banner133

banner128

19 Ocak 2019 Cumartesi

EY MÜSLÜMAN, Sen kimsin?Senin aslın,esasın, cevherin ne?

03 Eylül 2018, 11:24
Bu makale 928 kez okundu
EY MÜSLÜMAN, Sen kimsin?Senin aslın,esasın, cevherin ne?
İsmail Hotakoğlu
   Ümmetler ve milletler hayatlarını huzur içinde devam ettirebilmeleri için, yüzlerini  tevhidin ilâhi nuru ile aydınlatmaları, kalplerini Hz. Resulüllâh’ın   muhabbeti ile doldurmaları, idraklerini Hz. Kur’ân’ın hayat iksiriyle canlandırmaları ve sonra, nasıl bir ümmet oldukları,  nasıl bir millet haline geldiklerini çok  iyi bilmeleri  lazımdır.Bu biliş yaşamanın, ayakta durmanın temel şartıdır.Çünkü;  aslını, esasını, cevherini bilmeyen bir millet geleceğinden emin olamaz.
  O halde; Müslüman kardeşim, sen kimsin? Senin aslın, esasın, cevherin ne?
  Sen, Allah’ü  Azimüşşanın  “Muhakkak biz insanı en güzel bir şekilde yarattık” hitabıyla muhatap olan ve bu ilâhi  hitabın hakkını veren en sevgili bir kulsun.
  Sen, “Âlemlere rahmet olarak gönderilen” ve o dehşetli mahşer günü herkesin “ nefsi, nefsi diye çırpınacağı bir zamanda, secdelere kapanıp, Ümmetimi isterim  ya Rab, ümmetimi isterim  ya Rab, Ümmetimi bana bağışlamadıkça kalkmam” diye feryat  edecek olan, Habibi Kibriya’nın ümmetisin.
 Sen, Hz. Resulüllâh’ın  orduya yardım ediniz dediği zaman bütün servetini alıp getiren, Resullüllah’ın çoluk çocuğuna ne bıraktın sorusuna; Allâh’ı ve Rasûlüyü bıraktım ya Habipallah  cevabını veren  Hz. Ebubekir (R.A.)ın yolundasın.
  Sen, devlet reisi olduğu halde, içi su dolu bir tulumu sırtına yükleyerek halk içinde dolaşan ve oğlunun “ Babacığım niçin böyle yapıyorsun sorusuna;Kendimi biraz beğenir gibi oldum, onu zelil etmek, gururumu kırmak istiyorum, diye karşılık veren Hz. Ömer (R.A) ın izindesin.
  Sen,Müslümanlar arasında açlığın ve kıtlığın hüküm sürdüğü bir zamanda, Şam’dan kendisine ait, zeytinyağı, üzüm ve buğday yüklü olarak gelen bin deveyi yükleriyle birlikte fakir ve yoksullara tasadduk eden Hz.Osman (R.A.) ın ardındasın.
  Sen; cebinde bulunan dört dirhem serveti Allah için veren,verirken de bir dirhemini açıkca, bir dirhemini gece, kalan dirhemini de gündüz kimsesizlere  sadaka olarak veren Allah Rasülünün niçin böyle yaptın sualine belki Allah, bunların birini olsun kabul eder düşüncesiyle yaptım ya Resülullah diyerek mukabele eden Hz. Ali (R.A.) yi takip edensin.
  Sen, 30-40 sene yatsı abdestiyle sabah namazı kılan İmam-ı Azam’ların, Malazgirt ovalarında Allah Allah sedalarıyla at koşturan, Alparslar’ın arkasındasın.
   Sen, misafir kaldığı evde Kur’an-ın bulunduğunu görünce  ayaklarını uzatıp yatamayan ve    “Biz Kur’an-ın  bulunduğu odada ayaklarımızı uzatıp yatmaktan haya ederiz” diyen Osman Gazi’lerin torunusun.
  Sen, İstanbul’u feth ederek İslambol haline getiren Fatih’lerin, Dünya’yı müslümandan başkasına dar gören Yavuz’ların, Kanuni’lerin neslisin.
  Sen, İstanbul’da okumaya başladığı ezanı Muhahammediye yi Çaldıran ovalarında bitiren, Tuna’da aldığı abdestin namazını Afrika çöllerinde kılan, Hazar kıyılarında getirdiği tekbir seslerinin yankılarını, Viyana kapılarında duyan kahramanların evladısın. Ve kısaca şairin ifadesiyle  sen;
   Malazgirt’te  arslan.
  Surlarda Ulubatlı Hasan.
  Niğbolu’da Yıldırım.
  Kosova’da Murat.
 Mohaç’ta Süleyman   Sensin.
 Çanakkale’de  diş dişe, gırtlak gırtlağa boğuşan.
Sen Hakkın kılıncı,  Allah’a   vurulmuşsun.
Sen, şehitler çocuğu, kefensiz doğmuşsun.
İşte sen busun ve bu olmalısın  ey Müslüman;İşte aslın ,işte neslin, işte cevherin…
Lakin, şimdi kendi kendine sor bakalım. Ben bunların hangisine yakınım?
      Ailem bunların hangisine yakın?
     Akrabalarım bunların hangisine yakın?
     Arkadaşlarım hangilerine yakınlar?
                                                                      Komşularım hangilerine yakınlar ?
     Mahallemin insanları hangilerine yakın?
     Semtimin insanları hangilerine yakın ?
    Yöneticilerimiz hangilerine yakın?
      Velhasıl, lafı uzatmaya gerek yok.  Etrafınıza bakın bakalım, ben müslümanım diyen kaç kişi takiye yapmadan yukarıda layık olmaya çalışıyor.
     Görünen şu, bu toplum uçmuş gitmişte haberi yok.
  “EĞRİ BÜĞRÜ YÜRÜYEN AYAK GİBİ OLMA,
    BIRAK ŞU EĞRİ YÜRÜYÜŞÜ DE ELİF GİBİ DÜMDÜZ OL, DOSDOĞRU OL. (Mevlâna)”
  “EĞER  SEN KENDİNİ TANIYORSAN, SENİN HAKKINDA SÖYLENEN SÖZLER SANA ZARAR VERMEZ.(Süfyan-ı Sevri)”

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Dişli Diş 4 ay önce yorumlandı

   dinde değil bilimde buluşalım.

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  GAZETE MANŞETLERİ
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  ARŞİV
  banner82

  banner129

  banner124