FAŞİST ORMAN ANITI…

Yıl  2017.  Ağustos   ayı.  Ülke  İtalya.

Roma’nın yaklaşık 100  km. kuzeydoğusundaki   Giano  Dağı  eteklerindeki tarihi ve tartışmalı  bir  ormanda ,  domates sosu  pişiren biri  tarafından  kazayla  başlatıldığı   iddia edilen yangın  önemli hasarlar yarattı.

1938-1939 yılları arasında ormanın  kuruluşu ,küçük Cittaducale   Kasabasındaki askeri okuldaki  öğrenciler tarafından 20 bin Avrupa Göknarı  fidanı dikilerek tesis edilmişti.Askerler o yıllarda  Mussoloni’ye  müthiş bir  saygı duymaktaydılar. Fidanlar öyle bir düzenle dikildiler ki ,uzaktan Mussoloni’nin diğer adı  DUX (Duçe)’u okumak mümkündü

Bu ormandaki yazıya uzun yıllar dokunulmamış ve 1950’ ler de farkına varıldığında,   İtalya’daki  Neo-Faşist   gruplarca tarihi  değeri  savunulmuş ve  bu gruplar  için güçlü bir sembol haline getirilmiştir.

1998 yılında merkez sol  Bölgesel   Hükümet ormanın  restorasyonu için yaklaşık 130  bin euro ayırdı. Ulusal Parlamento’da    tartışılması sonucu iptal edildi. Daha sonra 2004 yılında faşist ideoloji sempatizanı aşırı sağcı bir politikacının önderlik ettiği yeni Bölgesel Hükümet yazıyı eski haline getirmek için bakımlar yaptırdı.

2017 yılında, kazayla oluşan orman yangınından sonra ,bu ”  Mussoloni’ye odunsu  bir saygı ifadeli anıt” , şimdilerde merkez sol bir koalisyon tarafından takıntılı bir tartışmayı artırmakta.

Bu makaleyi ele alan İtalyan Akademisyenler; Wilco Graf, ve Marco Armiero’nun görüşleri ise; doğanın kaya,ağaç ve toprak  kadar kültürel anılardan oluşmuş olduğunu; Giano Dağındaki bu  seksen yıllık  tartışmalı odunsu   anıtın  eleştirel bir şekilde de olsa korunması yönünde.

YORUM EKLE