EMEĞİN BEREKETİ

Tohumdan üretime geçen sürede çekilen yorgunluğun sızısı, hasat zamanında, kaliteli bol ürün alınmasıyla geçer. Eğitim öğretimde de durum böyle değil midir? Yaşamın geleceğine açılan kapılardan geçebilmek, bilgi potasında pişmekle mümkündür. Yumurtadan çıkan bir kuşun, hayata tutunmak için kanat çırparak uçmak istemesine nasıl ki ana kuş rehberlik ediyorsa çocuklarında, hayata hazırlanmasına ana baba, eğitimle rehberlik eder. Okul öncesinde start alan eğitimin ilk, orta ve lise dönemlerinden sonra meslek edinme kariyeri için yüksek okul kapısına, hayallerin gerçekleşmesi için gelir. Çocuğun ve ailenin uzun bir yolculuğu süresinde mücadele ettiği umut kapısıdır bu kapı. Uçuş için kanat çırpmaların ben hazırım mesajıdır bu çırpınışlar. beş yıl önce umut kapısında buluşup TED Üniversitesinde bir araya gelen öğrencilerin en mutlu ve heyecanlı günü olmasıyla 2016 – 2017 yılı mezunlarının bu günleri. Onlar artık kanatlarını var güçleriyle çırparak yuvadan hayallerine ulaşmak için havalanıp uçuyorlardı… Tören alışılmışın dışında bir düzenlemede başlıyor. Okul ortasında büyük bir açık alan. Katlar arası tribün. Sanki antik tiyatro. Çayır zemin üzerinde akademisyen ve mezun öğrencilerin karşılıklı oturdukları bir sandalye düzenlemesi oradan bir koridor.

71 kız 30 erkek öğrenciden oluşan bölüm mezunları ve karşılarında Rektör, dekan ve akademisyenleri anons ediyor sunucu. Saygı duruşu ve coşkuyla söylenen istiklal marşı. Tribünler velilerle dolu muhteşem bir kalabalık. Kürsüde Rektör Prof. Dr. Sn. Murat Tarımcılar.

Bugün hayallerinizi gerçekleştiriyor, emeklerinizin karşılığını alıyorsunuz. Sonuna kadar hak ettiğiniz bu başarınız. Sizlere olduğu kadar tüm TED ailesine tarifsiz bir mutluluk veriyor diyerek anlamlı, nasihat içerikli duygulu bir konuşma yapıyor.  Mütevelli Heyet Başkanı Sn. S. Selçuk Pehlivanoğlu; Demir alın bu limandan çıkın artık. Rüzgarları arkanıza alın araştırın, hayal edin ve keşfedin diyor ve sözü üniversite birincisi sn. Melih Artara bıraktı. Bu güne sahip olma şansını veren ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı minnet ve şükranla anıyor gösterdiğin yolda son nefesimize kadar aklın, bilimin doğruların ışığında 201 mezunları olarak yürümeye devam edeceğiz. Törende dereceye giren bölüm ve bölümler lisans  mezunlarına tek tek Rektör dekanlar esliğinde diplomaları takdim edildi. Mimar Fakültesinin Uğur Namdar anons edildiğinde bir baba bağırıyordu. İşte benim kızım! Seninle gurur duyuyoruz. Hayırlı olsun…

YORUM EKLE