EDEBİYATÇI HEMŞEHRİMİZ : CELAL ÖZCAN

 
EDEBİYATÇI  HEMŞEHRİMİZ :  CELAL  ÖZCAN
“ İstafiller Oldu mu ”  (2010) öykü kitabıyla  tanışmamız   sonucu ,yazarımızın  Mudurnu-Gökören Köyü’nde 1941 yılında doğduğunu öğrendim    (İstafil,Üzüm,İneb,Engür eş anlamlı kavramlardır).
1924 yılı “Nüfus Değişimi Süreci” ’nde Bolu-Mudurnu’ya  yerleştirilen,daha sonra ikinci  kuşak Çatalca’da ve İstanbul-Horhor’da yaşamlarını sürdüren ailenin bir ferdi yazarımız.
“ İstafiller Oldu mu ”kitabında; karşılıklı göçe zorunlu tutulan Türkiye’li ve Yunanistan’lı masum ve mağdur insanların o günlerdeki hüzün dolu açmazlarından örnekler sunulmuştur.
Deneyimli yazı işçiliği sayesinde, sıkmadan capcanlı bir anlatım okuyucuyu öykülere adeta yapıştırıyor.Doğrusu zevkle bir çırpıda bitirebildiğim bir kitap oldu benim için.
Değerli  hemşehrimiz  merhum  Celal Özcan’ı  kısa biyografisini sizlere de aktarmaktaki amacım ,geç de olsa onu tanımak arzusunun sizler de de oluşacağına kalben inandığımdandır.
-1941 yılında Mudurnu –Gökeren  Köyünde dünyaya geldi.
-Çocukluk ve gençlik yılları Çatalca ve İstanbul-Horhor’da geçti.
-Balıkesir’de Eğitim Enstitüsü ve İstanbul’da Edebiyat Fakültesini bitirdi
-Anadolu’nun çeşitli yörelerinde( Sinop, Erzincan,Adapazarı.) ve İstanbul’da Pendik  Lisesi, Kartal Lisesi, ve Erenköy Kız Lisesinde Türkçe ve Edebiyat  Dersi  Öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. 
-Son olarak St. George  Özel  Avusturya  Lisesi’nde mesleğini sonlandırdı.
-Edebiyat dünyasına şiirle girmiş, sonraları öyküyle tanınmıştır.
-AjansTürk,Çağrı,Hisar,Varlık,,Türk Dili, Oluşum,Yansıma,Güney,Türkiye Yazıları,İmgeÖyküler, Notos-Öykü dergilerinde şiir,öykü, deneme, tanıtma, ve İstanbul yazıları yayımlandı.
-Celal Özcan, ressam olarak ta kendinden söz ettirmiştir.Yurt içi ve yurt dışında 20’ den fazla  kişisel ve karma olmak üzere sergilere   sulu boya resimleriyle katıldı (1985-2005).
-Resme çok ağırlık verdiği  dönemde,ünlü yazar  Fakir Baykurt’un “Neden öyküye devam etmiyorsun?” sorusu ile yeniden yazmaya başladı.”Ege ve Gözbebeğim “çıktı ortaya…
-Özcan için Fakir Baykurt,”Toplumsal sorunlara yeni bakışlar getiriyor “derken;  yazar  Şükran Kurdakul’da ” Öykülerinde köy ,kasaba çevrelerini ve kocakent   insanlarını başarılı sanat örgüsüyle etkili bir biçimde yansıtmaktadır”demektedir.
-Eserleri:Gökovanın Yalazları (1977yılı Sabahattin Ali öykü ödülü ikinciliği;Topyeri adlı öyküsüyle12.Antalya Festivali öykü dalı ikinciliği;
Düğüncüler adlı kitabıyla Nevzat Üstün öykü başarı ödülü almıştır.İstafiller oldu mu öykü kitabı.
Çocuk kitapları:Canım Kitaplığım, Şakacı Çocuklar, Yarış Başlıyor, Yeni yıl Armağanı, Pamuk Kız,  Sokak Kedileri ,Kıskançlığın Bedeli, Gözbebeğim-Göztepe-9, Gonca ile Yonca, Toprağım Teos Cansuyum Ege.
Değerli  yazarımız  30 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da vefat etti.
Mudurnu ile kısa beraberliğini “Mudurnu Suyu Türküdür” şiiriyle taçlandırmıştır (N.Rana Gürel.2012. BAMER.No :13.Ben Gidiyorum Boluya).
Mudurnu  Suyu Türküdür
Sarot’un deresinde /  Çamaşır yuyan / Gök donlu kadınlar  / Arkada çamlı sırtlar / Gamlı sırtlar / Çağrıştırdıkça  Bolu Beyini /Tokaçları daha bir hırsla / Vuruyorlar taşlara…/ Her  köpük açan gülüdür /Alınmış öcün ak şafağı /Esen utku yelidir / Türkü dolu ağı.      (Celal Özcan)
Sanatçı hemşehrimizi geç tanımanın burukluğuyla yazımızı sonlandırırken merhuma Tanrı’dan rahmetler niyaz ederim.
Mudurnu deyince akla  “SAKİN ŞEHİR” de gelecek artık. Emeği geçenlere çok teşekkürler…
YORUM EKLE

banner133