DÜŞÜNMEK

Nasıl olsa benim yerime bir düşünen vardır Allah’ın verdiği aklımızı yerinde kullanamıyoruz. Sanki, kaybolur düşüncesi ağır basıyor gibi. Suya girdiğimizde ıslanabileceğimizi bilmiyor gibiyiz. Yaşam içinde karşılaşacağımız basit ya da ölümcül kazalara karşı ya öğretmenimiz ya yöneticilerimiz ya da yüce yaratıcımıza faturayı kesmek olur.  Adına kader der teselliyi, yaşadığımız acının gözyaşlarını siler geçeriz.

Şu son dönemlerde meydana gelen doğal afetlerden ilk defa depremi yaşarmış gibi hazırlıksız yaşadık. Bilim adamlarımızın her yaşanan deprem olayında nerdeyse beşikteki çocuğa ninni olabilecek şekilde kulaklara üflenenleri duymazdan gelir, zemin etüdünü önemsemezseniz, dere yataklarına, heyelan bölgelerine zemin emniyet gerilmesinin uygun olmayan yerlerine alüvyon ve sıvılaşma olan zeminlerde ayrıca binanın statik hesapları ile deniz kumu, fabrika atıklarının olduğu kum ve suların kullanılmasına etriye demirlerinin montaj tekniğine malzeme ve mühendislik kalitesine kadar bilgilerin yazılı olduğu bir belge alması daha güvenceli olur diye düşünüyorum.

Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinde olduğunu, aradan geçen zaman sürecinde hep unutuyoruz. Acıyı yaşadıkça fotokopiden çıkan kopyalar gibi hep aynı sözcükleri tekrarlıyoruz. Milletçe bu ezberi nasıl çözeceğiz bilemiyorum. Aklımıza hükmedip acıların önüne nasıl geçebileceğiz?

Yaşanan onca olaydan sonra bir kez daha milletçe başımız sağ olsun diyor ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dilerken düşünce kutusunun kapağını biraz aralayalım. Doğru yorumlarla kimseyi suçlamadan yol verebileceğimizi düşünüyorum.

YORUM EKLE

banner128