ECELE FAYDASI OLMAYAN ŞEYLER VARDIR HAYATTA

Ecele faydası olmayan şeyler vardır hayatta. Mesela korku. Ne kadar korkarsan kork kaçamazsın acı kaderinden. Sonunda seni bekleyen alın yazısı denilen şey seni nerede olursan ol, nereye kaçarsan kaç bulur. Ve sonunda ecelin olur bir hoş veya nahoş bahane. 

Faydası yoktur ecele paranın. Milyonların olsa da fark etmez, beş kuruşun olsa da fark etmez. Eceldir bu, yolun sonudur. Her insanın kendi kıyametidir ecel. Kimisine göre bir kurtuluş, kimisine göre bir sondur. Paranla satın alamazsın hayatı, paranla sadece yaşarsın. Paran bitse de ecel uzaklaşmak, paran çoğalsa da ecel uzaklaşmaz. O insana hep varacağı vakit kadar uzaklıktadır.

Sevmenin de faydası yoktur. Hayatı sevmenin, insanı sevmenin, anneye, babaya, aileye, kardeşe, eşe, dosta, akrabaya beslediğin sevgi de seni kurtarmaz o sonsuz yolculuk biletinden. Çok sevip uzun yıllar yaşasan da, birkaç yıl dirensen de bu dünyada ecel seni elbet bulur. Veya hiç sevmesen de fark etmez. Kimseye sevmeyen kendini nasıl sevsin, kendini sevmeyen hayata nasıl tutunsun. Ecel var, ölüm var, kaçamaz insan.

Güvenmek de seni kurtarmaz ölümden, sonsuzluktan kaçamaz insan. İnancın varsa bilirsin, nereden gelir, nereye gidersin… En yakınındaki insana güvenmez, en uzağındakine güvenirsen bile fark etmez. Güven yanıltıcıdır. İnsanlar aldatır, yalancıdır, söz verir tutmaz, vaat eder yapmaz, seni oyalar. Hayatından çalınan saatleri, günleri, ayları ve belki paraların bile hesabını sormaya vaktin olmaz. O yüzden çok da güvenmek anlamsız. Hem hayatına hem aldığın nefese hem yanımdadır diye güven veren insanlara. Güvenmeden yaşa, kısa yaşa, ölüm gelsin. Zerre pişmanlığın kalmasın bu fani dünyada.

Azrail herkese farklı surette görünecek derler. Hayatı adam gibi, iyi bir şekilde inançlı yaşayanlar onu büyük bir huzur ile karşılayacakken, hayatını berbat bir zaman içinde, yanlışlarla, ayıplarla, inançtan uzak yaşayanlar ise onu büyük bir endişe, korku ve dehşetle karşılayacak.

Ölümü unutmayın. Adam gibi yaşamanın değerini bilmeyenler, korksa da, sevse de, güvense de o elbet bir gün gelir. Etrafınızdaki insanları kırmaya, gücendirmeye, utandırmaya gerek yok. Göründüğünüz gibi olamıyorsanız, olduğunuz gibi görünün yeter. Selametle…

YORUM EKLE