Ekonomiye Dair Umut

Mevcut ekonomik göstergelerle, analizlerle ve öngörülerle karamsar tablolar çizmek çok kolay olacaktır. Ekonomik bireyler olarak hemen hepimiz zaten alım gücümüzün ve ekonominin karanlık yönünün farkındayız ancak bu yazıda farklı bir yöne dikkat çekilmeye çalışılacak.

                Evet, ekonominin gidişatına yönelik kötü yorumlar yapmak kolay ancak unutmamamız gereken kısım “umut”lu olma zorunluluğumuz. Zira umut etmezsek yaşamımızın anlamı kalmaz!

                Ne yapılırsa ne olur konularına daha önceki yazılarda değinilmişti. Kötü yönetilen ekonomiyle ve alınan yanlış kararlarla ekonominin kötüye gideceğini bilmek için âlim olmaya gerek yok. İçtiğimiz sudan yediğimiz ekmeğe, giydiğimiz kıyafetten, barındığımız eve kadar her şeyde Türkiye olarak dövize ihtiyaç duyduğumuzu örnekleriyle belirtmiştik.

                Peki döviz kazançlarımıza dair nasıl umutlu olalım?

                Öncelikle her ülkede her seçim dönemine yaklaşılırken şişirilen ekonomiler ve geçici iyileşmeler olur, bu herkesçe bilinebilir. 2023 seçim dönemine yaklaşırken de mevcut hükümet döviz ihtiyacımızın farkında olarak kaynak bulacaktır. Bulunmak zorundadır ki ekonomiye dair ilk senaryomuz burada başlıyor. Daha önceden de yabancılara yapılan satışlarla, dış borçlarla ya da swap anlaşmalarıyla ekonomiye geçici iyileşmeler sağlandı. Ekonomi sadece ekonomiyle yönetilmez defalarca dile getirildi. Hukuk, siyaset, diplomasi gibi birçok alandan yakından etkilenen ekonomik koşullarda Türkiye’de kaynak arayışında sadece ekonomik araçlardan yararlanmıyor!

Yakın dönemde medyadan da takip edileceği üzere farklı bir ülkeyi yakından ilgilendiren bir cinayet dava dosyasını Türkiye olarak o ülkeye iade ettik. Tam da ilgili ülkenin istediği şekilde hareket ettiğimiz bu dava örneği karşılığında döviz getirisi olacağını düşünmek şaşırtıcı olmayacaktır. Seçim ekonomisine hazırlandığımız bu süreçte ülkemize gelebilecek bu yabancı para kaynaklarıyla enflasyon kontrol altına alınabilir (geçici). Bu durum da gösteriyor ki en geç 6 ay içinde stabil bir yapıya kavuşabiliriz.

Ekonomide geçici de olsa iyileşmelerin olmasını umduğumuz bu noktalardan birincisine değinmiş olduk, devamını ve seçim öngörülerine dair ekonomik durum değerlendirmeleriyle sonraki yazımızda işleyebiliriz.

Saygı ve sevgilerimi paylaşırım.

YORUM EKLE

banner128