ESENTEPE’NİN ADINI ATATÜRK KOYMUŞ

Geçen haftaki yazımda 6 Ağustos 2019 Salı günü Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler İcra Kurulu toplantısını Gerede’de de yaptığımızı anlatmıştım. Gerede’de çok verimli bir toplantı yaptığımızı ve kadınların ekonomik hayatta daha fazla yer alabilmeleri için neler yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu yazmıştım. Yazı çok uzandığından Gerede hakkında yazacaklarımı  başka bir yazı konusu yapacağımı belirtmiştim.

Gerede Bolu’nun en büyük ilçesi ve  nüfusu köylerle birlikte 2018 yıl sonu verilerine göre 34.277 kişidir. İlçe merkez nüfusu 23.038, köy nüfusu ise 11.239’dir. Toplam nüfusun 17.023’ü erkek, 17.254’ü de kadın. Türkiye genelinde de kadın ve erkeklerin dengeli olarak dağıldığını görmekteyiz. Kadınların erkeklerden biraz fazla olduğu anlaşılıyor. Bence bu da erkeklerin içki ve sigara gibi yaşam süresini kısaltan zararlı alışkanlıklardan kaynaklandığını düşünüyorum. Çevremizde de genelde kocası ölmüş dul kadınlar daha fazla.

Gerede’nin iklimi oldukça soğuk. Zira ortalama 1350 metre yükseklikte bulunuyor. Kış ayları 5-6 ay sürüyor, hatta Haziran ve Temmuz aylarında bile kar yağdığını görebiliyoruz.

Her şeyin artısı eksisi olabildiği için, yüksek rakımdan kaynaklanan bu soğuk sert hava da artı olarak Esentepe ve Arkut Dağı gibi harikalar yaratmış. Yaz aylarında bile 25 dereceyi geçmeyen serin hava bol yağışla birleşince asırlık çam ve köknar ağaçları oluşmuş.

Esentepe’nin adı eskiden Ramazan Dede imiş. Gerçekten Esentepe’de yatırlar  da var. Yaz kış devamlı estiği için Atatürk buraya geldiğinde çok beğenmiş ve adını esen rüzgardan esinlenerek “Buranın adı Esentepe olsun.” demiş. Bu isim buraya çok yakışmış bence.

Şu bunaltıcı yaz günlerinde Esentepe, tertemiz serin havasıyla ve doğal güzelliğiyle insanı mest ediyor. Yazın ayrı güzel, kışın ayrı güzel olan Esentepe hafta sonları  çok kalabalık oluyor. Biz hafta içi gitmemize rağmen çok sayıda piknik yapan aile vardı.

Esentepe’de mini bir Marmara Denizi şeklinde bir havuz var. Burada Belediye çay Bahçesi, çok şık bir restoran ve 3 yıldızlı Esentepe Otel’i bulunuyor.

Gerede’ye 4 Km. mesafedeki Arkut Dağı ayrı bir tabiat harikası. Yeni keşfedilen bu kayak merkezi, kayağa yeni başlayanlar için çok ideal bir yer. Em büyük avantajı da anayola ve otoyola çok yakın olması. Otoyola 10 Km., anayola 4 Km. uzaklığı var. Diğer kayak merkezlerine anayol ve otoyoldan sapınca en az 40-50  Km. dik ve virajlı yollardan gitmek zorundasınız. Ankara’ya 1,5 saat, İstanbul’a 3 saat mesafedeki bu şahane kayak merkezi, yakında Türkiye’nin en gözde yerlerinden biri olacak. Beşiktaş Spor Kulübü de buraya tesisler yapınca Gerede ve Bolu turizm yönünden büyük mesafe alacak.

Gerede ve Bolu’nun şahane doğal güzellikleri turizm açısından çok büyük bir potansiyel taşıyor. Gelecek turizmde bence. Artık insanlar eskiye oranla daha çok geziyorlar. Dünya’da pek çok ülke sırf turizm gelirleri ile geçiniyor. Turizm hem barışa katkıda bulunuyor, hem nakliyeden gıdaya, hizmetten üretime pek çok alanda ekonomik yönden refahı arttırıyor. Bu açıdan Gerede ve Bolu birbirini tamamlayan iki yakın bölge olma yolunda ilerliyor. Bolu ve Gerede Ülkemizin ve Dünya’nın sayılı turistik yerlerinden olması için el ele verip, süreci hızlandırmalıyız.

YORUM EKLE