banner133

banner128

banner120
11 Aralık 2018 Salı

FESLİ VE SAKSI KAFALILARA CUMHURİYET'İN 94. YILDÖNÜMÜ

02 Kasım 2017, 10:06
Bu makale 578 kez okundu
FESLİ VE SAKSI KAFALILARA CUMHURİYET'İN 94. YILDÖNÜMÜ
İsmail Hotakoğlu
Bugünün anlamını daha iyi hissetmek için 29 Ekim 1923 Türkiye'sini hatırlamakta yarar var.
    Atatürk 19 Ocak 1923'te İzmit'te halka şöyle sesleniyordu;"Memlekete bakınız!Baştan sona kadar harap olmuştur.Memleketin kuzeyden güneye kadar her noktasını gözlerinizle görünüz.Her taraf viranedir,baykuş yuvasıdır.Memlekette yol yok,memlekette hiçbir uygar kurum yoktur.Memleket ciddi düzeyde viranedir;memleket kalplere acı ve keder veren,gözlerden kanlı yaş akıtan feci bir görüntü arz ediyor.Milletin refah ve mutluluğundan söz etmek mümkün değil.Halk çok fakirdir,sefil ve çıplaktır."    
     Atatürk haksız mıydı?
     Yüzyıllardır akıl ve bilim ihmal edilmemiş miydi?Bağnazlık büyüyüp cehalet yaygınlaşmamış mıydı?
      Saltanat baskıcılığı altındaki,bu topraklar yoksulluğun ve cehaletin de işgali altındaydı.
     Kurtuluş savaşından sonra ki manzara;
     "...Kasabalar ki evleri,barkları,camileri,dükkânları,bağları,bahçeleri,bir uçtan bir uca düşman eliyle birer birer kül edilmişler...Ancak Alaşehir! Nasıl olmuşta kendilerini yanmaktan kurtarmışlar.Parmakla sayılacak kadar ev kalmış ama  talan edilmişler."
    Yunanistan'dan gelen göçmen sayısı 400 bini geçmiş,göçmenlere ordunun yiyecek stoklarından yardım ediliyor.Nüfusun yüzde 80'i kırsalda yaşıyor,40 bin köyün 37 bininde  ne okul,ne yol,ne dükkân var.Yeterli düzeyde karayolu ve doğru dürüst bir demiryolu yok.2500 km. karayolu ile neredeyse bir kilometresi bile bize ait olmayan 4112 km demiryolu var.
  Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de denizcilik unutulmuş gibi.Limanlar yabancıların,donanma ise II.Abdülhamit döneminde Haliç'te çürütülmüş.
   Nüfusun yüzde 82'si tarımla uğraşmasına rağmen tarımsal üretim çok az,bitmeyen savaşlar da tarımsal üretimi vurmuş.Ülkede Ziraat mühendisi yok gibi.
   Doğu'da ağalık düzeni var.Köylü topraksız,sabanı ve öküzü bile yok.Sığır vebası yaygın.
   Tüm Türkiye'de sadece 344 doktor var. 150 ilçde hiç doktor yok.Doktor başına on binlerce hasta düşüyor.40 bin köye karşılık sağlık memuru sayısı 434,diplomalı ebe sayısı ise 136 olup çok az şehirde eczane var.Toplam eczacı sayısı, çoğu yabancı 60 kadar.İnsanımız salgın  hastalıkların pençesinde   olup  13 milyon insandan 3 milyonu trahomlu.Nüfusun yüzde 14'ü sıtmalı,yüzde 9'u frengili,yüzde 72'si ise tifüse yakalanabilecek durumda.Bebek ölüm oranı yüzde 60'tan fazla.
    Telefon,motor,makine,otomobil yok denecek kadar az.Elektrik sadece İstanbul ve İzmir gibi bazı büyük kentlerde var.Avrupa'da gelişen teknoloji bize çok uzak.
    Ey fesli ve saksı kafalılar;bu ülke nerelerden,ne savaşlar ve mücadeleler yapılarak kurtarıldı.Dedelerinizin babaları veya dedeleri,ninelerinizin anneleri veya nineleri ,genç yaşta ,bu vatanın, istiklali ve istikbali için toprağa düştüler.Kanları bayrak oldu ve bugün semalarımızda nazlı nazlı dalgalanıyor.Cumhuriyet ilanı sonrası imar,sanayi ,tarım hamleleri her türlü yokluk,zorluk ve güçlüğe rağmen bugünlere sermaye oldu.   Aslınızı inkar etmeyin.Gazi MUSTAFA KEMAL ve SİLAH ARKADAŞLARI OLMASAYDI  zürriyetiniz ve adınızın ne olacağını düşününüz.Tabii ki akıl denen şey sizde varsa.Biat etmeyin.Giydiğin takım elbise,taktığın kıravatın medeniyet olduğunu ve bunun sebebinin CUMHURİYET olduğunu asla ve asla unutma.
   
 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  GAZETE MANŞETLERİ
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  ARŞİV
  banner82

  banner129