Bizim hazretler de “Eğitim dini zayıflatıyor.” diyerek okumayı engellemeye çalışıyorlar.

“Okumayı öğrenmeyen, çuval taşımayı öğrenir.” diye güzel bir söz var. Bir başka güzel söz de “Bir yapıya konmayan taşları taş saymam, kitaba eğilmeyen başları baş saymam.”

Okuyanla okumayan hemen anlaşılır. Kitap okuyan insanın konuşmaları, davranışları, düşünceleri değişir. İnsan okudukça ne kadar çok şey bilmediğini öğrenir.

Cehalet bütün kötülüklerin anasıdır. Kitaplar olmasa cehalet kol gezer, insanlık hiç ilerlemezdi.

Okuyan insanlar, bir akarsu gibi ülkeleri ileriye taşır. O ülkeleri geriye götürmek imkansızdır. Kitaplar, bütün kötülükleri, cahillikleri siler, süpürür.

Her kitap bir dünyadır. Hepinize bol kitaplı günler dilerim.

YORUM EKLE