FoxTv Neden Çok İzleniyor?

Seçim anketlerini uygularken aynı zamanda toplumu ilgilendiren diğer konularda da sorular soruyorum. Bazen öyle sonuçlar çıkıyor ki, herkes şaşırıyor.

11 Marttaki araştırmamızda da farklı sorular vardı. Seçmene ekonomik sıkıntıdan ne kadar etkilendiğini de  sorduk. İşte cevapları.

Ekonomik krizden etkileniyor musunuz?

Oyu

Yüzde

Beni etkilemiyor

115

11,8

Henüz etkilenmedim

64

6,6

Etkisini yeni hissediyorum

83

8,5

İkinci işte çalışıyorum

27

2,8

Giderlerimi kıstım

169

17,4

Dayanacak gücüm kalmadı

324

33,3

Gelirim yetmiyor

180

18,5

Fikrim yok

5

,5

Diğer

7

,7

Toplam

974

100,0

974 kişinin % 18,4 ü etkilenmediğini söylüyor. En vahimi de %33.3 ü dayanacak gücüm kalmadı diyor. Bana göre seçimlerin sonucunu belirleyecek tablo budur. Vatandaş geçim derdine düşmüş, ittifakın bir kanadı beka diye tutturuyor. Tanzim satışlardaki kuyruklar varlık kuyruğu değil, dar gelirlinin var olma kuyruğudur. Sıkıntı içinde olanların oranı % 87. Bu insanlara şu seçim döneminde sabah akşam millet ittifakı şöyle, Kılıçtaroğlu böyle, Akşener’e hesabını sorarız gibi hayatın gerçekleriyle bağdaşmayan propagandanın duvara toslamasına az kaldı.Anketlerde bir türlü yükselemeyen iktidar oylarının sebebi budur.

İktidar bunları bilmiyor mu? Bilmemesi mümkün değil. Cumhur kanadının Millet ittifakını terör ortaklığıyla suçlamasının ana gayesi seçmenin dikkatini başka yöne çekmek. Ne kadar başarılı olur seçim sonucu gösterecek.

Diğer yandan müthiş bir propaganda bombardımanı var. Medyanın önemli bir kısmı sınırsız ve kuralsız bir şekilde iktidarı destekliyor. Yalan haberler, uydurma haberler, iftiralar yadırganmaz oldu. Bunu da ölçtük. Günlük haberleri hangi kanallardan izliyorsunuz sorusuna verilen cevaplardan FoxTv %31,6 ile 16 tv arasında açık ara önde. Daha sonra A Haber %13,8, Atv %12,8 ve %6,6 TRT, %5,1 Show diğerleri yüzde 1-2 civarındalar.

Fox muhalif bir kanal, acaba bunu kimler izliyor? Bunu da araştırdık. AKP seçmeninin %18,8 i A Haberi izlerken, %32,8 i FoxTv izliyor. Aslında bütün partilerin seçmenlerinin en çok izlediği kanal Fox.

Demekki ne yaparsan yap seçmenin tamamını kontrol edemiyorsun, bir de vatandaş geçim derdine düşmüşse.

YORUM EKLE

banner128