Evet mi Hayır mı?

Anayasa paketi meclisten geçti. Muhtemelen nisan ayında referandum olacak.
Şimdiden kampanyalar başladı. Bir çok kişi oyunun rengini açıklıyor. Yakında anketlerde boy gösterir ama yol gösterici olur mu onu bilemem.
Bir kasım seçimleri öncesinde çuvallamışlardı. 
Çünkü bir kasım seçimleri belki de dünya tarihinde bir eşi daha görülmemiş,  gerileyen bir iktidarın beş ayda %50 ye yakın oy almasıyla sonuçlanmıştı. Daha önceki yazılarımda bunun istatistik bilimi açısından tahlilini yapmıştım. Şimdi konumuz bu değil.
Halk arasındaki gözlemlerim şu şekilde.
Vatandaşın bir kısmı sevinç ve heyecan içinde. Sanki başkanlığın ertesi günü ortalık güllük gülistanlık olacak, ekonomi düzelecek, terör bitecek vs. 
Bir kısmı her şey bitecek, cumhuriyet sona erecek, dikta rejimine kapı açılacak endişesinde.
Biraz daha sakin düşünmeye çalışanlar ise başkanlığın yaralı olabileceğini ancak mevcut değişiklikle bunun mümkün olamayacağını düşünüyor.
Referandumda hayır oyu kullanıp sonucun evet yönünde çıkacağını savunanların gerekçeleri 1 kasım seçimleri. İktidar ne eder eder anayasa değişikliğini kabul ettirir düşüncesi hakim.
Bu tartışmalar sosyal medyada olanca hızıyla devam ediyor.
Sık sık karşıt görüşlülerin paylaşımlarını inceliyorum.
Her seçim her oylama toplumdaki bölünmüşlüğü, kutuplaşmayı biraz daha artırıyor.
AKP akıllı bir taktikle anayasa değişikliğini MHP ye yaptırdı. Başbakanın açıklamasına göre teklif hazırlanmış MHP ile (Bahçeli) görüşülmüş, mutabık kalındıktan sonra MHP nin teklifiymiş gibi açıklandı.  Aslında HDP ile de yapılabilinirdi ama referandumda geçmezdi. Ben hala HDP nin ve seçmeninin yedekte tutulduğunu düşünüyorum.
Bölünmüşlük MHP de had safhada. Olağanüstü kongre talepleriyle bölünen Ülkücüler anayasa teklifine karşı olmaları sebebiyle iyice ayrıştılar. Beklentileri meclisten MHP oylarıyla geçmemesi yönündeydi ancak olmadı. Referandumda hayır yönünde oy kullanacaklar. Üstelik de seçimlerden daha azimli ve kararlı bir şekilde. Çünkü Ülkücüler bilinçli seçmenler, sorguluyor, okuyor en önemlisi biat etmiyor.  Görünen o ki bu referandum Ülkücülerin dönüm noktası, var olma yok olma mücadelesi olacak.
Şunun şurasında iki ay var.
Mevlam neyler, neylerse güzel eyler demiş atalarımız.
Bazıları hala Türk Milletinin ferasetine güveniyor, inşallah diyelim.
YORUM EKLE